Książki

„Klechdy sezamowe” Bolesław Leśmian, il. Jan Lenica | wydawnictwo Dwie Siostry

KSIĄŻKI WYDAWNICTWA DWIE SIOSTRY KLIK

Linia na bloga

    „Klechdy sezamowe Bolesława Leśmiana z ilustracjami Jana Lenica to książka, która od dawna wzbudzała moje zainteresowanie nie tylko ze względu na fakt iż jest to zbiór baśni ale również wydanie w jakim ukazała się ponownie dzięki wydawnictwu Dwie Siostry. Twarda, płócienna okładka z obwolutą. Dobrej jakości papier, ilustracje, które mimo iż nie są w moim guście (przyznam – nie podobają mi się) posiadają swój klimat a przede wszystkim sześć niesamowitych baśni w opracowaniu polskiego wieszcza… rewelacyjny reprint z lat 70-tych, z ilustracjami znanego plakacisty, Jana Lenicy (opracowany na podstawie „Klechdy sezamowe” z rysunkami Lenicy z 1957 r. wyd. Czytelnik).   „Klechdy sezamowe” to baśnie inspirowane zbiorem „Baśni z tysiąca i jednej nocy” w których Bolesław Leśmian opisał opisał odległe kraje, miejsca i krainy. Świat pełen tajemnic, magii, egzotycznych zwierząt, przypraw, pełen bogactw i różnych charakterów. Świat z jednej strony tak „inny” a z drogiej bliski człowiekowi. Świat niezwykły, osnuty orientalizmem, egzotykiem, aurą tajemniczości i niezwykłości…. niezwykła poetycka podróż na odległy ląd ale i też w głąb siebie oraz fantazje autora.  To klasyka znanych i cenionych na świecie opowieści, którą autor „odświeżył”, nierzadko też skrócił a przede wszystkim nadał im swój własny – indywidualny wydźwięk i wizję… taką „Leśmianowską” jednocześnie nie odbiegając od oryginału.Klechdy sezamowe - Leśmian Bolesław  Mimo iż gramatycznie język nieco uwspółcześniono, nadal można poczuć, że mamy do czynienia z klasyką gatunku – dziełami, które zostały napisane wieki temu a następnie przekazywane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie, kształtowały kulturę i tradycję danego kraju. Autor pozostawia ten sam klimat – orientalny a niekiedy mroczny i przerażający klimat  jak również sens opowieści – wszystkie lekcje, morał i przesłanie, które przecież są tak ważne. A jednocześnie stawia na różnorodność: opowiada, wręcz snuje baśniową opowieść, często rymuje (nie tylko narrację ale również dialogi), dodaje krótkie wiersze, małe – ciekawe „wstawki”, żartuje…. Tak! Umiejętnie i z poczuciem humoru mruga jednym okiem do czytelnika – niby dla informacji, niby dla rozluźnienia, relaksu… i nawet nie przeszkadzają powtórzenia na które można trafić, gdyż Leśmian umiejętnie się nimi posługuje – Jego język jest naturalny, żywy, barwny, kolorowy… Leśmian starał się zrobić naprawdę wszystko aby czytelnik się nie nudził, choć wiadomo, że nie każdy da się porwać tej przygodzie.

Klechdy sezamowe - Leśmian Bolesław  Jak już wspomniałam w książce znajdziecie sześć baśniowych opowieści OPARTYCH na Opowieściach Szecherezady”: Baśń o rumaku zaklętym, Ali – Baba i czterdziestu rozbójników, Rybak i geniusz, Opowiadanie króla Wysp Hebanowych, Baśń o Aladynie i o lampie cudownej a także Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze. OPARTYCH!!! To bardzo ważne, bowiem „Klechdy….” w przeciwieństwie do wszystkich dostępnych książek w tym temacie NIE SĄ PRZEKŁADEM A LEŚMIANOWSKĄ WERSJĄ WYBRANYCH BAŚNI Z TYSIĄCA I JEDNEJ NOCY. Mimo tego uważam, że jest to ciekawa, jeśli nie dobra pozycja aby rozpocząć przygodę z oryginałem – taki wstęp do „właściwej” – oryginalnej i nie zmienionej treści by zobaczyć, czy całość w ogóle przypadnie nam do gustu.  Z jednej strony dzięki Leśmianowi czytelnik może wsiąknąć w te opowieści, natomiast z drugiej to właśnie oryginał może bardziej przypaść do gustu (lub wersja Leśmianowska a oryginał nie). Jakby nie było jest to pozycja godna uwagi.

   Należy jednak tutaj zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz. Ze względu na nieco mroczny charakter baśni nie jest to pozycja dla najmłodszych- w opowieściach nie brakuje „krwawszych” momentów jak również opisów, które mogą wywołać dreszcze na plecach nawet dorosłego. Ponadto sam język Leśmiana nie należy do najlżejszych – to czysta poezja a nie ukrywajmy, że nie każdy ją czyta, lubi i rozumie…. Nie jest to też pozycja, którą można przeczytać od deski do deski za jednym razem, tylko powoli, stopniowo, analizując i chłonąć treść.

Tytuł: Klechdy sezamowe | Tekst: Bolesław Leśmian | Ilustracje: Jan Lenica | Wydawnictwo: Dwie Siostry, 2017 | Okładka: twarda |  Stron 288

Książka jest dostępna w księgarni Gandalf.pl w dziale książek dla dzieci i młodzieży

https://magicznykociolek.files.wordpress.com/2020/01/ad36d-gandaf2blogo2b92bcom-05.png

unspash