Komiks

„Złoty wiek 1” „Złoty wiek 2” Cyril Pedrosa, Roxanne Moreil | Timof Comics

 POZOSTAŁE KOMIKSY TIMOF COMICS —> KLIK (SKOMENTUJESZ)

https://magicznykociolek.files.wordpress.com/2019/11/linia-na-bloga.jpg

   Znacie to uczucie, kiedy „coś” – książka, komiks, film, jakaś rzeczy praktycznie non stop pojawia się przed Waszymi oczami, wzbudzając zachwyt ogółu? Sytuacja powtarza się tak często, że z czasem i Wy zaczynacie czuć zaintrygowanie – ciekawość, chęć poznania i próby odkrycia fenomenu jaka za tym stoi. Tak było i ze mną a dokładnie komiksami/albumami znanego w świecie komiksu Cyril’a Pedros’y wspomaganego przez Roxanne Moreil pt „Złoty Wiek 1” oraz „Złoty wiek 2”, w Polsce wydanego nakładem Timof Comics – albumami, które zarówno pod względem fabularnym jak i graficznie, zapowiadały baśnie.

FABUŁA ZŁOTEGO WIEKU
 
Początek komiksu może wydać się banalny, wręcz oklepany – rozpoczyna go śmierć króla Ronana, którego ostatnią wolą było, aby to jego córka – Tilda – odziedziczyła po nim tron. Młoda kobieta jest gotowa przejąć władzę w królestwie, chcąc ulżyć ciężkiemu losowi swoich poddanych, którzy czując się uciemiężeni zaczynają się buntować. Niestety nie wszyscy popierali jej wizję sprawiedliwego i mądrego rządzenia w królestwie, w szczególności wasale, którzy wyczuli zagrożenie dla własnych interesów. Aby temu zapobiec obalili a następnie wygnali nową królową, wybierając na swojego władcę podatnego na wpływy oraz wszelkie sugestie. młodszego brata Tildy. W jednej chwili za sprawą spisu królowa została sama a do tego skazana na banicję. I tak rozpoczyna się prawdziwa przygoda okraszana przygodami, buntem, rewolucją a także walką o odzyskanie władzy z tajemniczym skarbem, który odegra ważną rolę w całej historii. Jednak jego odnalezienie nie będzie jednak łatwe w szczególności kiedy dochodzi do krwawej wojny chłopskiej.

L'Âge d'Or - Perdosa - Moreil - Aux éditions AIRE LIBREZłoty Wiek (KLIK)

FABUŁA ZŁOTEGO WIEKU 2
 
Drugi tom stanowi bezpośrednią kontynuację pierwszego, podsumowując i zamykając całą historię, dlatego ciężko będzie zrozumieć treść bez znajomości poprzedniego. Fabuła rozpoczyna się w momencie oblężenia zamku, podczas którego księżniczka Tilda na czele lojalnych jej ludzi próbuje odzyskać władzę w królestwie. Brat księżniczki nie zamierza ustąpić i oddać koronę siostrze, nawet za cenę własnego życia. Początkowy konflikt rodzeństwa, przeradza się w prawdziwą i potężną wojnę o władzę, która niszczy wszystko dookoła, nie tylko zbierając swoje żniwo ale również wyniszczając fizycznie oraz psychicznie. Jednak Tilda wie, że jej decyzja jest słuszna – pod władzą młodszego brata, w królestwie dzieje się coraz gorzej, dlatego musi temu zaradzić, odzyskując to co jej należne. Król zbiera swoją armię ale i jest szansa, że Tilde również ktoś wesprze. Czy sekret, który skrywa obalona królowa pomoże jej w odzyskaniu tronu a może w inny sposób wpłynie na jej życie a także postrzeganie rzeczywistości.

https://www.lagedor-airelibre.com/content/3-presentation/003.jpgZłoty wiek 2 (KLIK)

