Książki

„A.B.C” Agatha Christie

O KSIĄŻKACH AGATHY CHRISTIE PRZECZYTASZ TUTAJ, NATOMIAST TUTAJ MOŻESZ SIĘ WYPOWIEDZIEĆ

Linia na bloga

   „A.B.C” Agathy Christie to powieść detektywistyczna brytyjskiej pisarki Agathy Christie wydana w 1936 roku o przygodach słynnego detektywa Herculesa Poirota. Tym razem detektyw musi powstrzymać seryjnego mordercę, który uśmierca swoje ofiary zgodnie z kolejnością alfabetyczną na terenie całej Anglii. Przed każdą zbrodnią morderca przysyła detektywowi kpiący list ze wskazówkami, mogącymi służyć do jego wytropienia, natomiast przy swojej ofierze zawsze zostawia rozkład jazdy pociągów, który ze względu na alfabetyczne ułożenie stacji nazywany jest „ABC”. Herkules Poirot staje przed nie lada wyzwaniem.

  Lubię kryminały Christie, nawet mimo też iż zawsze mniej więcej w połowie lub wcześniej jestem w stanie rozwiązać zagadkę, którą proponuje. Cenię te powieści za klimat, tajemnice, intrygi, umiejętność budowania napięcia, stawianie kolejnych poszlak, możliwość „zabawy” w detektywa…. za język, za nieszablonowych bohaterów, za intrygę, za treść. Pisarska ewidentnie ma wielki talent zarówno do tworzenia klimatu dla swoich powieści, bohaterów jak i samych powieści. A postacie to czyta poezja: wyraziste, silne, mocne o różnych charakterach, wadach oraz zaletach. Każda z nich jest inna, nietuzinkowa i intrygująca. Hercules Poirot – inteligenty, rozważny, zazwyczaj spokojny ale i nieco narwany. Uważny obserwator, potem analityk który powoli składa ze sobą kolejne elementy układanki – niczym puzzle, kawałek po kawałku. I tak aż w jego umyśle utworzy się obraz, rozwiązanie zagadki. Sam jego umysł jest jak zagadka – tak naprawdę nikt nie wie i nie jest w stanie domyślić się co skrywa głowa tego detektywa. Zawsze i wszędzie roztacza wokół siebie aurę tajemnicy, zagadki i niepewności a zdolność jego dedukcji słynnego detektywa fascynuje. Inni bohaterowie również zasługują na uwagę. Przede wszystkim nie są tylko postaciami z książki a żywymi ludźmi z których każdy jest innych. Sam umysł przestępcy to jedna wielka zagadka to rozwikłania.

„Do tej pory pracowaliśmy zawsze od środka. Ważna była historia ofiary i pytania, kto odnosi korzyści z tej śmierci i kto miał najlepszą sposobność popełnić zbrodnię. Do tej pory mieliśmy zawsze do czynienia ze zbrodnią intymną. Teraz po raz pierwszy stykamy się z nieosobistym morderstwem na zimno. Z morderstwem od strony zewnętrznej. „

   Styl autorki pozostaje lekki, pomysł na zagadkę kryminalną niebanalny, klimat owiany tajemnicą, dozą niepewności i z napięciem. Do tego główny bohater – Hercules Poirot…. tajemniczy, opanowany o niebanalnych zdolnościach, choć zapatrzony w siebie i nieco arogancki. Można podziwiać jego detektywistyczne umiejętność – czujne oko, zagadkowy umysł, umiejętność w dostrzeganiu nawet najdrobniejszych szczegółów – swoisty rentgen w oczach… tylko jeszcze gdyby miał w sobie chociaż odrobinę skromności….

„Ciało jest strasznym wrogiem człowieka, panie Poirot, zwłaszcza gdy bierze górę nad duchem. Wtedy nie myśli się już o niczym, tylko o tym, czy ból znów przyjdzie, czy może nie…”

  Mimo iż dla mnie zagadka okazała się banalnie prosta do rozwiązania a ponadto dopatrzyłam się pewnej nieścisłości (trzeci list został doręczony na poczcie o 22:00, a kilka akapitów później, kiedy Poirot sprawdził godzinę była 21:20), miło spędziłam czas przy lekturze tej książki. Całość trzyma w napięciu czytelnika, intryguje, ciekawi a kluczem do rozwiązania zagadki są słowa wypowiedziane przez narratora – warto mieć się na baczności i uważnie czytać.

  Na koniec powinnam wspomnieć o najnowszym wydaniu (wznowieniu tej powieści) Wydawnictwa Dolnośląskie, które wprost przyciąga wzrok z półki. Twarda okładka, niby materiałowa okładka, symboliczna ilustracja na okładce a wewnątrz dobrej jakości papier i czytelna czcionka. Egzemplarz niczym stara księga, która przeleżała wiele lat na strychu lub w antykwariacie – taka pokryta pajęczyną i kurzem…. Jest w niej coś co przyciąga intryguje – czuć ten upływ czasu i słusznie, wszakże sama powieść do „młodziaków” nie należy – już ma swoje lata i to tutaj czuć. Klasyka w kryminału wznowiona w klasycznej formie, w taki sposób jaki klasyka powinna być wydawana i wznawiana. Szkoda, że jest to edycja limitowana 😦

POZOSTAŁE KSIĄŻKI Z EKSKLUZYWNEJ SERII

FANPAGE TWÓRCZOŚCI AUTORKI (TUTAJ DOWIECIE SIĘ O NOWYCH WZNOWIENIACH, EKRANIZACJACH I NIE TYLKO)

Tytuł: A.B.C | Autor: Agatha Christie | Wydawnictwo: Dolnośląskie | Okładka: twarda | Stron

fotografia