Książki

„Trzy pytania” Jon J.Muth | wydawnictwo Tekturka

    Istnieją wydawnictwa, które wydają książki raz na jakiś czas. Wydawnictwa małe, które nie pędzą z masową popkulturą i nie chcą tylko i wyłącznie wzbogacić się, czy też urosnąć na rynku a takie dla których liczy się przede wszystkim czytelnik. Tak, to on jest najważniejszy, dlatego pozycje które proponują są starannie przemyślane a ich nakład niestety mały. Takim wydawnictwem z pewnością jest TEKTURKA, które mimo iż w swojej ofercie posiada skromny zasób książek, wśród czytelników cieszy się uznaniem i szacunkiem. Najnowsza książka „Trzy pytania”, którą znalazłam w księgarni, w Polsce po raz pierwszy ukazała się 15 lat temu , nakładem wydawnictwa Sonie Draga. Nakład książki rozszedł się w błyskawicznym tempie a dostępne egzemplarze, osiągały niebotycznych cen. Kiedy Tekturka ogłosiło wznowienie, zawrzało w sieci… byłam ciekawa dlaczego. Czy książka jest warta całego tego szumu, który wokół niej panuje? A może to chwyt marketingowy i reklama?   „Trzy pytania” to książka amerykańskiego autora Jon J. Muth’a, który wykonał do niej także ilustracje. Nie jest to obszerna publikacja, bowiem liczy zaledwie 32 strony, gdzie przeważają ilustracje, jednak nie można powiedzieć, że banalna, czy błaha. Gdybym miała ją określić, nazwałabym ją książką obrazkową/picturebookiem, który powstał na podstawie opowiadania Lwa Tołstoja o tym samym tytule, którą słynny pisarz wydał ponad 100 lat temu. Niewykluczone jest też to, że w trakcie pracy autor inspirował się także starszymi bajkami. Jakby nie było wspomniana historia spisana przed wiekiem, mimo upływu lat nadal zachwyca swoją treścią a także trafnością spostrzeżeń i głębokością przesłania.  W opowiadaniu poznajemy Mikołaja, który przyjaźni się z grupą zwierząt. Pewnego dnia zaintrygowany światem zadaje im trzy pytania: Kiedy jest właściwy moment na działanie?,  Kto jest najważniejszy? i Jak odgadnąć, co należy zrobić?. Każde z przyjaciół udziela mu innej odpowiedzi – odpowiada na swój własny sposób w zależności od tego kim i jaki jest,  jak postrzega i rozumie świat a także jak samo uważa. Chłopiec nie był usatysfakcjonowany tym co usłyszał, ponieważ tak naprawdę niczego się nie dowiedział, dlatego udał się do bardzo starego i mądrego żółwia Lwa (sylwetka samego autora Lwa Tołstoja). Miał nadzieję, że od niego dowie się jaka jest prawda, jednak daremno…. żółw nie udzielił odpowiedzi na pytania a jedynie wyjaśnił, że chłopiec nie musi szukać odpowiedzi, ponieważ doskonale je zna, co udowodnił swoimi czynami.

O jakie czyny chodzi?
Jak poznać odpowiedzi na zadane pytania?
Jak one brzmią?

  Nie powiem Wam o jakie dobre uczynki chodzi i jak brzmią odpowiedzi na zadane pytania. Wszystkiego dowiecie się z lektury tej krótkiej książeczki (a nie zajmie Wam to wiele czasu). Jeśli i jak przeczytacie, doskonale zrozumiecie. Po zachowaniu i odpowiedziach zwierząt wydawać by się mogło, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi… i rzeczywiście coś w tym jest, bowiem każdy z nas jest inny: inaczej czuje, rozumie, postrzega i odbiera świat. Nasze uczucia są inne, wnętrze, przemyślenia, czyny…. A z drugiej strony? Może jednak istnieje jednoznaczna odpowiedź? Może jednak?  „Trzy pytania” nie jest łatwą w odbiorze książką, jednak z pewnością taką na którą warto zwrócić uwagę i co więcej postawić na półce w domowej biblioteczce, w szczególności tej dziecka. To naprawdę mądra i piękna historia z ogromnym przesłaniem i bezcenną lekcją życia. To rozważania na temat postrzegania i odczuwania świata, dobra, zła, przyjaźni, bezinteresowności, udzielania pomocy, empatii, szacunku.
O uczuciach, które są w każdym człowieku – czasem widoczne, innym razem mniej lub zupełnie ukryte, czekające na to aby je odszukać.
Opowieść o życiu, człowieku i o nas..
Bardzo dobre połączenie ładnych ilustracji i mądre treści.   Książka starannie wydana – duży format, dobrej jakości papier, kolorowe ilustracje z których niektóre nieco mi „zgrzytały” z całością (nie pasowały i nie przypadły do gustu) a ponadto nie zadowoliła czerwona okładka pod obwolutą (która aż się prosi o materiałową fakturę i złote litery), jednak to tylko moje indywidualne odczucia (ponadto kwestie narzucone przez wydawnictwo macierzyste, czyli Sonia Draga a na to Tekturka nie mogła mieć wpływu). I tak zastanawiam się, czy pozycja słusznie jest w dziale Książeczek dla dzieci – fakt rzekomo tak jest skierowana, jednak według mnie to pozycja uniwersalna a do tego z filozoficznym rozważaniem – ukazanym w lekkiej formie ale jednak filozoficznym i trafiającym do serc odbiorców w różnym wieku (w tym do dorosłych).

Tytuł: Trzy pytania | Autor: Jon J. Muth | Ilustracje: Jon J. Muth | Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska | Wydawnictwo: Tekturka | Okładka: twarda | Stron: 32

unspash