BUDOWA I TREŚĆ – NIE HISTORIA A MIESZANKA WIELU GATUNKÓW
 
Mimo iż akcja „Złotego Wieku”  jest osadzona w historii (można odnaleźć w nim do rzeczywistych historycznych wydarzeń np. niemieckiej wojny chłopskiej czy historii Joanny d’Arc) , nie jest on komiksem historycznym a połączeniem kilku różnych gatunków z których najwyraźniejszym jest średniowieczny epos rycerski. Do tego należy dodać elementy fantastyki, powieści drogi, ciutke romantyzmu oraz nostalgii jak również baśni (jednak bez wyraźnego podziału na czerń i biel) być może nawet mitu. Nie brakuje także intrygi, akcji, dramatu, walki, zwrotów akcji i innych zaskakujących elementów, niczym z powieści awanturniczych, militarnych i przygodowych.

https://www.lagedor-airelibre.com/content/3-presentation/bandeau3.jpgZłoty wiek (KLIK)

   Akcja rozgrywa się w nieznanej (najprawdopodobniej fikcyjnej) krainie, gdzie młoda księżniczka w jednym momencie traci władzę a wraz z nią niemal wszystko – dach nad głową, majątek, przychylność szlachty oraz ludzi, szacunek, życie….. musi wyruszyć w podróż, będąca swego rodzaju podróżą jej życia w trakcie której nie tylko lepiej poznaje swoje królestwo i dostrzega jak naprawdę żyją a także co czują jego mieszkańcy ale również zostaje poddawana kolejnym próbom. Musi zmierzyć się z silnym przeciwnikiem a aby to uczynić także odnaleźć mityczny i potężny artefakt, co nie będzie takie proste i postawi bohaterkę w obliczu przeróżnych sytuacji, wymagających nie tylko odwagi ale również dokonywania kolejnych, bardzo często trudnych wyborów.

Złoty Wiek (KLIK)

  Wyraźnie widać tutaj dwie – różne linie fabularne z zupełnie innymi bohaterami –  czytamy o wydarzeniach teraźniejszych aż do dalekiej przyszłości, umiejętnie i lekko przechodząc jedno w drugie i tworzących idealną całość. Sama rewolucja o której mowa w komiksie,  zaczyna się dopiero pod koniec tomu, kończąc go a jednocześnie będąc początkiem kolejnego, który stanowi kontynuację opisanej historii.

Linia na bloga

  Akcja „Złotego Wieku 2” w przeciwieństwie do pierwszej części ma miejsce na ściśle ograniczonym terenie jakim jest zamek i jego najbliższe okolice. Tym samym mniej w nim z powieści drogi, niemniej spotykamy wiele postaci z pierwszego tomu, które odgrywają znaczącą rolę w życiu pozostałych a tym samym przedstawionej historii.

L'Âge d'Or - Perdosa - Moreil - Aux éditions AIRE LIBREZłoty Wiek 2 (KLIK)

  Co ciekawe w przeciwieństwie do klasycznej baśni, tutaj (zarówno w przypadku pierwszego i drugiego tomu) tutaj nic nie jest jednoznacznie białe lub czarne. Nie ma podziału na dobro i zło, ludzi prawych, szlachetnych i nikczemnych oraz złych. Każdy z bohaterów jest zupełnie inny i ważny (nawet ci niepozorni okazują się niezwykle istotni dla całej historii), natomiast ich myśli oraz decyzje świetne lub wręcz przeciwnie – błędne a nawet poważne w skutkach. Z kolei same tytuły nie nawiązują do historii a skarbem, uznawanym za wytwór wyobraźni i wpływającym na losy bohaterów.

L'Âge d'Or - Perdosa - Moreil - Aux éditions AIRE LIBREZłoty Wiek 2 (KLIK)

CO NIESIE ZE SOBĄ TREŚĆ – PRZESŁANIE
  „Złoty wiek” to nie tylko epos rycerski połączony z innymi gatunkami, nie tylko atrakcja, przygoda i ciekawa treść ale również to co z nią idzie. Wydawać by się mogło opowieść tylko i wyłącznie o buncie i próbie odzyskania władzy w rzeczywistości porusza więcej tematów. W tle tej – głównej historii, rozgrywają się losy ludzkie… życiowe problemy, zmartwienia, dylematy. Okrucieństwo, niesprawiedliwość, przemoc, ludzka krzywda, ucisk, reżim, wyzysk,, zastraszenie, nieprawość, oszustwa, zaślepienie…… wizja opasłej i leniwej władzy, której za mało tego co posiada i chcącej wzbogacić się za wszelką cenę. Władzy, która zdobywa przychylność albo siłą i terrorem albo fałszywymi obiecankami – podporządkowuje sobie ludzi za wszelką cenę. Królestwa w którym lód ma dość uciemiężenia a także życia w strachu i obawie o swój los – los swoich bliskich, rodzin. Buntująca się, pragnąca zmiany na lepsze i żyjąca nadzieją, że tak być może. Tutaj bunt przeradza się w prawdziwą rewolucję i walkę nie tylko o władzę ale również zmiany na lepsze… Obalenia tego co złe i powrotu do „Złotego Wieku”, kiedy ludziom żyło się znacznie lżej i lepiej.

