Komiks

„Bajka na końcu świata. Bajka i jej gang” Marcin Podolec | Kultura Gniewu

SERIA BAJKA —> KLIK

Linia na bloga

 Pamiętacie jak na blogu pisałam o serii postapokaliptycznych komiksów kierowana do dzieci i młodzieży Marcina Podolca? Mam na myśli serię „Bajka na końcu świata” na łamach którego nakładem Kultury Gniewu ukazało się pięć tomów: „Ostatni ogród”, „Opuszczony dom”, „Odżywczy deszcz„Historia gołębia” oraz„Odległe Krainy”.   „Bajka i jej gang” nie jest kontynuacją serii a niezależną opowieścią z Bajką w roli głównej

  Fabuła jest prosta i nieskomplikowana a jednocześnie nie nudzi, co sprawia, że można czytać go w każdym wieku. Tytułowa bohaterka pies Bajka do tej pory trzymała reżim na osiedlowym podwórku, ciesząc się uznaniem, szacunkiem a także respektem zarówno mieszkających tam jak i w pobliżu zwierząt. Do czasu… pewnego dnia charakterna kotka z jednym okiem widząc, że Bajka jest udomowionym psem lubiącym leżeć na kanapie i oglądać seriale, postanawia przejąć władzę na osiedlu – twierdzi, że Bajka jest cieniasem. Bajka postanawia temu zaradzić. Jednak, czy podoła?

  W przeciwieństwie do poprzednich tomów, akcja tego akcja nie rozgrywa się w popostapokalipstycznym świecie a w domowych i bardziej przyjemnych warunkach. Jesteśmy na osiedlu, widzimy mieszkające na nim zwierzęta, inne psy, koty a nawet pojawia się tutaj człowiek. Zwierzęta rozmawiają ze sobą – dyskutują ale i przeżywają własne rozterki oraz dylematy. Jest przyjemnie, jednak to nie oznacza, że nudno i banalnie… wręcz przeciwnie…. zwierzęta także przeżywają swoje przygody, mają problemy, cieszą się, smucą, zdobywają przyjaźnie, mają wrogów z którymi dochodzi do konflikcików….. są zarówno psy jak i koty, do tego akcja, przygoda, klimat….. Tym samym nie ma tutaj miejsca na nudę, zmęczenie czy powielanie schematów – mimo iż bez apokalipsy i strachu, nadal jest przyjemnie i zabawnie a historia stanowi fantastyczną przygodę 🙂

  Kreska komiksu jest ona dość „specyficzna” i nie każdemu może przypaść do gustu (taka cartoonowa). Wyróżnia ją dynamiczność, plastyczność, paleta barw i  kształty co we wcześniejszych tomach – choć tutaj kolorów jest więcej niż w początkowych tomach a dodatkowo są one także żywsze. Ponadto autor świetnie oddał mimikę bohaterów, która mimo iż uproszczona jest wyrazista i rewelacyjnie ukazuje ich uczucia. Dodatkowo Podolec jak poprzednio, tak i teraz ukrył kilka detali, które nie tylko dają szerokie pole do interpretacji ale również pobudzają wyobraźnię. Można powiedzieć, historię opowiadają ilustracje a słowa wydają się uzupełnieniem – nieodłącznym i bardzo ważnym ale jednak uzupełnieniem. Połączenie ilustracji z tekstem tworzy naprawdę ciekawą całość, czyniąc z albumu jeszcze atrakcyjniejszym.

   Komiks jest prosty a do tego został pozbawiony większej dramaturgii (chociaż konflikt z kotami można uznać za taki dramacik ^_^) – być może niektórym wyda błahy lub banalny, wszakże co czytelnik to opinia. Osobiście za każdym razem kiedy sięgam po kolejny tom „Bajki..” i wracam do poprzednich miło spędzam czas – relaksuje się i bawię wyśmienicie. Polubiłam Bajkę i polubiłam opowieść o niej. Nie ma tu powielania wszystkim znanych schematów, co wciąga w wir przygód. Nie brakuje również przesłania – to nadal opowieść o sile przyjaźni, walce z przeciwnościami losu i przeciwnościami losu a także dążeniu do celu a także obserwacji świata…. Po prostu życie. Z jednej strony dostarcza rozrywki a z drugiej uczy doceniania tego co mamy i zwrócenia uwagi na piękno, które nas otacza.

Tytuł: Bajka na końcu świata. Gang Bajki | Autor: Marcin Podolec | Wydawnictwo: Kultura Gniewu | Seria: Bajka na końcu świata | Okładka: twarda | Stron 64

Jedna myśl na temat “„Bajka na końcu świata. Bajka i jej gang” Marcin Podolec | Kultura Gniewu

  1. Pamiętam Twoje recenzje poprzednich komiksów z serii, ale nie zadziwię Cię na pewno jeśli napiszę, że to totalnie nie moje klimaty ;).
    Super jednak, że pomimo pewnej banalności, komiksy te dostarczają rozrywki i motywują do tego, żeby doceniać to, co się ma i też zwracać uwagę na otaczające nas piękno.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.