Książki

„Morderstwo w Orient Expresie” Agatha Christie

 O KSIĄŻKACH AGATHY CHRISTIE PRZECZYTASZ TUTAJ, NATOMIAST TUTAJ MOŻESZ SIĘ WYPOWIEDZIEĆ

Linia na bloga

  „Morderstwo w Orient Expressie” to powieść detektywistyczna Agathy Christie, która początkowo była z detektywem Herkulesem Poirot w roli głównej. Była drukowana w odcinkach w czasopiśmie Saturday Evening Post, natomiast po raz pierwszy została wydana w 1934 roku. Jest to jedna z najbardziej znanych powieści autorki z detektywem Herculesem Poirotem w roli głównej, należąca do klasyki gatunku.  Akcja powieści rozgrywa się w luksusowym Orient Expressie, którym podróżuje detektyw Hercules Poirot wezwany w nagłej sprawie do Anglii. W pewnym momencie pociąg staje w zaspie a w pociągu dochodzi to brutalnego morderstwa pana Ratchetta, który wcześniej prosił detektywa o ochronę. Wszystko wskazuje na to, że morderca jest jeszcze w pociągu. Poirot bez zastanowienia rozpoczyna – wie, że musi się śpieszyć aby mordercy nie udało się uciec. Postanawia przesłuchać wszystkich pasażerów pociągu a następnie przeanalizować to co usłyszy – jak się okazuje każdy z nich skrywa swoją mroczną tajemnicę. A to dopiero początek – z każdym słowem i każdą chwilą na jaw wychodzą kolejne fakty. Nic nie jest jednoznaczne – rozwiązanie tej sprawy nie będzie jasne. Z pewnością to będzie długa i niespokojna noc.

   W swoim życiu przeczytałam wiele powieści Agathy Christie – „Morderstwo w Orient Expressie” jest jedną do której wróciłam po latach. Wiedziałam mniej więcej czego mogę się spodziewać i już dawno sama doszłam do rozwiązania zagadki (szybciej od samego Poirota), jednak to nie przeszkodziło mi w tym aby miło spędzić czas przy tej książce. Pisarska ma wielki talent do tworzenia klimatu dla swoich powieści. To klimat tajemnicy, zagadki, niepewności ale również i minionych czasów – taki nieco „staroświecki”. czasy mężczyzn noszących garnitury lub smokingi, muszki pod brodą, stare zegarki na łańcuszku w kieszeniach i mających wąsy pod nosem. Wyrachowanych dam z sukniach z bufiastymi rękawami i wachlarzem w ręku, elegancji, inteligencji ale nie pozbawiony biedoty. Osobiście bardzo lubię takie klimaty w szczególności, kiedy czytelnik może poczuć je na własnej skórze – przenieść się do opisywanych czasów i miejsca – nie być tylko czytelnikiem, czy obserwatorem opisywanych wydarzeń a ich częścią.. bohaterem. I dla mnie w tym przypadku to było możliwe a „smaczku” dodawała zimowa, zaśnieżona sceneria okraszana mrokiem i ciemnością nocy.

  Jednak nie tylko klimat w tej powieści jest cudowny. Na uwagę zasługują również postacie: wyraziste, silne, mocne o różnych charakterach, wadach oraz zaletach. Każda z nich jest inna, nietuzinkowa i intrygująca. Hercules Poirot – inteligenty, rozważny, zazwyczaj spokojny ale i nieco narwany. Uważny obserwator, potem analityk który powoli składa ze sobą kolejne elementy układanki – niczym puzzle, kawałek po kawałku. I tak aż w jego umyśle tworzy się obraz, rozwiązanie zagadki. Sam jego umysł jest jak zagadka – tak naprawdę nikt nie wie i nie jest w stanie domyślić się co skrywa głowa tego detektywa. Zawsze i wszędzie roztacza wokół siebie aurę tajemnicy, zagadki i niepewności a zdolność jego dedukcji słynnego detektywa fascynuje. Inni bohaterowie również zasługują na uwagę. Przede wszystkim nie są tylko postaciami z książki a żywymi ludźmi z których każdy jest innych i ma coś na sumieniu. Widać, że autorka każdemu z nich poświęciła wiele uwagi oraz serca. Dokładnie wiemy jacy są i kim są. Widzimy to jak bardzo różnią się od siebie nie tylko wyglądem, wiekiem, narodowością, zachowaniem i statusem społecznym ale przede wszystkim charakterem – przy czym każdy z nich jest silny. Powoli zagłębiamy się w ich umysł dzięki czemu nie tylko jesteśmy w stanie sami przeanalizować ich czyny oraz psychikę ale również wyrobić własne zdanie na ich temat. Według mnie to pomaga w prowadzeniu własnego śledztwa.

