Książki

„Frida Kahlo. Biografia” – Maria Hesse, Młodybook

Frida Kahlo a właściwie to właściwie Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón – meksykańska malarka o której chyba słyszał każdy. Ja również, ale nigdy nie zagłębiałam się w jej życiorys, do czasu, kiedy w internecie zauważyłam krótki filmik na którym pokazano wnętrze książki o tej kobiecie. Premiera książki miała miejsce stosunkowo niedawno – pod koniec ubiegłego roku, więc stosunkowo niedawno. Nadal jest to nowość.

https://i2.wp.com/s.lubimyczytac.pl/upload/books/4863000/4863228/691516-352x500.jpg

  Frida była kobietą, którą najprawdopodobniej kojarzy każdy – jeśli nie z wyglądu, czy pasji to nazwiska. Chyba każdemu obiło się ono o uszy. Biografii o artystce powstało wiele – książek, filmów, artykułów w internecie. Wydawać by się mogło, że kolejna już niczym innym nie zaskoczy. A jednak. „Frida. Biografia” Marii Hesse, to biografia, która nie tylko może zaskoczyć ale również intrygować i zachwycić tym w jaki sposób została napisana i… namalowana, bo bardzo dużo w niej ilustracji – jednych łagodnych, innych nieco romantycznych jak również wstrząsających i dosłownych.

  Tekst został napisany w 1 osobie, jednak nie jest autobiografią. Autorka wcielając się postać Fridy opowiada historię swojego życia i najważniejszych dla niej kwestiach np. o dzieciństwie, miłości i to nie tylko tej do mężczyzny, o tym jak targają nią przeróżne wątpliwości i przeróżne uczucia. O bólu, cierpieniu (zawód miłosny) i wypadku, którego skutki odczuwała do końca swojego życia. O sztuce i tym jak bardzo jest dla niej ważna.

Frida wszystkie swoje uczucia przelewała na płótno odzwierciedlając je w obrazach. Pełne emocji i osobliwej symboliki z widocznym wpływem rdzennej kultury meksykańskiej, ukazując wspomnienia i uczucia z życia. Sama mówiła o sobie i swojej pracy: „nigdy nie maluję fikcji, przedstawiam moje własne życie”.


  Nie jest to kolejna obszerna biografia, niczym encyklopedia. Tak na prawdę tekstu jest tu niewiele i przedstawia jedynie najistotniejsze informacje z życia artystki. Jednak nie powiedziałabym, że jest on infantylny. Sporo tutaj cytatów i wyznań Fridy jak również reinterpretacji jej dzieł istotnych dla zrozumienia całej historii. Bo w rzeczywistości ta książka to więcej niż słowna biografia. To swego rodzaju album – pamiętnik w którym słowa przeplatają się z obrazami, które dopowiadają całą resztę a niekiedy mówią znacznie więcej. W różnej formie i formacie, z innym wydźwiękiem. Pełne symboli i ukrytych znaczeń – wywołujące przeróżne emocje.

  Jednocześnie jestem świadoma, że dla wielbicieli artystki książka nie będzie niczym odkrywczym (jeśli już to tylko pod kątem graficznym) i pozostawi po sobie niedosyt. Natomiast dla tych, którzy nic nie wiedzą lub wiedzą mało, może stać się fantastyczną przygodą i podróżą przez życie Fridy. Ciekawym źródłem podstawowych informacji o malarce a w przyszłości być może również zachętą do dalszych poszukiwań w tym temacie. Informacji jest tyle by przyswoić podstawową wiedzę i zainteresować, ale nie znużyć i zirytować. Na prawdę można dowiedzieć się wielu ciekawostek.

  Książka wzbudziła moje zainteresowanie a jednocześnie (mimo iż nie znałam życiorysu Fridy) na koniec poczułam lekki niedosyt – dla mnie mogłaby być dłuższa, jednak to już kwestia indywidualna. Według mnie wyróżnia się na tle innych biografii – jest nietuzinkowa.
I niech Was nie zmylą umieszczone w niej ilustracje – według mnie książka nie jest dla dzieci a młodzieży jak również dorosłych. Historia w niej opisana i namalowana porusza zbyt trudne tematy a obrazy pokazują znacznie więcej niż to co widoczne na pierwszy rzut oka (przynajmniej ja to dostrzegam). Młody czytelnik nie najprawdopodobniej nie dostrzeże przekazu i symboliki, które one skrywają – poza tym niektóre z nich są zbyt dosłowne a nawet wstrząsające

Tytuł: Frida Kahlo. Biografia | Autor: María Hesse | Wydawnictwo: Mlodybook | Okładka: twarda | Ilość stron: 152

Reklamy

2 myśli na temat “„Frida Kahlo. Biografia” – Maria Hesse, Młodybook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s