Książki

„Legendy chrześcijańskie” ks. Stanisław Klimaszewski | wydawnictwo Promic

POZOSTAŁE KSIĄŻKI O TEMATYCE RELIGIJNEJ KLIK

Linia na bloga

  Legenda…. według słownika opowieść (zbiór opowieści) o wydarzeniach a także postaci czy postaciach historycznych (uważanych za historyczne). Przed wynalezieniem pisma przekazywana w formie ustnej a dopiero potem utrwalona w formie pisemnej. Legendy opowiadają o prawdziwych ludziach, jednak bardzo często czerpią z wątków fanatycznych i baśniowych, jednak NIE JEST TO ANI BAŚŃ ANI BAJKA. Uwielbiam legendy.  „Legendy chrześcijańskie” to antologia opracowana przez ks. Stanisława Klimaszewskiego w której znajdziemy kilkadziesiąt legend i opowieści pochodzących z różnych czasów, epok a także rejonów. Wszystkie uporządkowano według kategorii: Chrystus w legendzie”, „Matka Boża w legendzie” oraz „Legendy różne”. Nie jest to publikacja o charakterze naukowym, czy też historycznym a mającym na celu wprowadzić czytelnika w przyjemny nastrój jak również niejednokrotnie poprzez przekazującą prawdy wiary chrześcijańskiej podnieść na duchu jak również przekazać bezcenne prawdy życiowe oraz moralne.

  W zbiorze znalazły się takie legendy jak: Czwarty Mędrzec Wschodu, „Ucieczka do Egiptu”, „Trzy złote monety na Boże Narodzenie”, „Młyn Matki Boskiej”, „Braciszek i zbójcy”, „Święty Mikołaj „, „Ufność w Bogu”, „Wampir” czy też „Brat Dominik – w sumie 68 legend pochodzących z różnych epok, o różnej długości treści, czy poruszanych zagadnieniach. Otrzymujemy historie, które możemy znać jak np. ta o Mikołaju ale również zupełnie nam obce – nowe. Jedne mówią o latach dziecięcych Jezusa inne o życiu Maryi lub poruszają tematyki świętych żyjących w kolejnych wiekach albo zwyczajnych ludzi. Jest opowieść o świętej Zytcie, której pewnego dnia pomogła grupa aniołów, ale również i o świętej Taidzie – nawróconej nierządnicy.  Legendy „łagodne”, które można czytać całymi rodzinami, także z dziećmi ale i te, które mogą okazać się dla nich zbyt brutalne, przerażające i „mocne”, takie dla starszych i dorosłych czytelników. Zupełnie inna jest też prawda, którą chcą przekazać jak również morał wynikająca z treści. Można dostrzec ich różnorodność – odmienne spojrzenie, wizję, poziom literacki, co wynika nie tylko z okresów z których się wywodzą ale również stylu pisarskiego. Legendy tu zebrane pochodzą z różnych rejonów: z obszaru języków romańskich, z Polski, Niemiec, Skandynawii czy Rosji.

  „Legendy chrześcijańskie” to zbiór, który nie nakłania i nie „zmusza” do zmiany wiary, nie poucza, nie moralizuje i nie mówi jaka jedyna wiara „jest słuszna”. Lektura tych legend tak jak każdych innych (i nie tylko legend ale i każdej książki) z jednej strony może dostarczyć rozrywki, natomiast z drugiej skłonić do refleksji, głębszych przemyśleń, analizy własnego życia a może nawet czegoś nauczyć. Przynieść odpowiedzi na pytania, które nurtują chrześcijan:  „Czym jest zwątpienie i czy można wątpić?”, „Jak wygląda a przede wszystkim czym jest wieczność?”, „Jak nie załamywać się w tych trudnych dla wszystkich czasach?” i nie tylko… Mimo iż nie powstały „ku pokrzepieniu serc” być może w jakiś sposób podniosą na duchu. Kto wie? Wszystko jest możliwe.

unspash i II