L'Âge d'Or - Perdosa - Moreil - Aux éditions AIRE LIBREZłoty wiek (KLIK)

  Jednak to nie wszystko – treść albumów nie ucieka od innych trudnych ale i zarazem ważnych tematów jak sprawiedliwość (to czym jest, na czym polega i w czy w ogóle istnieje), wyzysk, terror, wewnętrzne dylematy, rozterki, problemy, dokonywanie wyborów, które bardzo często są trudne ale i bywają błędne i niosą ze sobą druzgoczące konsekwencje a niekiedy dodatkowo nas przybijają, niczym gwóźdź do trumny.
Mówi o zaślepieniu i uległości pod wpływem kogoś lub „czegoś”. Ciągła droga życia, bardzo często kręta i wyboista naznaczona bólem, cierpieniem, ciągłą walką… walką o to co słuszne i prawowite priorytety. Tylko jak je rozpoznać? Jak rozróżnić białe od czarnego? W przypadku „Złotego Wieku” nic nie jest takie oczywiste i proste, takim jakim się wydaje i postrzegają to nasze oczy… diament nie jest iście przeźroczysty, złoto okazuje się kobaltem.

OPRAWA GRAFICZNA
 
Na uwagę zasługuje również niezwykle dopracowana oprawa graficzna (za którą przed przystąpieniem do lektury a jedynym przejrzeniu razem z mamą dałyśmy 100/10) Już same okładki (na pierwszej połączenie odcieni niebieskiego, fioletu, błękitu oraz czarni, natomiast na drugiej czerni, czerwieni, pomarańczy z odcieniami fioletu) może zachęcać do zajrzenia do środka – podobnie tytuł zapowiadający baśniową przygodę. Podobne kolory znajdziemy również wewnątrz – na każdym kadrze, co oddaje charakter oraz klimat opowieści oraz poszczególnych wydarzeń.

https://www.lagedor-airelibre.com/content/3-presentation/006.jpgZłoty Wiek 2 (KLIK)

  Wyraźnie widać, że zarówno oniryczna kreska jak i plastyczne kolory zostały dokładnie przemyślane – nie stanowią wypełnienia, tak zwanej „otoczki” dla historii a stanowią jej jakże istotną – nierozłączną część. Każdy obraz jest ważny i ma ogromne znaczenie, natomiast dominujące na nim barwy zmieniają się wraz z miejscem akcji, jej rozwojem, tym co aktualnie ma miejsce, czy też nastrojem bohaterów. W zależności od tego czy akcja dzieje się w zamku, na jego obrzeżach, lesie, czy odległej polanie, dotyczy wędrówki, poszukiwania skarbum planowania bitwy, samej walki czy też opieki nad ciężko rannym, jak również emocji bohaterów, przybierają inny odcień. Niektóre są retrospekcją, inne wyrażają emocje, stan zdrowia a nawet podkreślają senne marzenia lub śnicie na jawie. Ta plastyczność, umiejętne oddanie aktualnych uczuć z paletą barw oraz fabuły z barwami, sprawiają, że historia jest jeszcze bardziej klimatyczna, baśniowa a być może nawet wyraźnie wyczuwalna, niemal namacalna. Wyjątkowa umiejętność, ktorej nie uświadczy się w wielu komiksach.

