Świat gier

Układanka „Choinka” Nasza Księgarnia

Znalezione obrazy dla zapytania Choinka  graTematycznie spóźniłam się z opisem tej gry, jednak dopiero niedawno miałam przyjemność w nią zagrać. Mimo iż choinka wszystkim kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia a my już niedługo przywitamy wiosnę, miło spędziliśmy przy tej grze czas. To również okazja by uruchomić wyobraźnię i jej oczyma wiosną zobaczyć np. łąkę albo idąc w klimacie świąt Wielkanocy – choinkę przemianować na pisankę a piernikowe ludziki na zajączki z czekolady 😀~ Informacje ~
Tytuł: Choinka
Wydawca:  Nasza Księgarnia
Wiek graczy: 8-100
Ilość graczy: 2-4
Czas gry: ok 30 minut
Cena: od 60zł

~ Zawartość pudełka ~
4 choinki
106 ozdób choinkowych
karty celów
notes
ołówek
instrukcja

~ Wygląd ~
Pudełko zawiera:
4 PLANSZE CHOINEK – składanych z trzech części na zasadzie puzzli i podzielonych na romboidalne pola

106 kafelków z ozdobami choinkowymi (72 kafelki z różnymi bombkami, 16 cukierków i 18 piernikowych ludzików)

BOMBKI – istotny jest ich kolor, kształt oraz liczba płatków śniegu – karty oznaczone symbolem dzwonka wykorzystywane są tylko w wariancie 4-osobowym

CUKIERKI wszystkie mają ten sam kształt i kolor. Cyfra na cukierku oznacza liczbę punktów zdobytą za cukierek, za śnieżynki zdobywamy dodatkowe punkty

PIERNIKOWE LUDZIKI – mają ten sam kształt, kolor oraz punktację na guzkach. Białe kształty ozdób informują, że punkty zdobywamy za ozdoby w odpowiednim kształcie z kolei kwadraty w kolorach ozdób to punkty za ozdoby w odpowiednim kolorze.

Dodatkowo karty ozdób posiadają po bokach połówki kolorowych choinkowych lampek, które po połączeniu z drugą połówką o tym samym kolorze również przyniosą dodatkowe punkty.

PŁYTKI CELÓW

Zarówno tekturowe choinki jak i kart zadań wykonane są na bardzo wysokim poziomie – to gruba tektura. Szkoda, że karty ozdób również nie są tekturowe tylko przygotowane z grubszego papieru. Jakby nie było grafiki mają w sobie świąteczną otoczkę. Dodatkowo wydawca dołożył do gry gruby notes do zapisywania punktów i ołówek.

~ Cel gry ~
Zadaniem  graczy jest przystrojenie drzewka choinkowego tak aby uzyskać jak największą liczbę punktów. Cała rozgrywka trwa 3 rundy w której gracze realizują określone cele.

~ Przygotowania do gry ~
Każdy gracz otrzymuje puzzle z choinką, które należy złożyć, następnie obraca je na drugą stronę (planszą z siatką do góry). Jeśli gramy w gronie mniejszym niż 4 osoby spośród kafelek ozdób wyjmujemy te oznaczone dzwonkiem i odkładamy je do pudełka. Dodatkowo w zależności od liczby graczy wybieramy liczbę piernikowych ludzików, które dokładamy do ozdób. Pozostałe kafelki tasujemy i układamy w zakryty stos po środku stołu.
Na koniec rozdajemy każdemu z graczy losowo po 8 kafli ozdób oraz po 4 płytki celów, które układamy w taki sposób, by były niewidoczne dla przeciwników.


~ Jak grać ~
Gra przebiega w 3 rundach. Każdy gracz bierze ze stosu 8 ozdób a następnie wybiera 1 ze swoich kart celów i układa ją na środku stołu Wszystkie karty celów układamy w rzędzie, tym samym ile graczy, tye kart celów. Jest to informacja dla wszystkich za co w danej rundzie można otrzymać punkty.

Następnie każdy z graczy wybiera jedną spośród 8 ozdób trzymanych w ręce (nie pokazuje jej rywalom) i umieszcza ją na swojej choince. Gdy wszyscy to uczynią pozostałe 7 kart z ozdobami gracze przekazują graczowi ze swojej lewej strony. Spośród otrzymanych 7 ozdób gracze ponownie wybierają jedną, którą umieszczają  na choince, pozostałe zaś przekazują graczowi obok. Runda toczy się w ten sposób do momentu, gdy graczom pozostaną w ręku po 2 ozdoby – wówczas jedna z odkładają do pudełka (nie ujawniając jej nikomu), a drugą umieszczają na swoich choinkach.

Zasady umieszczania ozdób na choince i punktacja

  • ozdoby można umieszczać tylko na wolnym polu choinki – jedna ozdoba na jednym polu
  • ozdoby nie muszą przylegać do siebie
  • ozdoby można umieszczać do góry nogami
  • połówki światełek na krawędziach kart nie muszą do siebie pasować (choć otrzymuje się za to ekstra punkty!)

