Książki

„Legendy zamków sudeckich” Bartłomieja Grzegorza Sala | wydawnictwo BOSZ

KSIĄŻKI WYDAWNICTWA BOSZ —–> KLIK

Linia na bloga

  Legendy zamków sudeckich (znalazłam w księgarni) to kolejna obok Legend zamków bieszczadzkich i świętokrzyskich ilustrowana księga ludowych i literackich podań Bartłomieja Grzegorza Sala, która ma na celu przybliżyć opowieści związane z zamczyskami na terenie Polski. W powyższej publikacji autor przedstawiająca 30 najciekawszych zamczysk Sudetów między innymi zamek w Prudniku, Ząbkowicach Śląskich, Gniewoszowie, Zagórzu Śląskim, Bolkowie czy Czocha w Leśnej.    Od razu można zauważyć różnorodność jak również charakterystyczny schemat według, którego Grzegorz Sala opisuje wspominane budowle. W pierwszej kolejności opisuje historię zamku (od momentu powstania, poprzez losy do upadku, aż po czasy współczesne), następnie legendy z nim związane a na samym końcu własny komentarz w którym wyjaśnia ile prawdy jest w opracowanych przez siebie legendach. Ten ostatni sprawia, że czytelnik ma możliwość odróżnić prawdę od fikcji a także ujrzeć jak dana legenda lub podanie ulegała modyfikacjom na przestrzeni lat. Wszystko zostało uzasadnione zamieszczoną na końcu bibliografią do której czytelnik albumu również może zajrzeć w celu poszerzenia wiedzy w temacie. Takie połączenie sprawia, że album łączy ze sobą cechy historyczne, baśniowe, legendy oraz popularnonaukowe.

   Za ilustracje w książce odpowiada Paweł Zycha. W przeciwieństwie do należących do tej serii leksykonów (Bestiarusz słowiański, Duchy polskich miast) cechuje je minimalizm – brakuje im koloru przy czym kreska jest dość „oszczędna” i delikatna. Od razu widać, że są one jedynie dodatkiem – najważniejszy ma być tekst, czyli słowo pisane. Ten stylizowany jest na wzór starych podań i legend co sprawia, co czyni go dość „specyficznym”. Jednym pozwoli jeszcze bardziej wczuć się w opisywane historie, poczuć ich klimat i tak jakby czytelnik przeniósł się tam osobiście, z kolei drugim może utrudnić czytanie. Osobiście nie utrudnił mi lektury, choć nie ukrywam, że lepiej sprawdził się w przypadku podań i legend (tworzy klimat starych opowieści) niżeli opisów historycznych i własnych komentarzy jakich udzielił autor. Jednak tak na prawdę ten aspekt najlepiej pozostawić do oceny indywidualnej.

   O ile w przypadku legend sprawdza się to świetnie, to przy historii zamku niektórym może wprowadzać dyskomfort. Jednocześnie Tworzy historię. Jednakże patrząc obiektywnie większość książki zajmują jednak opisy historii zamków niżeli same legendy – te zostały potraktowane skrótowo, jednakże posiadają swoją puentę. A może w rzeczywistości właśnie taka jest ich długość? Tego nie jestem w stanie stwierdzić. Jaka nie byłaby prawda da się odczuć ich wspólną genezę, bardzo często zaczerpniętą z dawniejszych podań i pieśni (autor podkreśla to w komentarzach).

   Wszystkie zamki i warownie, które opisał autor po dzień dzisiejszy zachowały swój blask – nawet te, które latami popadały w ruinie. Nadal wzbudzają zainteresowanie i fascynacje turystów, którzy pragną zobaczyć je na własne oczy, poczuć klimat i aurę, którą wytwarzają a niekiedy również spotkać zjawy i duchy mieszkające w danym miejscu. Opisane legendy będą bardziej i mniej znane ale i też zupełnie obce. Dzięki tej książce na nowo ożywają duchy, przerażające zjawy, piękne księżniczki, młodzi książęta, dzielni rycerze i rozbójnicy. Na nowo ożywa historia, której czytelnik staje się częścią i może przeżyć ją całym sobą. Ciekawa książka z kategorii Hobby w Księgarni TaniaKsiążka.pl

zdjecie