Książki

„Warstwy” Marta Szloser, wydawnictwo Literówka

  Powieści graficzne, obrazkowe, picturebooki….. tytuły, które są czymś więcej niż obraz i słowa, pozostawiające duże pole do interpretacji – dają ogrom możliwości. Pozycje nietuzinkowe, czasem wyjątkowe – nieoczywiste. Taką pozycją są „Warstwy” Marty Szloser, którą można nazwać dziełem poetyckim a nawet artystycznym.

  Twarda okładka, pożółkłe strony, proste słowa a właściwie gra słów i ilustracje niczym naszkicowane ołówkiem i muśnięte kolorem. Słowa niczym poezja – obraz niczym arcydzieło. Całość i jedność. A może małe dzieło sztuki? Dzieło sztuki, które zachęca do tego aby zatrzymać się w biegu – stanąć, rozejrzeć się dookoła siebie i odetchnąć pełną piersią…. tak głęboko. Zastanowić nad tym co odczuwamy każdym zmysłem – co widzimy, słyszymy, czujemy węchem, dotykiem…. zastanowienia się nad ich sensem, znaczeniem i przeznaczeniem, nad tym jaką rolę pełnią, jak wpływają na świat, nas samych, jakie mają znaczenie. Słowa – słowa proste jednak nie przypadkowe – każde posiada odpowiednio przypisane mu miejsce. A wraz z tekstem idą obrazy – nie obok a równocześnie.https://literowka.com/wp-content/uploads/2020/04/Zrzut-ekranu-2020-06-4-o-11.58.13.png

https://literowka.com/wp-content/uploads/2020/04/Zrzut-ekranu-2020-06-19-o-10.55.58.png

  Oczy, ząb, motyl, mała dziewczynka, jajko….. przedmioty i nie tylko, symbole mniejsze i większe, ukryte przesłanie a z drugiej strony głośne i wyraźne wołanie. Sens bycia i istnienia wystarczy tylko dokładnie się przyjrzeć – przyjrzeć aby dostrzec i zrozumieć. Jedna warstwa, druga i kolejna…. Świat i życie złożone z warstw skrywających w sobie sens istnienia, mówiące o tym co cenne, ważne i piękne. Poezja ukryta w prostych słowach i obrazie. Powolne smakowanie… smakowanie świata, tego co oferuje i co w sobie skrywa – tego co znane i nieodkryte. Taka jest właśnie ta książka…. bo „Warstwy” to taka mini „perełka” która zaprasza i zachęca do tego by nauczyć doceniać to co oferuje nam świat i zachwycać się światem. Docenić piękno, jego uroki, powab i czar…. Dziękować za to, doceniać, być wdzięcznym… cieszyć się życiem i z życia. Nie śpieszyć się a patrzeć uważnie, widzieć i czuć. Patrzeć aby dostrzec i poczuć. Odkrywać kolejne warstwy. I tak się zastanawiam, czy książka słusznie jest w dziale książek dla dzieci pewnej popularnej u cenionej księgarni internetowej – według mnie to pozycja uniwersalna. Bo każdy może odkrywać świat i warstwy, które on oferuje.

„Życie składa się z warstw.
Jak tort.
Niektórzy lubią wyjadać tylko słodki krem ze środka
i płaczą, gdy nie mogą.
Inni lubią kolorowe ozdoby z wierzchu, ale po nich w końcu mdli…
Kiedy jesz naraz wszystkie warstwy, tort smakuje najlepiej…”

Tytuł: Warstwy | Autor: Marta Szloser | Wydawca: Literówka | Okładka: twarda | Stron: 56

Korzystając z promocji książkę „Warstwy” zamówiłam w księgarni internetowej Tania Książka