Książki

 „Baśnie włoskie. Tom 3” Italo Calvina / wydawnictwo Czuły Barbarzyńca

 O Baśniach Włoskich pisałam TUTAJ i to w tym miejscu zachęcam do dalszej dyskusji

Linia na bloga

   Baśnie… po raz kolejny zawitałam do tego cudownego świata, który nie tylko pozwala przeżyć fanatyczne przygody ale również uczy, przestrzega, upomina…. pozwala skupić się na tym co bardziej i mniej ważne… na tym co jest istotne, bezcenne i ponadczasowe i nie tylko…. bo baśnie kształtowały, kształtują i będą kształtować kulturę, tradycję, historię danego kraju. To wspaniałe opowieści, które przekazywane z ust do ust, z pokolenia na kolejne pokolenie są lekcją historii, kultury, tradycji… pozwalają poznać przeróżne zakątki świata, skłonić do refleksji i wyciągnąć pewne wnioski.     „Baśnie włoskie. Tom 3” Italo Calvina to ostatni z 3-tomowego zbioru zbiór okołu 200 baśni, które Włoch zbierał studiując niezliczone opowieści ze wszystkich regionów Włoch, gromadzone i spisywane w ciągu stulecia przez badaczy folkloru. W którym znalazło się  baśni – tak samo jak poprzednio o różnej treści, tematyce, klimacie, motywach przewodnich. Trzeci tom to kolejnych baśni z przeróżnych regionów i nawet najmniejszych zakątków tego słonecznego kraju.

  W drugim tomie znalazło się 65 baśni o różnej treści, tematyce, klimacie, temacie jakie poruszają…. Utwory dłuższe i krótsze, lżejsze, trudniejsze, humorystyczne, poważne, czasem przerażające, mroczne i takie w których nie brakuje przemocy a ich bohaterami jak w przypadku każdej baśni są: królowie, królewny, ludzie zwykli, chciwi, skromni, doświadczeni przez życie….. tacy, które mają własne marzenia, plany, pragną o zmianie swojego aktualnego statusu życia a także Ci, którym wiedzie się całkiem dobrze. Osoby prawe ale i te lekkomyślne. Razem z tymi baśniami odwiedzimy pola, lasy, łąki, plany, mroczne zamczyska i niebezpieczne bagna. Będziemy walczyć z bestiami, poszukiwać skarbów, walczyć o serce księżniczki jak również z przeciwnościami losu… przeżyjemy i zobaczymy to co czuje i widuje się jedynie w snach…. Opowieści z jednej strony tak podobne do znanych nam klasyków chociażby „Braci Grimm” a z drugiej za sprawą stylu autora w jakimś stopniu nasycone „włoskim” klimatem, który można poczuć lub nie – wszystko zależy od nas.

   Styl autora jest swobodny i raczej nie powinien sprawiać większych trudności, natomiast baśnie oprócz tych przyjaznych również poważne, mroczne, czasem wręcz przerażające… takie, które dla dziecka okażą się zbyt straszne, niezrozumiałe i przerażające, nawet kiedy mają szczęśliwe zakończenia. Oczywiście nie wszystkie baśnie są takie – jak wspomniałam zbiór jest różnorodny i można znaleźć w nim historie o różnej treści i w różnym klimacie. Jednakże uważa, ze należy zachować ostrożność i indywidualnie dawkować zarówno lekturę jak i wybór tekstów – dostosować je do naszej pociechy.

  „Baśnie włoskie. Tom 3” to kolejny-ostatni zbiór ponadczasowych opowieści z wyraźnie zaznaczoną zaznaczoną granicą między dobrem a złem, które zabiorą czytelników w wiele przeróżnych miejsc, gdzie nie tylko przeżyją oni fanatyczne ale również będą musieli zmierzyć się z przeciwnościami losu jak i samym sobą. Historie raz zabawne, innym razem nieco straszne lub mogące przerazić, które mogą zachęcać do przyglądania się światu, życiu, zastanowienia się nad swoim postępowaniem i każdym czynem. Opowieści, które nienachalnie i mimowolnie mogą uczyć i skłaniać do refleksji.

Linia na bloga

Książka jest dostępna w księgarni Gandalf.pl w dziale literatura piękna https://magicznykociolek.files.wordpress.com/2020/01/ad36d-gandaf2blogo2b92bcom-05.png