Świat gier

Pszczoły gra od Trefl Joker Line

Pszczoły to pożyteczne owady, których niestety jest coraz mniej na świecie. Swego czasu ten temat był dość często poruszany w mediach – teraz ucichło ale pamiętamy nadal. A w wakacje swoją polską premierę miała gra Pollen, czyli pyłek a w polskiej wersji Pszczoły. Tutaj przyznam, że biorąc pod uwagę tematykę gry oryginalna nazwa bardziej mi pasuje, jednak nie wnikam w to co polski producent miał na myśli. To nie zmienia faktu, że gra o tematyce owadów jest niespotykana – nie znam żadnej takiej gry 😉
https://www.trefl.krakow.pl/wp-content/uploads/2018/06/www-pszczoly.png
~ Informacje ~
Tytuł: Pszczoły
Wydawca: Trefl Joker Line
Wiek graczy: 8+
Czas gry: ok 15 minut
Ilość graczy: 2 osoby
Cena:
47 zł (wg ceneo od 23 zł)

~ Zawartość pudełka ~
17 kart pszczół
17 kart trzmieli
5 kart kwiatów
10 kart misji (na każdej z nich umieszczono 3 kwiaty)
1 karta Pierwszego Gracza
2 Karty Pomocy
1 karta reklamowa dotycząca gry „Wirus”
instrukcja

~ Wygląd ~
W małym starannie wykonanym pudełeczku (jest na tyle poręczne, że nie zajmie zbyt wiele miejsca w torbie lub plecaku) znajdziemy dwie przyzwoicie zilustrowane talie kart a także instrukcje. To czego można się przyczepić to jakość kart – mogłyby być grubsze, ale to szczegół.

Druga kwestia to błąd w który wprowadza wydawca. Z jednej strony na pudełku gra informuje iż w grę tę zagrać mogą 2 osoby, natomiast z drugiej, że nawet 6. Zaprzeczenie

~ Cel gry ~
W grze wcielamy się w rój pszczół lub trzmieli. Zadaniem graczy jest zdobycie jak największej liczby kwiatów (pyłku), poprzez uzyskanie przewagi liczebnej w kolumnach kart przy jednoczesnym wykonaniu tajniej misji.

~ Przygotowanie do gry ~
Na środku stołu rozkładamy w rzędzie 5 Kart Kwiatów. Każdy z graczy otrzymuje po jednej Karcie Misji, nie ujawniając przeciwnikowi co ona skrywa. To jest tajna misja, którą gracz będzie musiał wykonać i od której w dużej mierze będzie zależeć przebieg rozgrywki a także jej wynik.
 
Następnie gracze wybierają w jaką rolę chcą się wcielić – czy w pszczoły, czy trzmiele. Po dokonaniu wyboru otrzymują stosowny zestaw kart (karty te mają odpowiednią wartość punktową od 0 do 5 owadów – dla każdej drużyny jest taka sama). Talie należy przetasować i ułożyć rewersem do góry.

~ Jak grać ~
Rozgrywka przebiega na zmianę ale grę rozpoczyna  gracz grający Pszczołami. Otrzymuje on kartę pierwszego gracza, którą kładzie obok siebie. Następnie gracze ze swojej talii wybierają po 3 karty, które trzymają w ręku. Karty te będą wykorzystywane w ramach dwóch akcji.

W ramach tych akcji gracz może:

  • położyć 1 odkrytą kartę z ręki po swojej stronie kart Kwiatów (koszt 1 PA). Kartę układa się przy wybranym kwiatku, a maksymalna liczba wyłożonych kart po stronie gracza wynosi 3.
  • odrzucić 1 kartę z ręki na stos awersem do góry (koszt 1 PA) – przydatne, kiedy w ręku nie posiadamy ciekawych kart
  • ułożyć kartę Ruchu po swojej stronie (koszt 1PA) – gracz może przesunąć swoją kartę w górę, w dół, na boki lub na skos
  • ułożyć Kartę Ruchu po stronie przeciwnika ( koszt 2 PA) bez możliwości przesuwania kart drugiego gracza
  • położyć 1 zakrytą kartę po swojej stronie (koszt 2 PA) bez możliwości jej podglądu w dalszej grze
  • położyć 1 zakrytą kartę po stronie przeciwnika (koszt 2 PA)
  • odwrócić uprzednio zakryte karty przeciwnika (koszt 2 PA)

