Książki

„Zwierzęta w godłach” Przemysław Barszcz, il. Wojciech Pawliński | Dwie Siostry

    Wydawnictwo Dwie Siostry jest jednym z tych, które cenię i bacznie obserwuje wszystkie nowości a także zapowiedzi, które ukazały i mają ukazać się jego nakładem. Jedną z takich nowości jest album „Zwierzęta w godłach” Przemysława Barszcza z ilustracjami Wojciecha Pawlińskiego.   Tym co można zauważyć na pierwszy rzut oka jest fakt, że książka została bardzo dokładnie wydana. Czytelnik otrzymuje do swoich rąk album w twardej oprawie, grubym papierze, czytelnej czcionce i minimalistycznych, jednak wiarygodnych ilustracjach przedstawiających godła wybranych państw świata. Wszystkich jest dokładnie i zostały one wymienione w poręcznym indeksie.

  Na kartach książki przewijają się kolibry, żółwie, orły, lamparty, kolibry, rajskie ptaki, ślimaki a nawet smoki. Jednak to nie tylko obraz – barwny i dokładny, to także dokładny opis danego państwa, informacje o nazwie, stolicy, położeniu, powierzchni, liczbie mieszkańców, języku jakim się oni posługują, zwierzęciu w godle a także jego dokładna charakterystyka (np. wielkość, waga, długość i rozpiętość skrzydeł w przypadku ptaka a także dokładny wygląd). Czytelnik na wstępie zostaje zapoznany z położeniem i króciutką historią danego państwa, by zaraz potem przejść do fascynującej opowieści o jego godle a dokładnie dlaczego umieszczono w nim właśnie to a nie inne zwierzę.

   I tak czytamy o tym kto umieścił w swoim godle tygrysa, kto – gwiżdżącą żabę, a kto – ptaka dodo. Skąd wziął się różowy lew w herbie Hiszpanii, czy grzechotnik w herbie Meksyku. O tym czego symbolem jest jednorożec, koliber, rajski ptak czy namibijski oryks. To i znacznie więcej – więcej ciekawych opowieści, legend, podań i fascynujących przygód.
Informacje może nie są zbyt wylewne a skrótowe, jednak treściwe. Na moje oko napisano tyle aby poinformować i przekazać podstawową wiedzę, jednak nie zbudzić i zanudzić a zachęcić do samodzielnych poszukiwań – jest krótko, treściwie i na temat a przede wszystkim lekko.
Język jest prosty i lekki, niekiedy przechodzący w nieco baśniowy niczym opowieść, co dodaje klimatu i może zainteresować a z pewnością nie nuży. Spory plus w szczególności jeśli po książkę będą sięgać młodsi czytelnicy (żaden naukowy bełkot)

  „Zwierzęta w godłach” Przemysława Barszcza to fascynująca podróż tropem prawdziwych i mitycznych zwierząt godeł wybranych państw świata. Podróż przez kontynenty, morza, oceany… pełna ciekawostek geograficznych, historycznych, zoologicznych jak również mitów, legend, podań…Wyprawa w nieznane pełna ciekawostek ale i zaskoczeń – niespodzianek, które czekają na każdym kroku.

Tytuł: Zwierzęta w godłach | Autor Przemysław Barszcz | Ilustracje: Wojciech Pawliński | Wydawnictwo: Dwie Siostry | Okładka: twarda | Stron: 168

fotografia