Książki

„Tajemnicza historia w Styles” Agatha Christie

O KSIĄŻKACH AGATHY CHRISTIE PRZECZYTASZ TUTAJ, NATOMIAST TUTAJ MOŻESZ SIĘ WYPOWIEDZIEĆ

Linia na bloga

  „Tajemnicza historia w Styles” to kolejna książka Agathy Christie, którą w przepięknej szacie graficznej wznowiło wydawnictwo Dolnośląskie. Podoba mi się forma okładki – to że jest twarda, tak jakby płócienna, kartki papieru grube, czcionka wyraźna… brakuje tylko ilustracji wzorowanych na księgach sprzed lat, które dodawały by klimatu czytanym powieściom. Wydawnictwo wykonało kawał świetnej roboty.

 Jeśli chodzi o treść książki to powieściowy debiut Agathy Christie, w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Herkulesa Poirot – legendarnego dziś detektywa. Po raz pierwszy wydana w 1920 roku i kilkukrotnie wznawiana, podbiła wiele serc. Christie przenosi nas do starej angielskiej posiadłości Styles wdowy Emilii, która niedawno wyszła ona powtórnie za mąż Alfreda Inglethorpa. W posiadłości mieszkają także pasierb kobiety, który zaprasza do niej starego przyjaciela Kapitana Hastings (jest zarówno uczestnikiem jak i narratorem opowieści), protegowana Emilii Cynthia Murdoch, Johna – Lawrence a także służąca Evie Howard. Pewnej nocy seniorka zostaje otruta strychniną – nikt nie wierzy w jej naturalną śmierć. Ponadto wychodzi na jaw że chyba nie ma osoby, która darzyłaby sympatią Alfreda – każdy podejrzewa go o niecne plany i to, że poślubił Emilię tylko ze względu na hojny spadek, który oczekuje dostać. Czy to była naturalna śmierć? A może nie? Kto z domowników miał motyw, by otruć właścicielkę rezydencji Styles Court? W głowie rodzi się wiele pytań. Hastings przypadkiem spotyka swojego dawnego przyjaciela Herkulesa, który mieszka niedaleko w domu uchodźców i postanawia razem z nim przeprowadzić własne śledztwo. Co wyniknie z tego dochodzenia?

  Mimo iż narratorem powieści jest Hasting, tak naprawdę fabuła kręci się wokół niepozornego Belga – Herculesa Poirot’a. Elegancki, poważny, ekscentryczny, uważny obserwator i analityk, przenikliwy ale i zakochany w sobie oraz pewien swojego geniuszu detektyw, tworzy wokół siebie aurę tajemniczość, może nawet niezdarności i zakłopotania. Intryguje, wzbudza ciekawość a w szczególności jego umiejętności dedukcji, dostrzegania śladów, dedukcji, wyciągania wniosków…. krok, po kroku pomału i bez pośpiechu, nie odsłaniając wszystkich kart a pracując w milczeniu i tajemnicy. Wyróżnia się na tle pozostałych bohaterów, co nie oznacza, że pozostali są płascy i nijacy. Nic takiego! Każda z nich inna, nietuzinkowa i intrygująca o odmiennej osobliwości, stylu bycia i poglądach. Nie są tylko postaciami z książki a żywymi ludźmi z których każdy jest innych i ma coś na sumieniu. Widać, że autorka każdemu z nich poświęciła wiele uwagi oraz serca. Dokładnie wiemy jacy są i kim są. Widzimy to jak bardzo różnią się od siebie nie tylko wyglądem, wiekiem, narodowością, zachowaniem i statusem społecznym ale przede wszystkim charakterem – przy czym każdy z nich jest silny. Powoli zagłębiamy się w ich umysł dzięki czemu nie tylko jesteśmy w stanie sami przeanalizować ich czyny oraz psychikę ale również wyrobić własne zdanie na ich temat. Według mnie to pomaga w prowadzeniu własnego śledztwa. Jednakże najbardziej „wybija się” właśnie Poirot.

