Książki

„Saga Puszczy Białowieskiej”, Simona Kossak

  Saga Puszczy Białowieskiej to druga książka (po „O ziołach i zwierzętach”) Simony Kossak, którą miałam możliwość przeczytać. To swego rodzaju reportaż przyrodniczy prezentujący dzieje puszczy od czasów prehistorycznych po dzisiejsze. Z tekstu dowiadujemy się miedzy innymi czym różni się puszcza od lasów gospodarczych i użytkowych. Czytamy również o gatunkach roślin i zwierząt, które kiedyś zamieszkiwały puszczę ale z biegiem lat znikły z niej zupełnie np. tury i rosomaki. Poznajemy historię polowań i wycinek a także hodowania dzikich zwierząt tylko po ty, by potem zabić je dla zabawy, dla tak zwanego trofea lub odzieży. Dzięki autorce powoli i stopniowo poznajemy Puszczę Białowieską i jej sekrety.Simona.jpg  Każdy z 37 rozdziałów rozpoczyna się krótkim opowiadaniem, które wprowadza nas do historii, która za chwilę zostanie nam opowiedziana. Następnie autorka jako badaczka opowiada historia innego zwierzęcia. Umieszcza charakterystykę danego, jego historię oraz losy na terenie Puszczy Białowieskiej, a także osobiste doświadczenia z nim związane. Opisuje również losy całego ekosystemu z dużym naciskiem na drzewa a także własne przemyślenia. Język jakim się posługuje jest przystępny i zrozumiały, choć da się odczuć, że to reportaż.   Książka to połączenie kilku gatunków. Tutaj wątki fabularne przeplatają się z historycznymi i z pracą stricte popularnonaukową. Nie jest to pozycja, którą czyta się szybko, lekko i przyjemne – informacje jakich dostarcza takie nie są. Wymaga ona poświęcenia jej więcej czasu, skupienia, refleksji…. sama kilkukrotnie przerywałam lekturę i odkładałam książkę na półkę – potrzebowałam czasu aby przeanalizować i „przetrawić” uzyskane informacje. Całość nie tylko informuje ale również zaskakuje i niejednokrotnie szokuje. Mocno uświadamia, jaki wpływ człowiek ma na przyrodę. Może ją zniszczyć lub ocalić. Tylko dlaczego najczęściej wybiera to pierwsze?
Książka stanowi swego rodzaju apel o opamiętanie, póki jeszcze nie jest za późno, póki można zrobić coś dobrego…To głos wołający o ratunek nie tylko dla tego niezwykłego miejsca ale dla całego ekosystemu i przyrody.  „Puszcza Białowieska umiera. Bezwzględny las – zadbany, czysty, produkujący drewno i użytki uboczne – nienawidzi puszczy, pożera więc miejsce po miejscu dziką i wolną przyrodę. Z każdym zgrzytem piły usuwającej nieprzydatne dla lasu drzewo, z każdym konarem spalonym, by nie zakłócał porządku w lesie, z każdym rzędem równo posadzonych sosenek, z każdym wypielęgnowanym młodnikiem – puszcza słabnie.”
Simona Kossak

Tytuł: Saga Puszczy Białowieskiej | Autor: Simona Kossak | Wydawnictwo: Marginesy | Okładka: Twarda | Ilość stron: 496| Seria: EKO

122 myśli na temat “„Saga Puszczy Białowieskiej”, Simona Kossak

  1. Nie sięgam często po takie książki, ale jeśli będę miała okazję to zajrzę. Ciekawe czy potrafiłabym się wczuć w klimat Puszczy Białowieskiej i spojrzeć na nią oczami autorki.

    Polubienie

    1. To możliwe – w mojej opinii dzięki temu że ksiązka została napisana z miłości i pasji do Puszczy, czyta się ją przyjemniej niż inne publikacje tego typu, co nie zmienia faktu, że lektura wymaga czasu i odpowiedniego czasu… nic na siłę i powoli

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s