Książki

„Opowiastka o staruszku i psie” Barbro Lindgren | Zakamarki

  SKOMENTUJESZ ——> TUTAJ

POZOSTAŁE PICTUREBOOKI —-> KLIK

Linia na bloga

   Pewne rzeczy – nie tylko książki – nie potrzebują wielu słów… opisów, analiz, pięknych obrazów, reklam, słów zachęt itp. Wystarczy prostota – taka która urzeka, zachwyca, oczarowuje, otula… i to sprawia, że coś zapada w pamięć – w moim przypadku tak było z „Opowiastką o staruszku i psie” Barbro Lindgren o której usłyszałam w księgarni. Prosta historia a jaka piękna, silna i z przesłaniem – poruszająca, dla mnie klasyka a do tego wybitna.  Starszy człowiek – cichy, spokojny, zamknięty w sobie i niewyróżniający się z tłumu staruszek o rumianej twarzy, spacerujący w płaszczu i kapeluszu na głowie, który każdy uważa za brzydki. Na co dzień pogodny, uśmiechnięty, pozytywny, wiecznie kłaniający się ludziom – sprawiający wrażenie szczęśliwego i zadowolonego z życia. Jednak to tylko pozornie…  kiedy mężczyzna wraca do domu i zamyka drzwi, dopada go samotność – płacze i cierpi z samotności, marząc o kimś, kto pokaże mu, że jest dla niego ważny. Pewnego dnia w całej swej bezsilności, wywiesza ogłoszenie w którym poleca się jako przyjaciel, z nadzieją, że ktoś na nie odpowie. Niestety nikt nie odpowiada. Staruszek cierpi ponownie. Mija czas – kilka dni, może kilkanaście i wówczas niespodziewanie przychodzi do niego ktoś kto nie wypowiadając ani jednego słowa, ba nawet nie potrafiąc mówić, czytać, pisać, kłaniać się kapeluszem, siada przy nim i jest…. Staruszek nie czuje już samotności….

  Co to była za piękna.. nie przepiękna, cudowna, wzruszająca a zarazem ciepła i mądra opowieść. Historia prosta a bogata w tak wiele cennych wartości, ważnych lekcji ale i emocji – cały wachlarz przeróżnych emocji od współczucia, smutku i żalu poprzez nadzieję, uśmiechy, promyki szczęścia, łzy wzruszenia…. tyle emocji w jednej książce, jednym wnętrzu i sercu człowieka…  Wspaniała historia o samotności, potrzebie więzi, marzeniach, wzajemnych relacjach, zaufaniu, więzi, ocenianiu po pozorach, skrywaniu prawdziwych uczuć, wsparciu, przyjaźni, miłości…. o relacjach, życiu, próbie czasu i czasie, naszym wnętrzu…. O kimś, o mnie, o Tobie, o każdym z nas… Dająca do myślenia, zapadająca w pamięci, ważna, wręcz bezcenna. Z pewnością nie tylko dla dzieci. Dla każdego, na każdy czas…Ponadczasowa, silna i bezcenna, tak samo jak potrzeba posiadania kogoś bliskiego i…. posiadanie go.

Tytuł: Opowiastka o staruszku i psie | Autor: Barbro Lindgren | Ilustracje: Eva Eriksson | Tłumaczenie: Katarzyna Skalska | Wydawnictwo: Zakamarki | Okładka: twarda | Stron: 36

 

unspash