Książki

„Zbrodnie zimową porą” Agathy Christie

O KSIĄŻKACH AGATHY CHRISTIE PRZECZYTASZ TUTAJ, NATOMIAST TUTAJ MOŻESZ SIĘ WYPOWIEDZIEĆ

Linia na bloga

    „Zbrodnie zimową porą” Agathy Christie to zbiór dwunastu zagadek kryminalnych, których akcja została osadzona w zimie a ich bohaterami są: słynny Herkules Poirota oraz panna Marple. Nie będę ukrywać, że książka wzbudziła moje zainteresowanie i przykuła wzrok swoją okładką a dopiero potem tytułem i nazwiskiem autorki. W swoim życiu przeczytałam już kilka powieści Królowej Kryminałów ze słynnym detektywem w roli głównej – do niektórych wracałam, do innych nie i jeszcze wiele przede mną. Z Panną Marple spotkałam się po raz pierwszy.    Lubię kryminały Christie, nawet mimo też iż zawsze mniej więcej w połowie lub wcześniej jestem w stanie rozwiązać zagadkę, którą proponuje. Cenię te powieści za klimat, tajemnice, intrygi, umiejętność budowania napięcia, stawianie kolejnych poszlak, możliwość „zabawy” w detektywa…. za język, za nieszablonowych bohaterów, za intrygę, za treść. Pisarska ewidentnie ma wielki talent zarówno do tworzenia klimatu dla swoich powieści, bohaterów jak i samych powieści. A postacie to czyta poezja: wyraziste, silne, mocne o różnych charakterach, wadach oraz zaletach. Każda z nich jest inna, nietuzinkowa i intrygująca. Hercules Poirot – inteligenty, rozważny, zazwyczaj spokojny ale i nieco narwany. Uważny obserwator, potem analityk który powoli składa ze sobą kolejne elementy układanki – niczym puzzle, kawałek po kawałku. I tak aż w jego umyśle utworzy się obraz, rozwiązanie zagadki. Sam jego umysł jest jak zagadka – tak naprawdę nikt nie wie i nie jest w stanie domyślić się co skrywa głowa tego detektywa. Zawsze i wszędzie roztacza wokół siebie aurę tajemnicy, zagadki i niepewności a zdolność jego dedukcji słynnego detektywa fascynuje. Inni bohaterowie również zasługują na uwagę. Przede wszystkim nie są tylko postaciami z książki a żywymi ludźmi z których każdy jest innych. Sam umysł przestępcy to jedna wielka zagadka to rozwikłania.

  Panna Marple nie jest gorsza. Wydaje się być wredną, wścibską i zrzędliwą staruszką a do tego panną, jednak to tylko pozory – przykrywka, która ma na celu odwrócić wzrok i uwagę od jej „właściwych” cech charakteru i zajęcia, którym się zajmuje. W chwili zmierzenia się z zagadkami kryminalnymi okazje się, że sporo w niej siły, energii, hartu ducha a ona sama wykazuje się niesłychaną błyskotliwością, spostrzegawczością i bystrością umysłu, która zważywszy na jej wiek zaskakuje. Nie raz i nie dwa razy wprowadziła w zakłopotanie stróżów prawa. Kobieta zawsze dokładnie przygląda się wszelkim śladom, bada poszlaki, analizuje, myśli… każdy element układanki zostaje przez nią uważnie przemyślany – nigdy nie postępuje pochopnie, szybko, bez zastanowienia, dzięki czemu zawsze odnajduje jakieś analogie między zachowaniem przestępców a zdarzeniami, które zaszły – w głowie tworzy ich portret psychologiczny, co wychodzi jej na prawdę świetnie. Staruszka posiada wyjątkową umiejętność „wchodzenia” w umysł i wnętrze przestępcy. Znajduje ich słabe i mocne strony, wie co czują a niekiedy o czym myślą. Dedukuje, myśli, udowadnia, że liczy się nawet najmniejsza poszlaka, a, rekonstrukcja wydarzeń a także jest słuchanie tego co i jak mówią świadkowie. Powoli kroczy ku rozwiązaniu zagadki. Zaskakuje swoją błyskotliwością, uwagą i rozsądkiem. Silna kobieta.

  Tak jak w przypadku każdego zbioru opowiadań, tak i tu jedne podobały mi się bardziej a inne mniej… są te, które uważam za lepsze i słabsze, wciągnęły mnie lub niekoniecznie. Jednak ogólnie całość oceniam pozytywnie. Czytało mi się dobrze, poczułam klimat tajemnicy, niepewności, intrygi, nawet pomimo tego, że szybko rozwiązałam każdą zagadkę. Styl jest przyjemny, taki który znam z innych powieści autorki, natomiast akcja została poprowadzona sprawnie. Stopniowo pojawiają się kolejne zagadki oraz poszlaki i nie wieje nudną co zachęca do rozwiązywania zagadki razem z głównym bohaterem. Czytelnik może próbować sam rozwikłać zagadkę, zrobić to z pomocą słynnych detektywów lub czekać na rozwiązanie – wszystko w zależności od tego jak jemu idzie i na co ma ochotę. Pozytywnie oceniam tę książkę – miło spędziłam z nią czas.

Tytuł: Zbrodnie Zimową porą | Autor: Agatha Christie |  Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie |
 Liczba stron: 296 Okładka: Oprawa twarda

Linia na bloga

Książka jest dostępna w księgarni Gandalf.pl w dziale książek sesnasycjnychhttps://magicznykociolek.files.wordpress.com/2020/01/ad36d-gandaf2blogo2b92bcom-05.png