Wraz z końcem każdej rundy gracze uzupełniają karty w ręku do 3 dobierając je z własnego stosu

Gra się kończy, gdy jednemu z graczy kończą się wszystkie karty na ręce. Gracze odsłaniają zakryte karty i sumują wartości wszystkich swoich kart przy każdym kwiatku. Gracz z większą sumą zdobywa za dany kwiatek 1 pkt. Jeżeli przy danym Kwiecie nastąpił remis, wygrywa ten z graczy, który położył przy nim więcej swoich kart. Za każdy zdobyty Kwiat gracz otrzymuje 1 punkt. Dodatkowe punkty można otrzymać za zrealizowane ukryte cele z posiadanej Karty Misji.
Grę wygrywa osoba z większą liczbą punktów..

~ Wariant larwalny ~
W tym wariancie rezygnujemy z Kart Misji – rozgrywka przebiega tak jak poprzednio

~ Wariant trzmiela ~
Na początku rundy gracze dobierają 5 kart, które przekazują przeciwnikowi. Ten z kolei wtasowuje je do swojej talii kart. Dalej gra przebiega bez zmian z tą różnicą, że podczas kolejnych rund nie wolno nam odrzucać kart przeciwnika, które trafią do nas dobrane z własnego stosu.

~ Wrażenia ~
Pszczoły to prosta, lekka i dość przyjemnie zilustrowana gra karciana. Wbrew temu co może wydawać się na pierwszy rzut oka nie polega tylko i wyłącznie na układaniu kart (tak jak w pasjansie). Tajna Karta Misji, którą otrzymują gracze i której treść dla przeciwnika jest obca dodaje grze nieco atrakcyjności i niepewności. Ponadto daje wiele możliwości manewrowych. Karty za każdym razem są układane inaczej i ciągle zmieniają swoje pozycje.

W grze trudno jest przewidzieć jaki ruch wykona przeciwnik i to jakie karty wyłoży na stół. Początkujący gracze mogą postępować schematycznie, jednak bardziej doświadczeni a tym bardziej „oszuści” w swojej strategii z pewnością zaczną blefować. Tak więc trzeba trochę pokombinować.

Pszczoły tak na prawdę niczym nie zaskakują, ale nie trąca banałem. Rozgrywka może niczego nie urywa, jednak sprawdza się jako urozmaicenie wolnego czasu. Nadaje się na dwie partyjki pod rząd jako wstęp przed innymi grami, ale również rozluźnienie, wyciszenie i odstresowanie. Według mnie jest dobra nie tylko dla najmłodszych, ale również osób rozpoczynających swoją przygodę z grami i tych doświadczonych – niewymagających a chcących się zrelaksować.

To co nie odpowiada mi w tej grze to instrukcja, która nie jest jasno sprecyzowana i może wprowadzić nieco zamieszania. Ponadto nie za bardzo rozumiem słów umieszczonych na odwrocie pudełka a mianowicie „Pszczoły to gra karciana dla dwóch osób, w której: (…) całkiem sporo dowiecie się o najpożyteczniejszych owadach świata”. Jeśli spojrzeć na grę to poza pszczołą na pudełku i kartami nie umieszczono tutaj żadnych informacji odnośnie tych owadów.

Plusy:
♦ ciekawa tematyka
♦ przyjemna grafika
♦ proste zasady
♦ szybka rozgrywka
♦ cena (w internetowych księgarniach od ok 22zł)

Minusy:
♦ błąd na opakowaniu odnośnie liczby graczy
♦ kart mogłyby być grubsze
♦ mało sprecyzowana instrukcja
♦ gra jest tylko dla dwóch graczy

Ocena: 4,5/6
http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

ilustracje z gry blog ilustratora gry

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s