Książki

„Nocny Stróż” Ewa Liegman | Wydawnictwo: Bratni Zew

„Nie ma takiej nocy, z której nie można przedrzeć się do światła. Póki żyjesz, masz szansę na przebudzenie. Ta lektura poprowadzi Cię bezpiecznie. Zajrzyj wgłąb swojego serca, wydobądź wszystko na wierzch i skonfrontuj się
z przeciwnikami. Zaczekaj na poranek. Każda noc przeminie, ale żyj uważnie, by nie przegapić świtu. Przygotuj się na spotkanie z prawdziwą Miłością”.

   Mogłabym dzisiaj rozwodzić się, rozpisywać, snuć wielkie przemyślenia i refleksje – być może frazesy. Jednak nie chcę i nie będę, bo to nie ma sensu, nie w tym cel. Znacie powiedzenie „Piękno tkwi w prostocie”? „Mniej znaczy więcej”? Pewnie tak i w przypadku tego tytułu będą one najlepsze.
„Nocny stróż” od nowego jak dla mnie wydawnictwa Bratni Zew – książka autorstwa Ewy Leigman – kobiety o której także usłyszałam po raz pierwszy w życiu i to tylko i wyłącznie dzięki tej książce. Kobieta żywiołowa, wesoła, pełna energii. Kochająca podróże, poznawanie świata, doświadczania go ale i poznawania ludzi – kontaktu i rozmowy z nimi. Ma za sobą wyprawy między innymi do Mongolii, Kenii i Nepalu, gdzie zawsze służyła pomocną ręką. Aktywna działaczka społeczna, pomysłodawczynią i realizatorką licznych akcji charytatywnych a także prezes hospicjum dla dzieci. Osoba wrażliwa i pełna empatii, bardzo refleksyjna. Organizuje spotkania i warsztaty dla uczniów, studentów, personelu medycznego, zespołów pracowniczych, więźniów na temat „Jak przebudzić się do pełni życia” jak również projekty na rzecz osób zmagających się z ciężką chorobą, stratą i żałobą. Kobieta wielozadaniowa i refleksyjna – teraz także autorka książki „Nocny stróż” o której opowiem kilka słów.  Czym i o czym jest „Nocny stróż”? To książka wielopoziomowa. Podzielona na pięć głównych części, podzielonych na krótsze podrozdziały skrywa wiele osłon, obliczy, i tajemnic, które możemy zobaczyć za każdym razem kiedy po nią sięgniemy.
Pierwsza część – ”Pierwsza straż nocna” skupiająca się na ciemności, nie tylko tej dookoła nas ale i wewnątrz. O wewnętrznym bólu, cierpieniu, zawodzie, zarówno tym życiowym jak i miłosnym. O niepokoju, poczuciu lęku, nostalgii niepewności i strachu. O poczuciu beznadziejności, braku chęci do życia i działania – do szczęścia i radości każdego dnia. Zło i ciemność. Zło i ciemność, które nas otaczają i zaślepiają – przybijają, przygnębiają, wysysają energię życia. Czytelnik powoli chłonie każde słowo, analizuje je, przyswaja…. powoli odzyskuje wzrok, przestaje się bać, narzekać i płakać. Zaczyna dostrzegać promyki nadziei i światło, bo się już oswoił.

  Druga część – ”Druga straż nocna” o tym jak wewnątrz duszy człowiek jest zgorzkniały i pozbawiony motywacji. Ciągle narzeka, widzi to co „złe” i „niedobre”, jest na „nie”. Nic mu nie pasuje, nic się nie podoba, nie urzeka, nie daje szczęścia. Dzieciństwo i młodość smakowało najlepiej – teraz nasze ciało się starzeje, do tego kolejne wyzwania, przeżycia. Zadajemy sobie pytanie: Z czego się cieszyć? Co ma nas radować, sprawiać przyjemność i cieszyć? A jednak… powoli dostrzegamy, że każdego dnia jest powód do wdzięczności, do tego by się uśmiechnąć – wystarczy to dostrzec, zauważyć i docenić. Tak! Jest to możliwe.

