Książki

Duchowy Stosik | wydawnictwo Esprit

Witajcie w ten zimowy dzień
Dzisiaj zmienimy klimat na nieco poważniejszy i bardziej „duchowy”, dlatego niech nie dziwi Was fakt, że komentowanie w tym wpisie zostało wyłączone – to tylko i wyłącznie po to by uniknąć zbędnych komentarzy jak również w obawie, że powyższy wpis może kogoś z Was urazić – jesteśmy różni. Prawda?
Nie będzie on zbyt obszerny ale rzeczowy i treściwy – bez zbędnych słów, bo niekiedy ich nie trzeba a nawet mogą zaszkodzić.

Linia na bloga

„Maryja mówi do ciebie” s. Bożena Maria Hanusiak

  Książka o dość „nietypowej” formie, bowiem w formie dziennika/kalendarza/pamiętnika?
Jednak również nie takiego jak większość dostępna na rynku, bo duchowego, którego „zadaniem” jest przemówienie do wnętrza człowieka – jego serca, duszy a także umysłu. Sprawienie, że słowa w nim umieszczone nie tylko skłaniają do refleksji, czy głębszych przemyśleń ale również przynoszą ulgę, ukojenie, radość… podnoszą ma duchu, dodają otuchy, wiary w lepsze jutro, w ludzi, w świat, w dobro Stwórcy. Uczynić człowieka szczęśliwym. I tak na dobrą sprawę nie trzeba być katolikiem, czy usilnie wyznawać kult Boga w Trzech Osobach Boskich a także Matki Bożej aby sięgnąć po tę pozycję – teksty a właściwie słowa Maryi w nim umieszczone mogą trafić, poruszyć i zmienić (ocieplić) serca także ateistów.

   Za sprawą tej pozycji wiele osób każdego dnia, a przede wszystkim sumiennie i systematycznie może, czerpać inspirację duchową z różnych pokrzepiających co dzienników.
Osobiście lubię takie rozwiązanie. Z doświadczenia – sama po sobie wiem, że takie pozycje naprawdę mogą podnieść i podnoszą na duchu. A to nie wszystko… niekiedy bywa, że przynoszą nie tylko ukojenie ale i odpowiedź na nurtujące wewnętrzne pytanie i ból. Nigdy nie zapomnę dnia w którym znalazłam je, otwierając podobny dzienniczek autorstwa ks. Jana Twardowskiego.

Szok, niedowierzanie, zdziwienie….
Jak to możliwe i czy to w ogóle jest możliwe?
A jednak!
Jest i to jak najbardziej.
I to nie tak, że „słodzę” i „kadzę” wydawnictwu, czy książce, namawiając do obowiązkowego zakupu.
NIC Z TYCH RZECZY!!!
W skrócie opowiadam o swoich emocjach, przeżyciach, uczuciach… uchylam przed Wami rąbka mojej duszy – tyle na ile mogę pozwolić. A to naprawdę dla mnie trudne…

Do dobrze. Ale co znajdziecie w książce?

  „Maryja mówi do ciebie” s. Bożeny Marii Hanusiak to co dziennik w którym umieszczono przeróżne przesłania Matko Boże i Jej słowa (te podczas przeróżnych objawień) jak również krótkie medytacje oraz cytaty z Pisma Świętego przeznaczone na każdy dzień roku. Do każdego tekstu mamy dopasowany cytat z Pisma Świętego oraz krótki komentarz z przesłaniem, co stanowi spójną całość.

Słowa „mateczki” mogą nie tylko pomóc poczuć jak wielką troską a także miłością otacza nas Maryja, która pragnie zostać także naszą przyjaciółką, ale również otworzyć serca na świat: miłość, dobro, pokój, drugiego człowieka, jego potrzeby, troski a także zmartwienia. Na krzywdę i zło, które ma miejsce ale i dobro, którego jest tak wiele i którego często nie dostrzegamy i nie doceniamy.

   Taki dziennik może przynieść spokój, ukojenie, relaks… pomóc łatwiej mierzyć się z problemami i zmartwieniami – stawić czoła kolejnym wyzwaniom i niebezpieczeństwom, które może przynieść dzień. Poczuć ulgę, spokój i ciszę. Kiedy czytamy z jaką czułością, troską, miłością i ciepłem zwraca się do nas, wewnętrznie zaczynamy czuć się (możemy poczuć się) podobnie – udziela a przynajmniej może udzielić się nam jej spokój, miłość i zaufanie Bogu. Takie ciepło na sercu i poczucie bezpieczeństwa – nadziei i wiary w przyszłość – niektórym tak bardzo potrzebną każdego dnia. To niesamowite uczucie – dla niektórych w szczególności.

Linia na bloga

Nowenna do Maryi Rozwiązującej Węzły

  Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły to ulubiona modlitwa papieża Franciszka, która powstała w Argentynie w 1998 roku, w Buenos Aires, za czasów urzędowania kard. J. Bergolio. Została ułożona na podstawie augsburskiego XVIII-wiecznego obrazu Matki Bożej, na którym widnieją aniołowie podający Matce Bożej wstążkę z węzłami, które Maryja rozwiązuje je – zafascynowany obrazem ksiądz ułożył modlitwę.

   Modląc się nowenną przez dziewięć dni modlimy się na różańcu, powierzając Panu Bogu jeden problem z którym nie potrafimy sobie poradzić lub wady, których nie jesteśmy w stanie zwalczyć. Ten jeden problem to węzeł, który symbolicznie przekazujemy Bogu przez ręce Matki Bożej. To za Jej sprawą prosimy Boga, aby pomógł nam te węzły – problemy rozwiązać i często tak też się dzieje.

   Modlitewnik zawiera historię i słowa nowenny, objaśnienia dotyczące sposobu jej odmawiania oraz rozważania różańcowe papieża Franciszka.

Linia na bloga

   I to by było na tyle… Pozostawiam Was z Waszymi własnymi refleksjami i samym sobą. Dobrej niedzieli ❤

unspash