Świat gier

Bądź jak Sherlock Holmes.. Gra Sherlock, Granna

Myśleliście lub marzyliście kiedyś o tym a by wcielić się w Sherlocka Holmesa lub jego przyjaciela Watsona? Zapraszam do gry w której być może poczujecie się jak detektyw 🙂

~ Informacje ~
Tytuł: Sherlook
Wydawca: Granna
Wiek graczy: 8+
Czas gry: ok. 15 minut
Ilość graczy: 2-4
Cena: 39,99zł/w księgarniach od 24zł

~ Zawartość pudełka ~
13 kart z postaciami z książki.
4 zasłonki
bloczek z arkuszami dochodzenia
instrukcja

~ Wygląd ~
W małym i poręcznym pudełku znajdziemy 13 barwnie ilustrowanych kart z postaciami znanymi z serii książek o Sherlocku (karty postaci posiadają swoje symbole), 4 zasłonki, które odgrodzą nasze karty od pozostałych graczy a także bloczek z arkuszami dochodzenia (będziemy zapisywać na nim  informacje, eliminując kolejnych podejrzanych.

Ilustrator kart Vincent Dutrait starał się zachować dziewiętnastowieczny klimat, natomiast producenci gry o solidne wykonanie elementów. Jedynie zasłonki mogłyby być większe. 

~ Cel gry ~
Na znanych z powieści Doyle’a bohaterów pada podejrzenie. Wszyscy są podejrzani ale tylko jeden z nich jest przestępcą. Zadaniem graczy jest odkrycie, kto jest złoczyńcą. 

~ Przygotowania do gry ~
W grze występują dwa warianty gry – dla dwóch graczy a także dla trzech oraz czterech. Ta pierwsza tylko nieznacznie różni się od pozostałej.

Gracz po przetasowaniu 13 kart postaci wybiera jedną losowo i kładzie zakrytą na środku stołu. To przestępca, którego tożsamość musimy odgadnąć przed pozostałymi graczami. Pozostałe karty rozdajemy równo pomiędzy graczy – układamy je przed sobą w taki sposób aby nikt inny ich nie widział (do tego służą zasłonki).

Dodatkowo każdy z graczy otrzymuje notes dochodzenia na którym będzie zapisywać swoje spostrzeżenia odnośnie śledztwa.

Przed rozpoczęciem rozgrywki każdy zapisuje na arkuszu wszystkie symbole jakie widnieją na jego kartach postaci. Jest ich wszystkich osiem i każda z postaci posiada ich własną kombinacje.

~ Jak grać ~
 Rozgrywkę rozpoczyna osoba, która jako ostatnia przeczytała powieść kryminalną. W każdej turze możemy wybrać jedną z trzech czynności

ŚLEDZTWO – gracz wybiera dowolny symbol i pyta pozostałych czy go posiadają. Jeśli widnieje on na ich kartach, muszą o tym poinformować przez podniesienie ręki, jednak nie zdradzają ich ilości. Gracz, który zadaje pytanie nie udziela wówczas odpowiedzi.

PRZESŁUCHANIE gracz wybiera jednego z uczestników i pyta go dany symbol a także jego ilość. Pytany gracz musi odpowiedzieć na to pytanie.

OSKARŻENIE gracz mówi kto według niego jest przestępcą. Jeśli jesteśmy pewni mówimy na głos jego imię i nazwisko. Następnie zaglądamy do zakrytej karty na środku stołu ale w taki sposób, by inni gracze jej nie widzieli. Jeśli trafiliśmy – wygrywamy, natomiast grę. Jeśli nie zgadliśmy, odkładamy kartę z powrotem na miejsce i nie uczestniczymy już w dalszej rozgrywce. Nie możemy wykonywać żadnej z akcji a musimy odpowiadać na pytania pozostałych graczy. Tak więc jest to ostateczne zagranie

Po pierwszej turze przychodzi kolej na kolejnego gracza i tak do momentu aż jeden z nich trafnie wytypuje kim jest przestępca.

