Świat gier

Gra 13 duchów od Nasza Księgarnia

Prostota… czy ktoś jeszcze o niej pamięta? Dostrzega walory i docenia? Z każdej strony jesteśmy zalewani mnogością elementów a przecież to co skromne, proste i niewielkie również może zachwycić i bardzo się spodobać. Gra 13 duchów od wydawnictwa Nasza Księgarnia to gra która łączy ze sobą: mało elementów oraz szybkość rozgrywki z elementem dedukcji i walorami edukacyjnymi. Jednak, czy to wystarczy by dostarczała jednocześnie również rozgrywki? Przekonajmy się ^”_^

~ Informacje ~
Tytuł: 13 duchów
Wydawca:  Nasza Księgarnia
Wiek graczy: od 8 lat
Ilość graczy: 2-4
Czas gry: ok 20 minut
Cena: 39.99zł (na ceneo od 30zł z wysyłką)

~ Zawartość pudełka ~
26 kart (2 talie, w każdej z nich znajduje się po jednym z trzynastu duchów)
17 żetonów punktów
instrukcja

~ Wygląd ~
Grę umieszczono w małym, kompaktowym pudełku. Karty podzielono na 2 talie po 13 kart każda. Niestety ich wykonanie nie należy do najlepszych jakościowo – łatwo się wyginają.
Ilustracje na kartach może nie tworzą klimatu, jednak mogę nazwać je interesującymi – skojarzyły mi się z animacją „Coco” a tym samym meksykańską tradycją związaną z obchodem Dnia Zmarłych a także „Gnijącą Panną Młodą” Timm’a Burton’a
Kart zostały ponumerowane od 1 do 13 – są to numery kryjówek w których schowały się duchy.
Ponadto każda z nich ma inne działanie:
karty niebieskie zawierają pytanie o konkretną liczbę/liczby
Karty żółte oraz czerwone pozwalają na wykonanie określonej akcji opisanej na karcie.

Niewielkie żetony pomagają w liczeniu punktów

~ Cel gry ~
Gracze wcielają się w duchy hulające po starej posiadłości pełnej tajemniczych zakamarków i kryjówek. Zadaniem graczy jest wskazanie miejsc (numerów kryjówek), w których ukryły się pozostałe duchy. Za pomocą kart zadaje się pytania, dzięki którym można rozwiązać zagadkę i wygrać grę.

~ Przygotowania do gry dla 2-3 graczy ~
Przed rozpoczęciem gry karty zostają podzielone na dwie talie w każdej po 1 z 13 duchów. Jedną talię odkładamy do pudełka (potrzebna jest do gry w 4 osoby). Pozostałe 13 kart tasujemy i rozdajemy graczom po 2 (obrazkiem do dołu).
Każdy z graczy wybiera jedną z dwóch otrzymanych kart – będzie to kryjówka ducha. Gracze kładą kryjówki obrazkiem do dołu przed sobą na stole , natomiast drugą kartę każdy trzyma w ręku w taki sposób, aby rywale nie widzieli, co się na niej znajduje.
Z pozostałych kart należy stworzyć stos i ułożyć po środku stołu.

~ Jak grać ~
Grę rozpoczyna osoba, która ostatnio oglądała film o duchach (lub najstarszy gracz). Następnie rozgrywka toczy się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. W swojej turze gracz wykonuje jedno z dwóch działań:
Wykorzystuje kartę trzymaną w ręku,
zgodnie z opisem i wykłada ją na środek stołu obrazkiem do góry

Przykład:
Gracz A rozpoczyna grę. Wykłada na środek stołu kartę nr 3. Następnie wykonuje działanie zgodnie z tekstem na karcie: zadaje pozostałym graczom pytanie „Czy numer twojej kryjówki jest liczbą parzystą?”. Każdy z rywali musi odpowiedzieć zgodnie z prawdą: TAK albo NIE.

Po wykonaniu działania opisanego na karcie gracz bierze ze stosu nową kartę. Następnie gracz siedzący z lewej strony rozpoczyna swoją turę.

