Książki

„12 prac Herculesa” Agatha Christie

O KSIĄŻKACH AGATHY CHRISTIE PRZECZYTASZ TUTAJ, NATOMIAST TUTAJ MOŻESZ SIĘ WYPOWIEDZIEĆ

Linia na bloga

  „12 prac Herculesa” Agathy christie była moim pierwszym kryminałem tej autorki jaki miałam okazję przeczytać – nie w szkole ale dużo później, z chęci, zainteresowania i ciekawości. Mam związane z nią miłe wspomnienia i co jakiś czas wracam, mimo tego iż według mnie Królowa Kryminału posiada w swoim dorobku „lepsze” pozycje z tytułowym bohaterem w roli głównej.  Prezentowana książka jest zbiorem dwunastu krótkich opowiadań kryminalnych tytułem (i fabułą) nawiązujących do mitu o Herculesie i dwunastu prac, które musiał wykonać np. „Lew z Nemei”, „Hydra lernejska” czy „Stajnie Augiasza”. Głównym bohaterem jest tytułowy Herkules Poirot – sławny belgijski detektyw w średnim wieku, który pewnego dnia postanawia zakończyć swoją karierę i… hodować dynie. Aby zrobić to z impetem postawił sobie za cel wykonanie dwunastu kryminalnych zagadek, z których każda ma związek z pracą jego mitycznego imiennika. Każda ze spraw mimo iż nawiązuje do kultury antycznej jest inna i porusza inne kwestie – spotykamy tutaj między innymi oszustwa, morderstwo, narkotyki, sektę, kradzieże itd.

  Jeśli chodzi o treść, to opowiadania są różne – jedne ciekawe, zaskakujące i genialne a inne tak jakby pisane na siłę. Mimo tego całość czytało mi się się na prawdę szybko ponieważ książka została napisana lekkim i prostym językiem. Spodobało mi się nawiązanie do mitologi, któr uwielbiam od najmłodszych lat. Jednocześnie uważam, że nim zabierzemy się do lektury, najpierw powinniśmy zaznajomić się właśnie z mitologią grecką, a w szczególności micie o Herkulesie (w mitologi greckiej Herakles) – inaczej możemy do końca nie zrozumieć jej treści. To co mnie zawiodło to ogólne potraktowanie wszystkich spraw. Najpierw otrzymujemy pewien zarys/poszlaki a nim całość na dobre się rozkręci rozwiązanie zagadki. Czytelnik nie ma możliwości poczuć owego klimatu, pogłówkować, zastanowić się nad sprawą i pobawić w detektywa. Zabrakło mi rozwinięcia i więcej akcji dzięki czemu całość (bardziej) trzymałaby w napięciu a tym samym była ciekawsza. Niektóre opowiadania wydały się tak jakby urwane i wycięte z całości przez co czułam lekki niedosyt, jednak nie zawód, czy rozczarowanie – nawet mimo tego, że już za pierwszym razem kiedy czytałam ten zbiór, udało mi się rozwiązać wszystkie sprawy.

  Silną stroną powieści z pewnością jest postać głównego bohatera. Hercules Poirot – wyrazista, gustowna ale i w pewnym sensie tajemnicza osoba. Uważny obserwator, potem analityk który powoli składa ze sobą kolejne elementy układanki – niczym puzzle, kawałek po kawałku. I tak aż w jego umyśle powstanie obraz, rozwiązanie zagadki. Sam jego umysł jest jak zagadka – tak naprawdę nikt nie wie i nie jest w stanie domyślić się co skrywa głowa tego detektywa. Zawsze i wszędzie roztacza wokół siebie aurę tajemnicy, zagadki i niepewności a zdolność jego dedukcji słynnego detektywa fascynuje. Jego zdolności w dostrzeganiu nawet najdrobniejszych szczegółów i posiadanie swoistego rentgena w oczach może zaskoczyć. Lubię tego detektywa, chociaż z drugiej strony irytuje mnie jego wysokie mniemanie o własnym geniuszu… a jednocześnie to w pewnym stopniu świadczy o jego pewności siebie, tym, że zna swoją wartość chociaż odrobina skromności by mu nie zaszkodziła. Jakby nie było przyjemnie było wrócić do twórczości tej autorki, wąsate Belga i tej książki.

  Na warto wspomnieć o najnowszym wznowieniu tej powieści Wydawnictwa Dolnośląskiego, które wprost przyciąga wzrok z półki. Twarda okładka, niby materiałowa okładka, symboliczna ilustracja na okładce a wewnątrz dobrej jakości papier i czytelna czcionka. Egzemplarz niczym stara księga, która przeleżała wiele lat na strychu lub w antykwariacie – taka pokryta pajęczyną i kurzem…. Jest w niej coś co przyciąga intryguje – czuć ten upływ czasu i słusznie, wszakże sama powieść do „młodziaków” nie należy – już ma swoje lata i to tutaj czuć. Klasyka w kryminału wznowiona w klasycznej formie, w taki sposób jaki klasyka powinna być wydawana i wznawiana. Szkoda, że jest to edycja limitowana 😦

POZOSTAŁE KSIĄŻKI Z EKSKLUZYWNEJ SERII

FANPAGE TWÓRCZOŚCI AUTORKI (TUTAJ DOWIECIE SIĘ O NOWYCH WZNOWIENIACH, EKRANIZACJACH I NIE TYLKO)

Tytuł: 12 prac Herculesa | Autor: Agatha Christie | Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie | Liczba stron: 296 | Okładka: twarda

fotografia unspash