Złoty Wiek (KLIK)

   W oko wpada także rozmieszczenie kadrów a w szczególności nietypowy ruch umieszczonych na nich bohaterów. Rysownik w kilku kadrach przedstawia tę samą postać, jednak innej wielkości, przy różnych ułożeniach a nawet poszczególne elementy ubioru, czy też ciała (kawałek stopy, dłoni, twarzy), będące „wędrówką” bohatera i przedstawiające jej ruch – to jak przemieszcza się. Innym razem aby podkreślić emocje pokazuje jedynie twarz, lub fragment twarzy co także nasyca klimat danej sytuacji. Wyraźnie widać, że wszystkie plansze są precyzyjnie zaplanowane, skomponowane a następnie umiejętnie połączone i wplecione w fabułę – ciekawy, lecz trudny zabieg, który nie zawsze kończy się powodzeniem. Jednak nie tutaj – w przypadku „Złotego Wieku”, nie ma mowy o pomyłce, czy banalności, co tylko podkreśla klimat opowiedzianej historii, jak również może wzbudzić wiele emocji.

https://www.lagedor-airelibre.com/content/6-chapitre3/teaser.jpgZłoty Wiek 2 (KLIK)

PODSUMOWANIE 
   „Złoty Wiek” podbił serca czytelników na całym świecie i to nie tylko miłośników komiksów, powieści graficznych, powieści grozy czy też baśni. Albumy Pedrosy zauroczyły szerze grono w tym także tych, którzy do tej pory nie interesowali się gatunkiem. I nic w tym dziwnego… albumy zarówno pod względem wizualnym jak i fabularnym, można nazwać prawdziwym arcydziełem. Starannie narysowane, pełne symboliki, ukrytego przesłania, morału, odniesień do historii oraz współczesności, przedstawionej przy pomocy ukrytych symboli. O sprawach ważnych ale i tych zwyczajnych – codzienności a wraz z nią problemami z którymi zawsze borykali i borykają się ludzie. Życie i codzienność osadzona w średniowiecznej epoce a przede wszystkim dość przyjemna przygoda…

Złoty Wiek (KLIK)

   Przygoda, umiejętnie łącząca ze sobą epos rycerski, z elementami baśni, legendy, fantasy, komedii, powieści przygodowej, intrygi, historii i współczesności. Z jednej strony baśniowa a z drugiej prawdziwa – ludzka. Ogólnie przyjemna, ciekawa, do tego bardzo ładnie narysowana – może porwać, zauroczyć i/lub wzbudzić zainteresowanie szerszego grona czytelników. To sprawiło, że „Złoty Wiek” otrzymał miano KOMIKSOWEGO WYDARZENIA a nawet HITU i zważywszy na całość, nie ma w tym nic dziwnego. Nie zdziwię się jeśli z czasem albumy a w szczególności ten pierwszy zostanie okrzyknięty „klasyką gatunku”, zapisując się w świecie komiksów na pokolenia. Myślę, że jest to dzieło godne artysty, choć oczywiste jest to, że nie każdemu się ono spodoba – jak wiece kocham baśnie i mimo iż nie wszystkie kadry przypadły mi do gustu, ogólnie cała historia zauroczyła – przeniosła do krainy średniowiecznych legend oraz baśni.

L'Âge d'Or - Perdosa - Moreil - Aux éditions AIRE LIBREZłoty Wiek 2 (KLIK)

  Na uwagę zasługują również polskie wydania albumów, które charakteryzują twarde i solidne oprawy, dobrej jakości – gruby, kredowy papier, wyraźna czcionka i albumowy format dzięki czemu jeszcze lepiej widać poszczególne kadry. Wydawnictwo Timof Comics wykonało kawał dobrej roboty. Baśniowa wariacja na temat eposy rycerskiego, średniowiecznych legend, baśni, bajek z domieszką fantastyki i wielu innych gatunków (o których już wspomniałam). Według mnie nie tylko dla dorosłych ale również młodzieży

Tytuł: Złoty Wiek 1 / Złoty Wiek 2 | Scenariusz: Cyril Pedrosa, Roxanne Moreil | Rysunki: Cyril Pedrosa | Cykl: Złoty Wiek | Ilość tomów: 2 | Tłumaczenie: Wojciech Birek | Wydawnictwo: Timof Comics | Okładki: twarde | Stron: 228/192 | Daty wydania: wrzesień 2018/ listopad 2020

ilustracje KLIK   KLIK