~ Wariant dla dwóch graczy ~
Kiedy gramy w dwie osoby na początku rozgrywki na środku stołu wykładamy 3 karty – środkowa jest wizerunek poszukiwanego przestępcy, dwie pozostałe do karty wymienne. Resztę kart rozdaje się pomiędzy pozostałych graczy.
Tutaj nie przeprowadzamy akcji śledztwa. Zamiast pytania o występowanie danego symbolu gracz wybiera jedną z dwóch kart leżących obok karty przestępcy i wymienia ją na jedną ze swoich. Następnie kładzie ją na środku obrazkiem do góry.
Jeśli obie karty obok przestępcy są już odkryte, gracze nie mogą wykonywać już tej akcji tj. w kolejnej turze nie mogą wybrać śledztwa.

~Wariant zaawansowany~
1. Na początku rozgrywki po otrzymaniu kart, gracze ustalają w jakiej kolejności ustawiają swoje postacie. Karty układają w rzędzie, jednak nadal są one niewidoczne dla pozostałych graczy. Osoba, która udziela odpowiedzi na zadane pytanie nie bierze pod uwagę ikon znajdujących się na ostatniej w kolejności karcie.
2. Przed rozpoczęciem własnej kolejki gracz musi przełożyć swoją pierwszą kartę na sam koniec, tak by stała się ona ostatnią. Robi to nawet kiedy odpadł już z gry.

~ Wrażenia ~
Sherlock to gra, która w wersji podstawowej jest bardzo prosta (wręcz banalna) i czasem bardzo szybko dobiega końca (już po kilku kolejkach). Wszystko zależy od ułożenia kart, trafności w zadawaniu pytań a także spostrzegawczości graczy i umiejętności logicznego myślenia.
Na dobrą sprawę bardzo szybko po zadaniu kilku pytań można prawidłowo wskazać przestępcę co odbiera całą przyjemność z rozgrywki. Wszakże pytania zadaje każdy z graczy, więc udzielane na nie odpowiedzi przydadzą się wszystkim. Wystarczy tylko cierpliwie poczekać na swoją kolej i podać prawidłową odpowiedź, kończąc śledztwo.


W wariancie zaawansowanym gra pokazuje charakterek – jest nieco trudniej. Na zadane pytanie pytanie gracz nie otrzymuje pełnej odpowiedzi – nie wie wszystkiego i nie poznaje ilości wszystkich symboli o które pyta. Dodatkowo w zależności od ułożenia kart pozostałych graczy odpowiedź za każdym razem jest inna i może sporo namieszać.
To wszystko dostarczy więcej przyjemności bardziej wymagającym graczom.

W grę graliśmy zarówno w dwie osoby jak i trzy. Sprawdziła się w każdym gronie, jednak zauważyliśmy, że w wersji dwuosobowej dostarczyła mniej emocji – przy trzech osobach wypadła nieco lepiej.  Oczywiście jeśli nie mamy innej możliwości, możemy grać w dwie osoby.

Dwie pierwsze tury rozegraliśmy w wersji  podstawowej a kolejną w zaawansowanej. Druga bardziej przypadła nam do gustu – podstawowa okazała się zbyt prosta i zbyt szybko dobiegła końca.

To co mi w niej zabrakło to klimat. Mimo ładnej oprawy wizualnej nie poczułam się jak detektyw – takie emocje to tylko w książce. Jednak ogólnie to przyjemna gra rodzinna, która wymaga skupienia, spostrzegawczości i umiejętności logicznego myślenia a także dedukcji. Z tymi ostatnimi bywa różnie, zwłaszcza kiedy dochodzi chęć rywalizacji i lekki stres.

Plusy:
♦ pomysł
♦ proste zasady
♦ szata graficzna
♦ 2 warianty gry – dla początkujących i bardziej doświadczonych graczy
♦ szybka rozgrywka
♦ ćwiczenie koncentracji, spostrzegawczości i skupienia
♦ gra bez ograniczeń wiekowych

Minusy:
♦ niewielki rozmiar zasłonek
♦ dość cienki notes – przydałby się grubszy lub dwa. Kiedy się skończy trzeba dokupić go w sklepie
♦ wariant prosty jest zbyt prosty
♦ nie czuć „kryminalnego” klimatu

Ocena: 4,5/6
http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

zdjęcia ze strony

Reklamy

2 myśli na temat “Bądź jak Sherlock Holmes.. Gra Sherlock, Granna

  1. Bardzo chętnie bym zagrała w taką grę. Jestem wielką fanką Sherlocka Holmesa i tego serialowego współczesnego Sherlocka granego przez Benedicta 😃😃😃

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s