  Książka nie jest długa i mimo trudniejszego początku, czytało mi się ją bardzo dobrze – po kilku początkowych stronach, czyli wprowadzeniu w całą akcję wciągnęłam się. Całość przeczytałam błyskawicznie przy czym miło spędziłam czas. Akcja została poprowadzona sprawnie, stopniowo pojawiają się kolejne zagadki oraz poszlaki i nie wieje nudną ci zachęca do rozwiązywania zagadki razem z głównym bohaterem. Ułatwieniem może być fakt, że autorka zawęża grono podejrzanych tylko do dwunastu osób co również nie wprowadza zbędnego zamieszania oraz chaosu co pozwala na czerpanie większej przyjemności z lektury. I choć samo rozwiązanie zagadki było dla mnie jasne, jestem pewna, że większość będzie nim zaskoczona w szczególności dla których kryminały są czymś „nowym.” Tak naprawdę sama do końca nie jestem pewna, czy bez pomocy słynnego detektywa udałoby mi się wcześniej rozwiązać zagadkę – sporo tutaj fałszywych poszlak, kłamstw, tajemnic, niedopowiedzeń a także fałszywych tropów, które wychodzą na jaw tylko i wyłącznie dzięki Poirot’owi. Z pewnością nie ma czasu na nudę i to jest fajne – to intryguje. Spodobało mi się również to, że samo zakończenie nie jest naciągane czy pozbawione sensu – tutaj wszystko układa się w logiczną i sensową całość.

  „Morderstwo w Orient Expressie” zdecydowanie reprezentuje klasykę gatunku. Do doskonała lektura dla wszystkich wielbicieli twórczości autorki jak również miłośników gatunku. Książka lekkiego pióra, która wciąga, intryguje i naprawdę jest nieoczywista. Tajemnicza, zagadkowa, tak jak umysł słynnego Herculesa Poirota i z nie tak oczywistym zakończeniem. Oto siła prostoty – wszystko co powinien zawierć świetny kryminał, bez przegadania i udziwnień. Wielu współczesnych pisarzy może a nawet powinno się od pani Christie uczyć.

  Na koniec powinnam wspomnieć o najnowszym wydaniu (wznowieniu tej powieści) Wydawnictwa Dolnośląskie, które wprost przyciąga wzrok z półki. Twarda okładka, niby materiałowa okładka, symboliczna ilustracja na okładce a wewnątrz dobrej jakości papier i czytelna czcionka. Egzemplarz niczym stara księga, która przeleżała wiele lat na strychu lub w antykwariacie – taka pokryta pajęczyną i kurzem…. Jest w niej coś co przyciąga intryguje – czuć ten upływ czasu i słusznie, wszakże sama powieść do „młodziaków” nie należy – już ma swoje lata i to tutaj czuć. Klasyka w kryminału wznowiona w klasycznej formie, w taki sposób jaki klasyka powinna być wydawana i wznawiana… Szkoda, że jest to edycja limitowana 😦

POZOSTAŁE KSIĄŻKI Z EKSKLUZYWNEJ SERII

FANPAGE TWÓRCZOŚCI AUTORKI (TUTAJ DOWIECIE SIĘ O NOWYCH WZNOWIENIACH, EKRANIZACJACH I NIE TYLKO)

Tytuł: Morderstwo w Orient Expresie | Autor: Agatha Christie | Wydawnictwo: Dolnośląskie | Okładka: twarda | Stron: 272

fotografia