Książki

Poznać zmysły… „Zmysły” Matteo Farinella, wyd. Marginesy

  Jakiś czas temu na blogu pisałam o „Neurokomiksie” – komiksie, który w lekki sposób stara się przybliżyć i wyjaśnić działanie a także funkcjonowanie ludzkiego mózgu oraz neuronów. Niedawno nakładem wydawnictwa Marginesy ukazał się kolejny z serii – „Zmysły” w którym autor (Matteo Farinella ilustrator oraz doktor neurologii University College w Londynie) skupia się na ludzkich zmysłach.Zmysły  Autor podobnie jak poprzednio tak i tym razem chcąc uniknąć naukowego bełkotu i wzbudzić w czytelniku ciekawość jak również by zachęcić do samodzielnego pogłębiania tematu, wprowadził sporo uroszczeń. Jednocześnie w tym wszystkim nie ma infantylizmu – nie czuć, że temat został zignorowany a czytelnik jest traktowany niepoważnie. Według mnie nie przekroczono granice między tym co proste i ciekawe a infantylne i kiczowate – zachowano równowagę i umiar co jest ważne. Komiks można nazwać opowieścią fantasy z wplecionymi informacjami odnośnie ludzkich zmysłów. A może odwrotnie? Jakby nie było dzięki lżejszemu podejściu niż to, które jest obecne w publikacjach typowo medycznych, omawiany temat może okazać się ciekawą przygodą. Lektura takiej książki może zainteresować, sprawić przyjemność a jednocześnie poinformować. Co bardzo ważne wszystkie fakty i najważniejsze informacje o pięciu zmysłach nie są bujdą wyssaną z palca a zostały oparte o najnowsze naukowe ustalenia.  „Zmysły” mimo dość prostej formy przekazu tak naprawdę nie należy do łatwych/najlżejszych lektur. Oczywiste jest, że dla niektórych czytelników część (może nawet większość) z przedstawionych faktów nie będzie niczym nowym bo zapamiętali je czy to ze szkoły, może studiów, innych książek lub programów dokumentalnych, jednakże wysoce prawdopodobne jest, że zostaną oni również zaskoczeni. Lektura tej książki wymaga czasu, uwagi a także skupienia w celu przyswojenia czytanych informacji. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że przedstawiona tutaj wiedza jest okrojona – powiedziałabym, że na poziomie bardzo podstawowym, ale przedstawiona w oryginalny sposób bez infantylizmu. Jednocześnie komiks wydał mi się zbyt skomplikowany a ilustracje zbyt mroczne aby został przyswojony przez dzieci (szkoła podstawowa i wcześniej) z kolei dla dorosłych czasem może okazać się zbyt bajkowy.    Mimo tego uważam że warto zwrócić na niego uwagę nie tylko po to aby zagłębić się w głąb neuronów, ale również poznać go od strony wizualnej, bo pomysł jest oryginalny. To ciekawe i „nietypowe” wprowadzenie omawiany temat – taka zachęta do poszukiwania dalszych informacji, ale również powtórka z tego co już wiemy. Książka, która udowadnia, że nauka nie musi być skomplikowana i poważna a przyjemna, ciekawa i zabawna, bo mimo iż to pozycja naukowa nie brakuje w niej również swoistego humoru a przede wszystkim „radości z dzielenia się wiedzą”.

UWAGA
Dyskomfort wprowadził we mnie motyw diabła, który pojawia się w rozdziale o Słuchu w odniesieniu do „Sonata diabelskiej” Tartiniego. Wiem, że odnosi się to do treści komiksu jednak nie poczułam się zbyt dobrze. Ilustracje miejscami również wydały mi się mroczne, niepokojące, surrealistyczne… niczym z sennego koszmaru, horroru lub powieści fantasy… Nie jest to kreska, którą lubię, niemniej wiem, że zdania będą podzielone. Jakby nie było jak już wspomniałam komiks przypomniał mi to co już wiem ale i również poszerzył moją wiedzę.

Tytuł: Zmysły | Autor: Matteo Farinella | Przekład z języka angielskiego: Jacek Konieczny | Wydawnictwo: Marginesy | Stron: 180 | Okładka: twarda

plansze

160 myśli na temat “Poznać zmysły… „Zmysły” Matteo Farinella, wyd. Marginesy

  1. Naukowemu bełkotowi mówię a fe! Ale skoro piszesz że tak nie jest to mogę się mocno zainteresować tą lekturą. Zdjęcia przez Ciebie pokazane też wydają mi się mroczne i mało przyciągające.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s