Książki

„Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne” Otto Penzeer | Zysk S-ka

OPOWIEŚCI KRYMINALNE Z DUCHAMI KLIK TUTAJ MOŻNA SKOMENTOWAĆ

Linia na bloga

  Ostatnio wkręciłam się w krótsze formy literatury jakimi są opowiadania (mimo iż z reguły za nimi nie przepadam). Jednak nie są to pierwsze-lepsze utwory a te, które promowane są jako literatura świąteczna, bożonarodzeniowa itp. Z tego powodu, kiedy zobaczyłam antologię „Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne” z ciekawości postanowiłam do nich zajrzeć.

Cała antologia została podzielona na kilka rozdziałów: „Tradycyjne opowiadania świąteczne”, „Zabawne opowiadania świąteczne”, „Opowiadania świąteczne o Sherlocku”, „Sensacyjne opowiadania świąteczne”, Niezwykłe opowiadania świąteczne” co przełożyło się na 28 opowiadań zarówno słynnych autorów takich jak Agatha Christie, Thomas Hardy, czy Artur Conan Dolye, jak również mniej znanych pisarzy. Wszystkie opracował Otto Penzler. Zarówno ich długość jak i treść, klimat, czy poruszane zagadnienia są różne. Jedni autorzy stawiają nacisk na powolne budowanie akcji i tworzenie swojej historii, inni właśnie na grozę lub zagadkę, czy też humor. Widać różne style autorów, różne wizje na daną opowieść i nie tylko. Na prawdę dostajemy różnorodność. Tutaj wiktoriańskie opowiadania sąsiadują z tymi przerażającymi, trzymającymi w napięciu, ciepłymi, zabawnymi, czy przytulnymi a także bardziej lub mniej współczesnymi. Podobnie jest z metodami w jaki sposób detektywi rozwiązują swoją sprawę – jedni posługują się tymi starszymi, kiedy używano lup, liczył się umysł, logiczne myślenie, powolna analiza, z koli drudzy posługują się współczesnymi metodami policyjnymi. Jest w czym wybierać.

  Powyższa antologia prezentuje się naprawdę ciekawie. Oczywiście raz bywa dobrze a nawet bardzo dobrze, innym razem poprawnie, przeciętnie lub „średnio na jeża” itp.Jednak nie ma co się dziwić – punkt widzenia zależy od punktu patrzenia ponadto wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki sporemu wyborowi opowiadań (jest ich tutaj prawie 30) i ich różnorodności każdy wielbiciel kryminałów powinien znaleźć coś dla siebie. Wydaje się być dobrą lekturą na zimowy czas.

Tytuł: Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne | Wybór i opracowanie Otto Penzler | Przekład: Tomasz Bieroń i Janusz Ocha | Wydawnictwo: Zysk i S-ka | Okładka: twarda z obwolutą | Stron: 712