Książki

„Zabójstwo Rogera Ackroyda” Agata Christie

O KSIĄŻKACH AGATHY CHRISTIE PRZECZYTASZ TUTAJ, NATOMIAST TUTAJ MOŻESZ SIĘ WYPOWIEDZIEĆ

Linia na bloga

Zabójstwo Rogera Ackroyda” to kolejna książka Agathy Christie, którą w przepięknej szacie graficznej wznowiło wydawnictwo Dolnośląskie. Podoba mi się forma okładki – to że jest twarda, tak jakby płócienna, kartki papieru grube, czcionka wyraźna… brakuje tylko ilustracji wzorowanych na księgach sprzed lat, które dodawały by klimatu czytanym powieściom. Wydawnictwo wykonało kawał świetnej roboty.  Wspomniana powieść została napisana w 1926 r. i zajęła 49. miejsce na liście 100 książek XX wieku według „Le Monde” oraz 5 miejsce na liście 100 najlepszych powieści kryminalnych według CWA. Treść już od początku stara się rodzić napiętą i „mroczną” atmosferę… Historię opowiada w pierwszej osobie przez starszego wiejskiego lekarza, James’a Sheppard’a, który mieszka w niewielkiej wiosce King’s Abbot wraz ze swoją siostrą, Karoliną. Akcja rozpoczyna się, kiedy w momencie gdy mężczyzna stwierdza zgon pani Ferrars – starszej kobiety, która, jak głosiła plotka, zamordowała wcześniej własnego męża. Niedługo potem we wsi rozchodzi się plotka, że to nie było morderstwo a wiedziona wyrzutami pani Ferrars popełniła samobójstwo, by ukarać się za zbrodnię. Niedługo potem lekarz Kilka dni później lekarz zostaje zaproszony na obiad do bogatego przyjaciela, Rogera Ackroyda, który chce przy nim otworzyć tajemniczy list pozostawiony przez zmarłą panią Ferrars w którym kobieta podaje nazwisku zabójcy pewnego przestępcy. List nie zostaje otwarty a tego samego wieczoru okazuje się, że Roger Acykoryd nie żyje. Samobójstwo a może morderstwo? Herkules Poirot podejmuje grę z wyjątkowo perfidnym mordercą a jego asystentem zostaje doktor Sheppard.

Słyszałam pogłoski, że wspomniana powieść ze względu na fakt, że zawiera niektóre wątki sprzeczne z ówczesnymi kanonami literatury kryminalnej. Ponadto Agatha Christie miała zostać wykluczona z klubu zrzeszającego autorów powieści detektywistycznych.

Jak było naprawdę? 

  Tego Wam nie powiem – wszystkiego dowiecie się z Posłowia umieszczonego w książce. Niemniej książkę uważa się za jedno z najświetniejszych i najbardziej znanych dzieł autorki.Ja skupię się na treści powieści.

Teraz skupię się na treści…

   Czytam dość dużo kryminałów dlatego siłą rzeczy trudno i coraz trudniej mnie zaskoczyć. Wszystko wydaje się być takie oczywiste, banalne i przewidywalne…. Nie inaczej jest w przypadku powieści Agathy Christie z małym wyjątkiem. W powieściach autorki jest „coś” co sprawia, że mimo faktu iż jestem w stanie rozwikłać zagadkę na dużo wcześniej przed głównym bohaterem, treść wciąga mnie i interesuje.

Czym jest to „coś”?

  Po pierwsze lekki i przyjemny styl autorki, po drugie pomysł na fabułę, trzecie i czwarte bohaterowie, miejsce akcji i niesamowity klimat…. klimat zamierzchłych czasów, który pozwala przenieść się do innej epoki. Klimat i aura pełna ubiegłego wieku ale i w jakimś stopniu pewnej niepewności, tajemnicy…. Czasy mężczyzn noszących garnitury lub smokingi, muszki pod brodą, stare zegarki na łańcuszku w kieszeniach i mających wąsy pod nosem. Wyrachowanych dam z sukniach z bufiastymi rękawami i wachlarzem w ręku, elegancji, inteligencji ale nie pozbawiony biedoty. Do tego intryga i tajemnica, czyli wszystko to co bardzo lubię w szczególności, kiedy czytelnik może poczuć je na własnej skórze. W przypadku powieści Christie przeniesienie się do opisywanych czasów i miejsca jest jak najbardziej możliwe.

  Jednak i to nie wszystko, bowiem Christie na każdym kroku stara się zaskoczyć i wzbudzić zainteresowanie. Nie odsłania przed czytelnikiem wszystkich kart a powoli buduje atmosferę, tworzy cały klimat, intrygi, poszczególne wątki swojej historii, starając się wciągnąć w wir wydarzeń i całą fabułę. No i wspaniali bohaterowie – nietuzinkowi, w szczególności tytułowy Hercules Poirot – mój ulubiony detektyw. Według mnie „Zabójstwo Rogera Ackroyda” to kolejna świetna powieść Agaty Christie z niebanalną zagadką kryminalną.

POZOSTAŁE KSIĄŻKI Z EKSKLUZYWNEJ SERII

FANPAGE TWÓRCZOŚCI AUTORKI (TUTAJ DOWIECIE SIĘ O NOWYCH WZNOWIENIACH, EKRANIZACJACH I NIE TYLKO)

Tytuł: Zabójstwo Rogera Ackroyda | Autor: Agatha Christie | Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie | Liczba stron: 280 | Okładka: twarda

unspash