Podaje numer kryjówki przeciwnika – gracz odkłada do pudełka kartę z ręki, nie zdradzając jej wartości i podaje numer kryjówki przeciwnika, który musi odpowiedzieć zgodnie z prawdą.

Przykład:
Gracz B odkłada do pudełka kartę trzymaną w ręku. Następnie podaje numer kryjówki: 4. Każdy z rywali musi odpowiedzieć   zgodnie z prawdą, czy jego kryjówka ma nr 4.

Na koniec tury gracz dobiera nową kartę ze stosu. Za odgadnięcie kryjówki gracz dostaje 1 punkt a po podaniu błędnej odpowiedzi, odpada z rozgrywki.

~ Zakończenie gry ~
Rozgrywka 2-osobowa kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie 3 punkty
Rozgrywka 3-osobowa
kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie 6 punktów (lub więcej).

~ Warianty gry ~
Instrukcja proponuje dwa inne warianty gry: 3-osobowy oraz 4-osobowy. Rozgrywka 3-osobowa przebiega podobnie jak 2-osobowa z drobnymi zmianami: jeśli kryjówka gracza zostanie odkryta, to ten gracz odpada z gry a pozostałe 2 osoby kontynuują grę. Aby zwyciężyć należy zdobyć 6 punktów.
Gra 4-osobowa to gra drużynowa w której używamy dwóch talii kart.

~ Wrażenia ~
Gra 13 duchów powstała z myślą o młodszych graczach, jednak wśród dorosłych również może znaleźć swoich ulubieńców. Gra się w nią na prawdę krótko i szybko opierając się na losie (nie mamy wpływu na dobierane karty a także zadawane pytania) oraz dedukcji (na podstawie kart oraz odpowiedzi udzielonych przez innych musimy wyciągnąć odpowiednie wnioski a następnie odgadnąć kryjówkę przeciwnika)
W grze liczy się również dobra pamięć i umiejętność analizy – trzeba zapamiętywać usłyszane odpowiedzi a następnie połączyć je z informacjami, które uzyskaliśmy w trakcie gry. Z jednej strony może to wydawać się proste, jednak z drugiej bywa, że mózg odmawia posłuszeństwa i rozproszony czasem coś zapomina. Utrudnieniem może być fakt, że nie można robić notatek – gracze muszą zapamiętać odpowiedzi udzielone na zadane pytania.
Same duchy to tylko oprawa graficzna, którą można zastąpić czymkolwiek innym – na kartach najważniejsze są cyfry. Jednocześnie uważam, że motyw duchów z pewnością zwróci uwagę dzieci.
W trakcie gry odniosłam wrażenie, że zabawa w 2 osoby wypada słabiej niż w większym gronie ze względu na łatwość w odgadnięciu kryjówki. W większej grupie, jest to nieco trudniejsze, choć nie ukrywajmy – dla starszych i zaawansowanych graczy nadal proste. Jednak pamiętajmy, że to gra kierowana do dzieci, chociaż początkujący oraz niewymagający również powinni być usatysfakcjonowani rozgrywką.
13 duchów to mała  gra, którą wymaga logicznego myślenia (dobry wstęp do trudniejszych gier logicznych), analizowania, dedukcji, obserwacji i łączenia faktów, ćwicząc te umiejętności.  Sama rozgrywka powinna przypaść do gustu nie tylko najmłodszym ale również początkującym graczom, którzy nie grają często w planszówki oraz w sytuacjach, kiedy gracze nie mają ochoty na wymagające tytuły. Jednak nie dam sobie ręki uciąć – wysoce prawdopodobne, że starsi szybko się znudzą, bo gra będzie dla nich zbyt prosta
Dla mnie dorosłego okazała się przyjemna, chociaż liczyłam na nieco więcej emocji i klimat związany z kartami. Jednocześnie jestem świadoma tego, że dzieci grę mogą polubić – nie gwarantuje, że wszystkie, bo dzieci tak jak dorośli mają swoje upodobania. Poza tym nie ma rzeczy, którą każdy by lubił  ^_^

~ Prośba na koniec ~
Nie tyle uwagi co prośba. Macie jakiś pomysł jak utrudnić przebieg gry i jak sprawić aby w grę można było grać samodzielnie? 😉