  • w trakcie gry można dokonać trzech zamian w ułożeniu ozdób na swojej choince – można zamienić miejscami dwa kafelki lub obrócić ozdobę do góry nogami. Każdą taką zamianę odnotowuje się w notesie poprzez skreślenie świątecznej laski – każda nieskreślona laska to 1 punkt. Gracze nie muszą wykorzystywać żadnej z tych opcji.

Po zakończeniu dekorowania choinek następuje zapisanie i podliczenie punktów. Gracze zdobywają je za zrealizowane cele ze swoich płytek. Zdobyte punkty zapisują w swojej kolumnie w notesie a płytki celów lezące na środku stołu odkładają do pudełka. Następuje koniec rundy.

Kolejna runda przebiega tak samo.

~ Warianty ~
Gra przewiduje dodatkowe warianty – łatwiejszy i trudniejszy oraz wariant dla dwóch graczy.

~ Zakończenie gry ~
Gra kończy się po zakończeniu 3 rundy, czyli po zdobyciu punktów za płytki celów leżące po środku stołu. Następuje zliczenie punktów.

Dodatkowe punkty otrzymuje się za:

  • płatki śniegu na ozdobach
  • piernikowe ludziki
  • światełka choinkowe
  • nieskreślone laski świąteczne

Zwycięża osoba z największą liczbą punków. W przypadku remisu gracze dzielą się zwycięstwem.

~ Wrażenia ~
Choinka jest jedną z gier które wielu rodziców (i nie tylko) bez znajomości zasad najprawdopodobniej kupiło a w przyszłości kupi w okresie okołoświątecznym tylko ze względu na pudełko i świąteczną otoczkę. Dodatkowo mam wrażenie, że powstała trochę dla zysku i najprawdopodobniej okaże się grą sezonową, wyjmowaną tylko zimą a w szczególności przed Świętami ale jednocześnie może zachwycić zauroczyć, zaciekawić a przede wszystkim zaskoczyć.

Tak na prawdę „Choinka” mimo prostych zasad nie jest banalną układanką, choć może tak się wydawać a rasową grą logiczną przy której trzeba pomyśleć i skłonić komórki mózgowe do pracy. To nie wybór celu i bezmyślne układanie „ozdóbek” – tutaj trzeba myśleć i analizować nie tylko swój ruch ale cały układ, by nasze kolejne decyzje były korzystne dla nas i jednocześnie przysporzyły kłopotu pozostałym graczom.

Warto również obserwować jak wyglądają choinki innych graczy – to ułatwi decyzję odnośnie wyboru ozdoby do naszej choinki. A te mają duże znaczenie w końcowym przyznawaniu punktów. Punkty zdobywa się nie tylko za realizacje celów ale również płatki śniegu na kafelkach oraz wpasowanie piernikowych ludzików tak, by ich kończyny odpowiadały kolorom lub kształtom bombek umieszczonych w narożnikach.

Grę można modyfikować zarówno pod wiek jak i pod liczbę graczy. Grając z dziećmi można wybrać wariant łatwiejszy (z łatwymi celami) a z bardziej obeznanymi zaawansowany w którym dochodzi zasada o konieczności układania ozdób w taki sposób, by przylegały jednym bokiem do poprzednich.

Niestety nie obyło się bez wad. O ile losowość nie jest dla mnie problemem o tyle w mojej opinii wariant 2-osobowy wypada słabo w którym gracze muszą wcielić się w wirtualnego gracza i układać za niego ozdoby – według mnie wychodzi do sztucznie. Szkoda, że nie wymyślono wariantu solo – z pewnością nie tylko ja lubię gry w tym te logiczne a czasem nie mam z kim w nie pograć – będę musiała sama coś wymyślić 😉

Gra „Choinka” to ciekawa gra logiczna, niepozbawiona jednak słabych punktów. Jednak to co dla jednych jest minusem, dla drugich być nie musi a nawet pewne „wady” nie czynią gry nudną i beznadziejną. Według mnie Choinka taka nie jest – przy niej trzeba pogłówkować, pomyśleć i przemyśleć kolejny ruch jednocześnie analizując bieżącą sytuacje na stole. A świąteczna otoczka sprawia, że najprawdopodobniej będzie tytułem, który zagości na stole w grudniowe wieczory. To z kolei może stanowić również jej wadę – obawiam się, że to gra „sezonowa”

Plusy:
♦ temat gry
♦ wykonanie
♦ proste zasady
♦ gra na logikę
♦ wspomaga koncentrację i skupienie
♦ gra która ćwiczy analizowanie
♦ różne warianty gry
♦ wariant zaawansowany przynosi nieco adrenaliny
♦ grę można modyfikować pod wiek graczy
♦ grę można modyfikować pod liczbę graczy

Minusy:

♦ gra posiada tylko świąteczną otoczkę
♦ temat gry sprawia, że rozgrywka może być sezonowa
♦ kafelki ozdób mogłyby być tekturowe – tak jak choinka
♦ brak wariantu solo
♦ w wariancie 2-osobowym trzeba kontrolować „wirtualnego” 3 gracza

Ocena: 4,5-5/6
http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s