Książki

„Co robisz z pomysłem?” Kobi Yamada wyd. levyz

 O  książkach z serii pisałam TUTAJ i TUTAJ i to w tym miejscu zachęcam do dalszej dyskusji

Linia na bloga

  Kiedyś na blogu opowiadałam o prostym, jednak pięknym w swojej prostocie picturebooku wydawnictwa levyz „Co zrobisz z problemem” niedawno miałam możliwość przeczytać kolejny tym razem traktujący o pomysłach „Co zrobisz z pomysłem”

  Bohaterem opowieści jest mały chłopiec i jajko – czyli pomysł. Pojawia się głowie chłopczyka, tak raptem – ni z tego ni z owego, zaskakując malca, który nie wie wie co z nim zrobić. Jajko podąża za chłopcem, jest jego towarzyszem w trakcie codziennych czynności, spacerów, zabaw….. towarzyszy mu ale nie prześladuje. Na początku chłopiec nie zwracana nie uwagi, jednak z czasem, powoli zaczyna tworzyć się między nimi wieź – od znajomości po przez zwykłe koleżeństwo, przyjaźń a na miłości kończąc. Pewnego dnia z jajka coś się wykluwa – pomysł nie jest już tylko pomysłem a stał się częścią świata.

  Ta prosta historia w piękny i prosty sposób pomaga najmłodszym zrozumieć to co czasem siedzi w ich głowie a w ich oczach nie ma imienia. Coś co trudno jest im nazwać, określić, zrozumieć i którego czasem się obawia. „Coś” co należy poznać, wypadałoby się oswoić – bo tak „męczy”, „nurtuje” a z czasem powoli się rozwija. Opowiada i wyjaśnia jak to zrobić. Tłumaczy w jaki sposób się rozwija i nabiera na znaczeniu. Jak wykluwa się jak pisklę z jajka, po to by stać się częścią życia – częścią świata. Jednak na tym nie koniec. Po „wykluciu” trzeba odpowiednio zaopiekować się pomysłem i  zatroszczyć się o nie, tak aby mogło powoli mogło dorastać. Dbać bo być może z czasem, po wykluciu mogą one i zmienią świat.

  Kobi Yamada oraz Mae Besom stworzyli książkę niezwykłą – chyba nie potrzeba wielu słów aby opisać jej przesłanie oraz sens. Nie trzeba mówić w czym tkwi jej siła oraz piękno. Piękno słowem i przesłaniem, które uzupełniają minimalistyczne i urzekające ilustracje. Proste kreski, machnięcia ołówkiem i kilka kolorów a jak wielki efekt. Efekt i przesłanie… lekcja dla małego i dla nas dorosłych. Nie bójmy się marzeń, nie wstydźmy się własnych pomysłów i tego co kiełkuje w naszej głowie…. nie oceniajmy, nie zło wróżmy… Pamiętajmy o poczuciu własnej wartości o motywacji. Warto marzyć, warto śnić… warto walczyć i realizować własne marzenia.

Tytuł: Co robisz z pomysłem? | Autor: Kobi Yamada |Ilustracje: Mae Besom | Tłumaczenie: Anna Kmiecik | Wydawnictwo: Levyz | Stron: 40

Linia na bloga

Książka jest dostępna w księgarni Gandalf.pl w dziale książek dla dzieci i młodzieżyhttps://magicznykociolek.files.wordpress.com/2020/01/ad36d-gandaf2blogo2b92bcom-05.png

ilustracje