Książki

Gdzie jest moja córka? Iwona Chmielewska | wydawnictwo Format

  Stali czytelnicy bloga wiedzą, że doceniam i sięgam po książki/albumy typu picturebook, powieści obrazowe a także graficzne. „Gdzie jest moja córka?” Iwony Chmielewskiem to picturebook, który wzbudził moje zainteresowanie jeszcze przed premierą. Książka minimalistyczna, prosta, taka o której trudno pisać – najlepiej obejrzeć aby zobaczyć koncept i być może zrozumieć przesłanie.  Kolaże umieszczane na kolejnych słowach – jeden, drugi, trzeci… sprawiające wrażenie wyciętych z kawałków papieru i ułożonych na każdej z nich. I tak też było… to skrawki materiału z tym, że sfotografowane i przeniesione na papier. Każdy z nich niepozorny a jednak ważny. Każdy umieszczony na właściwym sobie miejscu – tutaj nie ma przypadku, pomyłek… Wszystko ma znaczenie. Ich zmiana zachwiała by równowagę, zaburzyła cały obraz, wizję autorki, sens… Tak jak jest teraz jest idealnie. Tworzy się historia, wysuwa treść…
Elementy wyraźnie widoczne, ale ukryte – niewidoczne dla tych, którzy patrzą i widzą tylko powierzchownie, jednostronnie. Niewidoczne dla tych, którzy nie potrafią i nie chcą patrzeć uważniej, głębiej, dalej… poza swój horyzont. Nie widoczne dla tych, którzy nie potrafią i nie chcą otworzyć swojego umysłu, serca, zacząć myśleć nieszablonowo ale również tych, którzy nie są w stanie zrozumieć tej formy „mowy”, przesłania, patrzenia na świat. Wszakże picturebook/powieść obrazkowa nie jest formą dla każdego i to jest zrozumiałe.Gdzie jest moja córka?

  Obrazy uzupełniają słowa – kilka słów. Słów prostych, subtelnych, delikatnych… z jednej strony dosadnych i jasnych, natomiast z drugiej metaforycznych, głębokich, prawdziwych. Nie ma ich wiele, tak samo jak w tym albumie niewiele jest kartek. Czysty minimalizm i prostota – piękno w swojej prostocie, ogromna moc. Bo taki był jej zamiar – prosto, bez przeciągania i zbędnych słów. Przykład tego, że „mniej znaczy więcej”

https://tusieczyta.pl/2764/gdzie-jest-moja-corka.jpg

Moja córka lubi się chować, jak ślimak do swojej muszli
Wtedy trudno jest mi ją znaleźć.

Moja córka jest radosna jak ptak,
Ale czasem jest smutna jak foka.

https://tusieczyta.pl/2763-large_default/gdzie-jest-moja-corka.jpg

 O czym w skrócie jest „Gdzie jest moja córka”? Z jednej strony to obraz tego jak rodzice patrzą na nasze dziecko, ile widzą, co czują ale też co skrywa ich serce. Z jednej strony to wizja powierzchowna, to co widoczne kiedy patrzy się oczami i niczym więcej, natomiast z drugiej gdzieś głęboko czuć, że w tej wizji jest coś więcej. Więcej niż to co widoczne na pierwszy rzut oka – coś głębszego o większej sile, co jest widoczne. Słowa i myśli skryte za słowami, za obrazem…. bo to pozycja utkana (dosłownie) z na pozór prostych, może nawet banalnych słów, które tak na prawdę oznaczają znacznie, znacznie więcej. Idealny przykład tego jak mniej znaczy więcej. Książka teoretycznie kierowana do dzieci a tak na prawdę do każdego, kto rozumie tę formę przesłania i tych, którzy chcieliby nauczyć się patrzeć sercem.

Tytuł: Gdzie jest moja córka | Autor: Iwona Chmielewka | Wydawnictwo: Format | Okładka: twarda

Linia na bloga

Książka jest dostępna w księgarni Gandalf.pl w dziale książek dla dzieci https://magicznykociolek.files.wordpress.com/2020/01/ad36d-gandaf2blogo2b92bcom-05.png

zdjecie unspash