  ”Trzecia straż nocna” – czas aby dotrzeć do wnętrza siebie i wewnętrznego spokoju, które się tam skrywa. Pozbycia się uprzedzeń, stereotypów, utartych schematów, oceniania na wskroś tych, których nie znamy ale i takich, którzy mogą nas rozczarować. Przeanalizujmy własne wnętrza, własne życie, to co nas kieruje i jaką drogą podążamy. Może warto zboczyć ze ścieżki i wkroczyć na zupełnie dobrą? Na ścieżkę ku lepszemu? Dobru i miłości?

  ”Czwarta straż nocna” niesie  światłość w naszej ciemności. Nadzieja – na lepsze jutro, lepsze życie, lepszą przyszłość. Piękniejszą ale i rzeczywistą – nie wymarzoną. Wszystko po to aby przywitać „Świtanie”... Czym ono jest? Jak je dostrzec i scharakteryzować?

Zobaczcie jak to wszystko pięknie komponuje się ze sobą, jak zatacza krąg….
  Cykl nocy…. Cykl dnia…. Cykl naszego życia i nas….

  Czym jest „ciemna strona” ludzkiego życia? Czym jest mrok, który spowija i wyżera człowieka od środka?
Jak go dostrzec i poznać?
Jak oswoić i wyzbyć?
Jak zajrzeć w głąb siebie – serca i duszy?
Jak wyzbyć się uprzedzeń, przekonań, stereotypów? Zajrzeć w głąb naszych własnych lęków?
Jak się podnieść, powstać i z podniesionym czołem podążać przed siebie. Walczyć z przeciwnościami, dostrzec radość i piękno każdego dnia?
Jak dostrzec miłość, empatie, szacunek i dobro zarówno w świecie jak i drugim człowieku? To kto jest prawdziwym Przyjacielem a kto wrogiem?
Kto jest Prawdziwą Miłością a kto Nocnym Stróżem?
Jaką rolę w naszym życiu odgrywa Bóg a jaką my sami?
Kim jest Bóg?
Kim jestem ja?
Tyle pytań i mnożą się kolejne… pytań niewątpliwie trudnych ale dla wielu ludzi bardzo ważnych – niebanalnych.
Bycie sam na sam ze sobą i z Bogiem.

  „Nocny stróż” to niewątpliwie książka o wielu „twarzach” i „odsłonach”, taka która nie pozostawia czytelnika z niczym a składnia do refleksji, zatrzymania się w pędzącym świecie, odetchnięciu pełną piersią, rozejrzenia się dookoła siebie i do myślenia.
Do myślenia o życiu, o świecie, o Bogu, ludziach, zaufaniu, emocjach, marzeniach….
O innych i o nas samych – naszych smutkach, bolączkach, przerażeniu ale i tym co piękne i co ważne.
O życiu w wielu jego aspektach. .
Zawiera różnorodne przemyślenia autorki na temat otaczającej ją rzeczywistości. Może niełatwa ale i też nie trudna, czy banalna refleksyjna, pełna ciepła, dobroci, życzliwości…
Poruszająca nasze wnętrza – to co mamy w środku. Raz to co piękne a innym razem trudne i nieprzyjemne, jednak nie po to by je rozdrapywać ale przeanalizować, oczyścić i zamienić w dobro..
Ze sporą dawką optymizmu, dająca wiarę i nadzieję – wiarę i nadzieję w dobro świata, dobre jutro i piękny świat…. WIARY W MIŁOŚĆ

FRAGMENT

Tytuł: Nocny Stróż | Autor: Ewa Liegman | Wydawnictwo: Bratni Zew | Oprawa: twarda | Liczba stron: 332

Dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest dla Hospicjum Pomorze Dzieciom i eMOCja Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie
Zamówienia: https://bratnizew.pl/produkty/nowosci/nocny-stroz,2,2900
Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew

unspash