Książki

„Tajemniczy Ogród” Frances Hodgson Burnett | Zielona Sowa

  „Tajemniczy Ogród” to powieść dla dzieci autorstwa Frances Hodgson Burnett, która przed wydaniem w formie książki ( w 1911 roku), była publikowana w odcinkach w „The American Magazine”. Treść opowiada o Mary Lennox, która przyszła na świat w Indiach. Jej ojciec był cenionym urzędnikiem administracji kolonialnej, natomiast matka zajmowała się głównie balami i spotkaniami a wychowywanie córki powierzyła hinduskiej niańce. Pozbawiona rodzicielskiej miłości i zainteresowania dziewczynka wyrosła na zarozumiałą, rozkapryszoną i zapatrzoną w siebie młodą damę, która widziała jedynie czubek własnego nosa. Wymagała od innych sama nic nie dając. Gdy skończyła Gdy miała dziesięć lat, jej rodzice zmarli podczas epidemii cholery. Wówczas opiekę nad nią przejął wuj Archibald, który zabrał ją do swojej posiadłości w Anglii. Na miejscu gospodyni domu od razu oznajmiła, że nikt nie wyręczy Mary i ma sama zaspokajać swoje potrzeby. Mary postanawia zagłębić tajemnice posiadłości w której się znalazła. Pewnego dnia podążając za gilem (tudzież rudzikiem) odnajduje już dawno zapomniany ogród. Postanawia zagłębić jego tajemnice…   „Tajemniczy Ogród” to powieść uważana za klasyk. Wielokrotnie wznawiana jak również ekranizowana podbija serca coraz to nowych czytelników na całym świecie. Ciągle zachwyca, wzbudza zainteresowanie, wzrusza i porusza. Zachwyca, rodzi i przywołuje miłe wspomnienia, uczucia. Co ciekawe ogród o którym jest mowa w powieści nie był i nie jest wytworem wyobraźni. On istniał na prawdę – zarośnięty, otoczony kamiennym murem znajdował się w pobliżu posiadłości Frances Burnett. To on zainspirował pisarkę do stworzenia powieści od lat zdobywającej kolejne serca czytelników.

Powieści pięknej z morałem i przesłaniem. Nie tylko o chorym, zamkniętym w czterech ścianach chłopcu, ale również dojrzewaniu, tym jak poszczególne wydarzenia i doświadczenia wpływają na to kim i jacy jesteśmy, że zmiana na lepsze jest możliwa.
O przyjaźni, która potrafi przenosić góry, potrzebie miłości i uwagi, na jakie zasługuje każde dziecko.
O wierze, nadziei, miłości i sile marzeń.
Lepszym jutrze, wizji na świat i zmianach na lepsze jakie mogą zajść w człowieku pod wpływem innych ludzi, miejsc, wydarzeń, natury.
Ta powieść uwrażliwia na piękno otaczającego go świata i zachęca do życia w bliskim związku z naturą.
Mimo iż skierowana do młodego czytelnika porusza również starsze i dojrzalsze dusze.
Zachwyca klimatem, atmosferą, symbolami i znakami, które powoli należy odkryć i rozszyfrować.
Urzeka i koi.
TAK! To powieść uniwersalna.
   To przepiękna i poruszająca opowieść, którą warto poznać. Warto zagłębić jej treść i tajemnice – pozwolić na to by rudzik poprowadził nas do Tajemniczego Ogrodu. A my odkryjmy jego niepowtarzalne piękno i magię – wsiąknijmy w ten niezwykły, wyjątkowy świat….

Dajmy się oczarować jego kwiatami, wrzosami, drzewami, krzewami….
Usłyszmy śpiew ptaków, pogońmy za motylem, usiądźmy w cieniu drzew…
Kto wie?
Może tak jak uleczył on duszę głównej bohaterki, tak i uleczy nasze z jakiś powodów „chore” wnętrza?

 Na uwagę zasługuje  najnowsze wydanie Zielonej Sowy w przekładzie Włodarkiewiczowa Jadwigi z ilustracjami. Egzemplarz w twardej okładce, kolorem i grafikami jak najbardziej nawiązującymi do ogrodu, jak również oznadabiana wewnątrz, na dobrej jakości papierze i o czytelnej książce zauroczy nie jedną osobę a także będzie stanowiła ozdobę domowej biblioteczki 🙂

unpshash