Książki

Książka na Święta cz IV | Opowieść wigilijna, Dziadek do orzechów, Baśniowe Picturebook


zdjęcie

 To już czwarta odsłona cyklu. Podobnie jak ostatnio, tak i teraz nie wiem ile tego typu wpisów pojawi się na blogu. Z pewnością pojawi się post zbiorczy z książkami o tematyce Świąt, możliwe, że jeszcze jeden lub dwa a być może ani jeden. Czas pokaże. Chciałabym jeszcze Was zainspirować i zaproponować ciekawe książki.

Opowieść wigilijna

  Najbardziej znana opowieść świąteczna jaka powstała. Piękna, ponadczasowa i zawsze aktualna. W tym roku w przepięknym wydaniu od wydawnictwa Wilga. Czerwona okładka, gałązki drzew, mieniące się złotem detale i powywijane litery…. od razu na myśl przyszły Święta.

  W środku kilka klimatycznych ilustracji Marcina Piwowarskiego i cudowna treść… Treść, która chwyta za serca i pokazuje co tak na prawdę jest ważne w życiu, nie tylko w Święta. To dobro, czyste serce, wrażliwość, ludzie, którzy nas otaczają. To aby nauczyć się słuchać, otworzyć na potrzeby innych, dawać coś od siebie a nie tylko brać…. nie tylko w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia, ale każdego dnia – nieustannie.

 To moja ulubiona świąteczna opowieść, którą od jakiś trzech lat co roku czytam przed Świętami – obowiązkowo. Niedługo zdradzę Wam mój mały sekrecik związany z tą opowieścią. Może domyślacie się o co chodzi? 🙂

„Przeznaczeniem człowieka – mówiło widmo – jest żyć wspólnie z innymi ludźmi, razem z nimi pracować dla wspólnego dobra, razem cierpieć w niedoli, dzielić swoje radości i samemu cieszyć się szczęściem innych. Kto żyje wyłącznie dla siebie, ten po śmierci skazany jest na wieczne tułanie (jak ja, nieszczęsny!), staje się martwym świadkiem tych wszystkich spraw i rzeczy, w których nigdy nie brał udziału!”

Tytuł: Opowieść wigilijna | Autor: Charles Dickens | Ilustracje: Marcin Piwowarski| Przekład: Magdalena Iwińska | Wydawnictwo: Wilga | Okładka: twarda

Dziadek do orzechów


  Klasyka literatury dziecięcej i młodzieżowej w przepięknym wydaniu od wydawnictwa Wilga o którym pisałam TUTAJ i TUTA. Idealny pomysł na prezent nie tylko dla dziecka i młodzieży ale również dorosłego w którym tkwi uśpione dziecko (i prawdziwej sroki okładkowej).


  Klara i jej brat co roku na Święta otrzymują od swojego ojca chrzestnego wspaniały podarunek. Tym razem w ręce dziewczynki trafia figurka dziadka do orzechów. Od tej chwili w domu dzieci dzieją się rzeczy niezwykłe i magiczne….

  Opowieść na pograniczu jawy i snu. Jest magicznie, bajkowo, czasem „dziwacznie” i nieco na opak ale jednocześnie klimatycznie i ciekawie. Na dobrą sprawę nigdy tak na prawdę nie wiadomo, co jest jawą, baśnią a co snem…. Prawda miesza się z fikcją, sen z jawą i fantazją a granice miedzy światem zabawek i światem rzeczywistym łączą się ze sobą.
Choć to baśń (a my przywykliśmy do ich szczęśliwego zakończenia) tak na prawdę do końca nie wiadomo, czy koniec tej historii będzie szczęśliwy.

Tytuł: Dziadek do orzechów | Autor: E.T.A Hoffman | Ilustracje: Justyna Hołubowska-Chrząszczak | Przekład: Józef Kramsztyk | Wydawnictwo: Wilga | Okładka: twarda

Wielki dzień małej króliczki


  Wiele książek dla dzieci pokazuje jakie jest życie – wszystkie jego radości, zalety ale również smuteczki i wady. W prosty sposób mówią jak należy postępować, zachowywać się w odpowiedniej sytuacji, ładnie odmówić lub pięknie podziękować. Pomagają rodzicom wytłumaczyć to czego oni sami nie są w stanie opowiedzieć słowami lub o czym boją się rozmawiać. Mówią o tym czym jest miłość, przyjaźń, dobre serce ale również złość, śmierć, pożegnanie, wyzwania.

  Wyzwania… te każdego dnia czekają na każdego człowieka – zarówno dorosłego jak i dziecka. Każdy w swoim życiu zmaga się z pewnymi problemami i musi stawiać czoła przeszkodom, które pojawiają się w życiu. Najmłodsi często nie rozumieją co się dzieje i nie wiedzą jak sobie poradzić. Jak im w tym pomóc? Prostymi opowieściami w których bohaterowie również zmagają się z problemami.

 Wielki dzień małej króliczki autorstwa Swanna Haddow to krótka ale ciepła i mądra opowieść z przesłaniem. Nie tylko dla dziecka ale również dorosłego. Prostymi słowami na przykładzie przygody tytułowej Małej Króliczki, przekazuje jedną z najbardziej istotnych nauk w życiu.
Kiedy dziadek naszej bohaterki, Wielki Królik, prosi wnuczkę aby pomogła mu załatwić kilka spraw, ona doświadcza czegoś niezwykłego. Przekonuje się czym tak na prawdę jest bezinteresowna pomoc i jak czyste intencje oraz drobne gesty dobroci mogą wpłynąć na życie… nie tylko osoby, która została nimi obdarowana, ale również tej, która je czyni.

  Bezinteresowność. Miłość. Przyjaźń. Czyste i szlachetne serce. Drobne gesty.
Niby nic wielkiego a jaką mają moc.

Tytuł: Wielki dzień małej króliczki | Autor: Swapna Haddow | Ilustracje: Alison Friend | Przekład: Ewa Kleszcz | Wydawnictwo: Wilga | Okładka: twarda

Na koniec nowość od wydawnictwa Zielona Sowa, które wydało cztery znane baśnie w formie picturebooków. W związku z tym, że Mały Szkrab posiada dwie z nich, jednak w tradycyjnej wersji – książkowej, z mamą zdecydowałyśmy się na dwa, których nie ma. Na blogu pokażę cztery, natomiast zdjęcia, tylko z dwóch które posiadam.

Picturebooki baśnie: Królewna Śnieżka, Piękna i Bestia, Królowa Śniegu, Mała syrenka

Elegancko i starannie wydane adaptacje znanych baśnie w formie picturebooków, czyli powieści graficznych. Słów nie ma za wiele – najważniejszą rolę odgrywają obrazy. To one opowiadają historie a słowa są jedynie uzupełnieniem. Eleganckie, staranne i ładne – w moim odczuciu „typowo” dla dzieci. Ciekawa propozycja na Świąteczny prezent 😉

Tak jak wspomniałam – zdecydowałam się na dwa: Piękną i Bestię oraz Królową Śniegu. Poniżej możecie je popodziwiać 🙂

Jak podoba się Wam dzisiejsza lista? Która z książek spodobała się Wam najbardziej? Może którąś z nich kupicie w prezencie dla bliskiej Wam osoby lub samej siebie? 🙂

O innych książkowych prezentach możecie przeczytać:
Cz I
Cz II
Cz III
CZ IV

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s