  Kolejna rzecz to klimat powieści – z jednej strony pełen spokoju, natomiast z drugiej niepewności, tajemnicy i minionych czasów. Czasy mężczyzn noszących garnitury lub smokingi, muszki pod brodą, stare zegarki na łańcuszku w kieszeniach i mających wąsy pod nosem. Wyrachowanych dam z sukniach z bufiastymi rękawami i wachlarzem w ręku, elegancji, inteligencji ale nie pozbawiony biedoty. Osobiście bardzo lubię takie klimaty w szczególności, kiedy czytelnik może poczuć je na własnej skórze – przenieść się do opisywanych czasów i miejsca – nie być tylko czytelnikiem, czy obserwatorem opisywanych wydarzeń a ich częścią.. bohaterem. Zdecydowanie autorka ma do tego talent… i nie tylko do tego – równie umiejętnie konstruuje zagadki. Christie nie odsłania przed czytelnikiem wszystkich kart. W pierwszej kolejności „tworzy” miejsce akcji i przedstawia bohaterów, potem jest zbrodnia i rozpoczyna się śledztwo, które postępuje razem z głównym bohaterem lub na własną rękę. Tutaj mamy wolną rękę, niemniej należy podkreślić, że w przypadku „Tajemniczej historii..” niezwykle istotne są z pozoru błahe detale(o czym wspomina słynny Belg) jak plama po kawie ma podłodze, strzępek ciemnozielonej tkaniny, plama czy teczka z kluczykiem w zamku… to od tego, czy je dostrzeżemy zależy nasze śledztwo – śledztwo Poirota.

„Biada detektywowi, który powie: «Ten fakt jest tak drobny, że nie może mieć znaczenia. Nie pasuje do całości. Nie ma co zawracać nim sobie głowy». Tak wygląda prosta droga do zamętu, bo, mon ami, wszystko się liczy (…) Nie wolno nic pomijać. Jeżeli jeden szczegół nie pasuje do teorii, lepiej odrzucić teorię”.

  W debiutanckim kryminale Agathy Christie czytelnik otrzymuje wszystko to, czego można spodziewać się w kolejnych powieściach pisarki – klimat, wyrazistych bohaterów, zbrodnię, tajemnicę, logiczne łamigłówki i wiele więcej. Przyjemny powrót do twórczości „królowej”, nawet mimo tego, że przed Piorotem udało mi się znaleźć rozwiązanie. Niemniej nadal uważam, że powieści Chritie to Klasyka, która pomimo 100 lat, nie zestarzała się nawet o minutę.

I na deser pierwszą charakterystykę Herkulesa:
„Poirot był drobny, niski i miał bardzo dziwaczną powierzchowność. Niewiele wyższy niż pięć stóp i cztery cale, nosił się z niepospolitą godnością. Jajowatą głowę przechylał na bok i nosił długie, sztywno sterczące wąsy w iście wojskowym stylu. Schludność jego ubioru graniczyła z niepodobieństwem; sądzę, że pyłek na rękawie sprawiłby małemu Belgowi więcej bólu niż rana zadana pociskiem karabinowym. Ale ten niepokaźny, cudaczny elegant, który utykał teraz wyraźnie na prawą nogę, był w swoim czasie asem policji belgijskiej. Jako detektyw uchodził za gwiazdę pierwszej wielkości i niejednokrotnie wykrywał zbrodnie sensacyjne i na pozór nie do wykrycia”.

POZOSTAŁE KSIĄŻKI Z EKSKLUZYWNEJ SERII

FANPAGE TWÓRCZOŚCI AUTORKI (TUTAJ DOWIECIE SIĘ O NOWYCH WZNOWIENIACH, EKRANIZACJACH I NIE TYLKO)

Tytuł: Tajemnicza historia w Styles | Autor: Agatha Christie | Wydawnictwo: Dolnośląskie | Okładka: twarda | Stron 224

fotografia unspash