Plusy:
♦ interesujący wygląd kart
♦ łatwe zasady
♦ szybka rozgrywka (plus dla tych, którzy nie lubią przeciągających się gier)
rozgrywka potrafi być emocjonująca
♦ gra ćwiczy pamięć
♦ gra ćwiczy dedukcję i logiczne myślenie
♦ gra ćwiczy analizowanie
♦ w trakcie gry dzieci uczą się matematyki
♦ dobry wstęp do trudniejszych gier logicznych
♦ dla starszych i dorosłych to dobry przerywnik między bardziej wymagającymi grami

Minusy:
♦ wyginanie się kart (troszkę ale jednak)
♦ klimat kart nie przekłada się na klimat gry (niestety nie poczuliśmy co nie zmienia faktu, że ilustracje podobają się młodszym graczom)
♦ dla starszych graczy gra okaże się zbyt prosta i monotonna (kart jest 13 a tym samym po pewnym czasie zaczynają się powtarzać)
♦ gra dla dwóch osób czasem trwa mniej 5 minut (minus dla tych, którzy wolą dłuższe gry)

Neutralne:
♦ w grę nie można grać w pojedynkę

Ocena:
http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

78 myśli na temat “Gra 13 duchów od Nasza Księgarnia

 1. Bardzo podoba mi się oprawa graficzna bo lubie takie horrorkowe klimaty ale szkoda ze nie przekłada się to na klimat gry… No ale skoro jest tez adresowana do dzieci to nic dziwnego 🙂 ale nie mam kompletnie pomyslu jak by tu zagrac w nią samemu 😀 z drugiej strony to wcale nie musi być wada – bardziej zmusimy się do spedzenia czasu z rodzinką i przyjaciolmi 🙂

  Polubienie

  1. Tak naprawdę co człowiek to opinia, możliwe, że Tobie klimat by się udzielił? Może powinniśmy grać przy zgaszonym świetle a zapalonych świeczkach? xD Z drugiej strony dzieci chyba również chciałby chociaż odrobinkę poczuć ten klimacik. Nie wiem 😉
   Mnie nie trzeba zmuszać – najczęściej musze pytać, czy ktoś nie chciałby ze mną zagrać 😛

   Polubienie

 2. Ciekawa gra, faktycznie ilustracje przypominają trochę animacje Tima Burtona ;).
  A jak jesteśmy w temacie gier, to jaką byś poleciła dla 9 latki, która niczym się nie interesuje? ;). Szukam prezentu dla siostrzenicy na urodziny i mam twardy orzech do zgryzienia, bo ona niestety nie ma żadnych zainteresowań, a książek wprost nie cierpi… Tej gry jej nie kupię, bo jej babcia jest mocno zabobonna, zaraz zaczęłaby komentować, że kupuję dziecku jakieś straszne rzeczy ;).

  Polubienie

  1. Takie było moje pierwsze skojarzenie 🙂 Odnośnie ilustracji na duchach to tylko ilustracje – równie dobrze mogłyby być tam kotki ale wiem czym są takie przekonania 😉
   Przyznam, że zabiłaś mi przysłowiowego „ćwieka”. Nie jestem specjalista od gier i nie grałam w zbyt wiele gier w szczególności dla dzieci… Warto przejrzeć ofertę Naszej Księgarni – mają dużo gier i zauważyłam, że są pozytywnie przyjmowane. Poza tym zauważyłam że gra Dobble cieszy się uznaniem graczy (liczy się spostrzegawczość i refleks). Nie grałam ale widziałam filmiki z rozgrywki oraz czytałam i sprawia wrażenie bardzo przyjemnej 😉 Kaleidos również mogłaby się jej spodobać ale tutaj z kolei cena ;/ A może Ekstrabiznes (chociaż to może trochę przynudzać) lub Bazyliszek? To również gra na spostrzegawczość i gra ruchowa? (w naszej rodzinie niefortunnie znalazły się dwie i tak jedna leży – nie żebym chciała Ci wepchnąć :p). Są też gry interaktywne podłączane do telewizora na zasadzie czujnej maty ale to już większy wydatek – nie wiem w jakich cenach możesz się obracać. Trochę ciężki temat, bo tak naprawdę nie wiadomo, czy jakakolwiek gra się jej spodoba ;/ Co siostrzenica robi w wolnym czasie?

