Książki

Leśna szkoła strzelca Kaktusa, Wiktor Zawada

 „Leśna szkoła strzelca Kaktusa” trzecia i ostatnia część wojennych przygód drużyny Kaktusów. Wojna rozdzieliła przyjaciół: wypędzeni przez Niemców Szybki Jędrek i Milka uciekają do Biłgoraju, Kogut i Dzidek trafiają do obozu, a Jasiek Cielebąk dołącza do partyzantki, gdzie czeka na niego ciężka zaprawa. I to głównie na jego losach skupia  się ostatnia część cyklu. Jasiek będąc nieco narwaną osobą, będzie musiał ochłonąć a przede wszystkim dorosnąć i zrozumieć, że wymarzona służba w wojsku to nie tylko bezpośrednie starcia z wrogiem, ale coś więcej… to nieprzespane noce, dyżury w kuchni, organizowanie zaopatrzenia, czasem głód ale również troska o współtowarzyszy i nie tylko.

  Atmosfera w każdej kolejnej części stawała się cięższa a tutaj zrobiło się na prawdę gęsto. Nie znajdziecie w niej wygłupów, młodzieńczych zabaw i karców a zetknięcie z brutalną, chłodną i zimną kolejną rzeczywistością w całej swej okrasie. Wysiedlenia na Zamojszczyśnie, przymusowe i bolesne rozstania matek z dziećmi, rozłąki rodzin, obozy dla wysiedlonych, pacyfikacje wsi, akcje partyzanckie i pobyt Jaśka wśród Leśnych Ludzi jako pretekst by pokazać działanie lewicowych i działaniem partyzantki. Niektóre opisy mogą zmrozić krew w żyłach, tym samym powiedziałabym, że jest to książka dla starszego czytelnika. Jednak i tutaj trzeba mieć pewną rzecz na uwadze.

  Tak jak w przypadku poprzednich części, tak i tutaj można odnaleźć sporo kontrowersji związanych z polityką i historią. Z jednej strony można uznać to za wadę, jednak z drugiej należy mieć świadomość tego w jakich latach powstawała książka – pierwszy tom został wydany w 1967 roku. Mamy tutaj obraz tego jak wówczas autor widział wydarzenia, które mają miejsce, jakie poglądy były głoszone i co w danym momencie uważano za prawdę. O wielu rzeczach nie można było mówić, gdyż zostało to zakazane a karą za głoszenie prawdy była śmierć. Tak na prawdę wiele faktów wyszło na jaw – mogło wyjść – dopiero po latach.

  Młoda osoba (nie dziecko) nieobeznana w temacie i nie znająca historii tak dobrze jak nasi dziadkowie, rodzice a być może niektórzy z nas, nie zwróci na to uwagi i oceni całokształt książki. My dostrzeżemy te nieścisłości i powinniśmy wyjaśnić. Uświadamiać młodszych aby znała historię swojego narodu – Polski. Jednocześnie według mnie redaktorzy w przyszłości (teraz już nie jest to możliwe) powinni mieć to na uwadze i uwzględnić w posłowiu dołączonym do powieści – nie wszyscy mają możliwość poznania tego jaka jest prawda. Taki dodatek wniósł by do całości walorów nie tylko edukacyjnych.

  Mimo tych niuansów cała seria mówi o czymś ważnym i nie zapomnimy o niej zaraz po skończonej lekturze. Według mnie warto po nią sięgnąć i przeczytać.

O POPRZEDNICH DWÓCH TOMACH PISAŁAM TUTAJ
Tytuł: Leśna szkoła strzelca Kaktusa | Autor: Wiktor Zawada | Wydawnictwo: Zysk S-ka | Okładka: Twarda | Ilość Stron: 448

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s