Książki

„Lisek Gon i inne baśnie” Nankichi Niimi | wydawnictwo Kirin

O  baśniach japońskich pisałam TUTAJ, natomiast ogólnie o baśniach TUTAJ

Linia na bloga

  Na pewno już zdążyliście zauważyć, że od zawsze lubię i cenię baśnie za mądrość, którą w sobie zawierają a także rozrywkę jaką stanowią. Pisałam już o podaniach indiańskich, baśniach węgierskich, celtyckich, chińskich, polskich… dzisiaj opowiem o japońskich. Lisek Gon i inne baśnie” wydawnictwa Kirin (wypatrzyłam w księgarni) to niepublikowany wcześniej zbiór baśni Nankichi Niimi (właśc. Shōhachi Watanabe, 1913–1943) zwanego  „japońskim Hansem Christianem Andersenem”. Zmarły w dość młodym wieku autor (zaledwie w wieku 29 lat), pozostawił po sobie niewiele utworów z których większość stanowi poezja, jednak baśnie jego autorstwa po dzień dzisiejszy czytają i uwielbiają wszystkie dzieci w Japonii.   „Lisek Gon i inne baśnie” to drugi po „Noc na kolei galaktycznej i inne baśnie” tomik z serii Yume, prezentującej baśniową twórczość autora. Znajdziemy w nim pięć niezadłużanych ale i też nie króciutkich najsłynniejszych baśni Niimiego w tym tytułowego „Liska Gon’a” jak również „Wioska Hananoki i złodzieje”, „Zakup rękawiczek” czy Opowieść o olbrzymie”. Jednak to nie wszystko, bowiem w zbiorze znalazły się także mniej znane utwory, nietłumaczone wcześniej na żaden zachodni język – tym samym można powiedzieć o Polskiej a nawet światowej premierze.

  Co można powiedzieć o baśniach japońskich. Powtórzę się jak przy ostatnim wpisie o tych baśniach… to niezwykłe historie i magiczne historie, które mimo iż powstawały w różnym czasie łączy wspólny klimat, urok, czar ale i pewne wątki, motywy. To opowieści w których spotkamy odważnych wojowników a także magiczne – mityczne stworzenia. Nie zabraknie przygód, splotów akcji a przede wszystkim morału i ważnych wartości płynących z każdej opowieści.

  W baśniach tych czuć optymizm, magię, niezwykłość, niesamowity klimat ale również wielkie umiłowanie autora do przyrody – zachwytem nad nią, podziwem, zachęceniem aby dbać o nią, troszczyć się i szanować. Nimii będąc wnikliwym obserwatorem świata jak również ludzi, zaraża swoim optymizmem oraz humorem – zachęca do tego aby żartować i śmiać się z ludzkich przywar, wad, niepowodzeń, czy „niezdrowych” przyzwyczajeń. Do tego aby nie brać wszystkiego na tak zupełnie poważnie, nie patrzeć na świat jak osoba dorosła, doświadczona przez los i nie użalać się nad sobą, swoimi niepowodzeniami, stanem a mówiąc potocznie „wyluzować” – poluzować pas, który tak mocno ściska człowieka, że niczym wyciskarka do soków, wyciska z człowieka wszystkie siły witalnie, nie pozwalając żyć i cieszyć się życiem. Zachęca i skłania do tego aby spojrzeć na świat i ludzi przez inne szkiełko w okularach niż te ciemne, aby zacząć dostrzegać piękno, dobro, pozytywy – wszystko dobre co spotyka nas każdego dnia, bo to nie jest tak, że świat jest zły i okrutny a my do niczego. Owszem w życiu pojawiają się trudności – przeciwności, które trzeba pokonać, jednak oprócz tego każdego dnia spotyka nas wiele dobra, jest powód do radości i wdzięczności, tylko człowiek tego nie dostrzega i nie docenia – czasem przytłoczony problemami a innym razem bo najzwyczajniej mu się nie chce. Autor zachęca i składnia do zmiany myślenia, patrzenia, postępowania…. zachęca i chce pomóc otworzyć się na to co dobre i piękne, pomóc tego wszystkiego doświadczyć.

  „Lisek Gon i inne baśnie” to przyjemny zbiór baśni, który warto polecić zarówno dzieciom jak dorosłym. Treść poszczególnych baśni, podejście do wnikliwa analiza świata i ludzi jak również humor, którym stara się „zarazić” i klimat, jaki stwarza są piękne i niezwykłe – tym samym twórczość Nimiiego może przemówić (i najprawdopodobniej przemawia) zarówno do młodszych jak i starszych czytelników i to na całym świecie. Mimo iż w prezentowanym tomiku nie ma zbyt wiele baśni, każda z nich jest inna – niezwykła, magiczna, dostarcza innych przygód, emocji, wrażeń ale i niesie ze sobą ponadczasowe przesłanie – ważną lekcję życia i z życia…. jak to baśń. Dodatkowo prezentowane wydanie cechuje śliczna szata graficzna, która mimo iż minimalistyczna potrafi zauroczyć (a przede wszystkim oddaje klimat baśni oraz Japonii) jak również przepiękne – tuszowe ilustracje. Cudo! Niestety do gustu nie przypadł mi przekład „Liska Gona”, który w mojej opinii był zbyt mało baśniowy a bardziej współczesny, jednak możliwe, że to tylko moje wrażenie. Jakby nie było całość oceniam pozytywnie. Książka dla dzieci? Nie tylko.

FRAGMENT

Tytuł: Lisek Gon i inne baśnie | Autor: Nankichi Niimi | Wydawnictwo Kirin |  Oprawa: Miękka |  Ilość stron: 172

unspash I II