   Polubienie

   1. Dzięki za podpowiedzi. Myślałam o Dobble, bo kiedyś grałam w tę grę i jest całkiem przyjemna, niewymagająca, a zarazem wymagająca refleksu ;). Popatrzę na te, które proponujesz, może coś wybiorę :).

    Polubienie

  1. Informacje umieszczone na kartach jak najbardziej mają wpływ na przebieg gry , to ilustracje niekoniecznie przekładają się na jej klimat, jednak tak naprawdę wszystko zalezy od gracza:)

   Polubienie

 3. Super, że recenzja się pojawiła. Czekałam na nią. W sumie – jako osoba, która była zainteresowana grą, nie wiem co o niej myśleć. Grafika jest piękna. Takie upiorne postaci to zdecydowanie coś, co mój Maluch z pewnością by docenił – lubi takie klimaty (pewnie po rodzicach;)) Miękkie karty to na pewno minus, aczkolwiek przy starszych dzieciach (a gra jest kierowana do dzieci 8+) raczej nie ma obaw o wyginanie. A takie wytarte z biegiem czasu też mają swój urok. Zastanawiam się nad samą rozgrywką. W sumie nie wiem czego się po niej spodziewałam. Wydaje się z jednej strony, że jest szybka i prosta, a z drugiej, że trzeba się namęczyć żeby zapamiętać wszystkie odpowiedzi:P
  Najważniejsze podczas gry są emocje – a czy grając w nią są one wystarczające? Kwestia do przemyślenia;)

  Polubienie

  1. Obiecałam i jest 🙂 Odnośnie kart to tak naprawdę wiele zależy od siły ścisku – powiedziałabym, ze są takie jak przy standardowej talii kart. Czy aż tak namęczyć? To już kwestia indywidualna niemniej ten aspekt ćwiczy mózg i pamięć nie tylko dziecka a to jest jeden z walorów edukacyjnych i jednocześnie to również dodaje tych emocji (zastanawiamy się czy dobrze zapamiętaliśmy). Oczywiście patrzymy pod kątem gry dla dziecka ale czy każdemu dziecku spodoba się taka gra? Pewności nie ma – jak ze wszystkim. Może dobrze ogólnie powiedzieć dziecku na czym polega gra i zapytać, czy interesują go takie zgadywanki 🙂 Przemyśleć trzeba 🙂
   Mam nadzieję, że recenzja/opis okażą się pomocne 😉

   Polubienie

 4. Faktycznie, pierwsze moje skojarzenie to Tim Burton 🙂 Drugie to film o tym samym tytule. Nawet fajny. A trzecie to myśl, że życia mi zabraknie, żeby wypróbować wszystkie te fajne gry… 😉

  Polubienie

   1. Nawet mi się podobał, kiedy go oglądałam pierwszy raz. Teraz wydaje mi się trochę pocieszny 😉

    Lepiej to ujęłaś niż ja 🙂

    Polubienie

  1. Rysunki nie wpływają na klimat i zasady gry, równie dobrze można by zastąpić je czymś innym, niemniej rozumiem i chyba wiem o co chodzi. Zostałam poproszona o sprawdzenie gry a następnie wyrażenie opinii i zrobiłam to przy okazji dzieląc się tym na blogu 😉

   Polubienie

 5. Grafika na kartach przykuwa wzrok i naprawdę zachęca do gry, chętnie bym spróbowała i zagrała ale nie zdecydowałabym się raczej na kupno. Wolałabym chyba zakupić coś innego, może jakąś zręcznościówkę? ostatnio myślę o jendze 😀
  Pozdrawiam ciepło ♡

  Polubienie

 6. Te ilustracje na kartach mają coś w sobie, podobają mi się. Sama gra też wydaje się być ciekawa. Fajnie, że można ćwiczyć pamięć, że mogą grać w nią też dzieci. Chętnie bym ją kupiła. 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s