Świat gier

Prosta gra karciana. Kwiatki od Rebel

Debiuty mogą być udane lub nie. „Kwiatki” od Rebel to gra za odpowiedzialni są: Przemysław Fornal, Kajetan Kusina, Mateusz Pitulski oraz Kamil Rogowski a także Bartłomiej Kordowski, który zadbał o oprawę graficzną… a ta (nie będę ukrywać) robi wrażenie, chociaż sprawia wrażenie typowo „kobiecej”.

~ Informacje ~
Tytuł: Kwiatki
Wydawca: Rebel
Wiek graczy: +8
Czas gry: około 20 minut
Ilość graczy: 2 osoby
Cena:
50 zł (wg ceneo od 34 zł)

~ Zawartość pudełka ~
 instrukcja
    54 karty kwiatków (po 9 w 6 rodzajach)
    karta punktacji
    8 płytek donic
    6 znaczników akcji specjalnych

~ Wygląd ~
W niewielkim pudełku o wiosennej grafice (jestem pewna, że wielu osobom gra rzuci się w oczy ze sklepowej półki) znajdziemy:

  • 54 karty kwiatów – po 9 w 6 rodzajach
  • kartę punktacji
  • 8 płytek doniczek w których będziemy sadzić kwiaty (w instrukcji jest mowa o 4, ale podejrzewam, że to błąd). Symbolizują one akcje specjalne. Każdy z uczestników może wykorzystać jedną z nich na turę.
  • 6 żetonów akcji specjalnych po trzy w kolorze gracza – niebieskie ślimaki i czerwone motyle. Pełnią one dwie funkcję: oznaczają użycie doniczki-akcji specjalnej oraz chronią danego kwiatka, przez jedną turę, przed ścięciem przez przeciwnika. Każdy z uczestników ma trzy znaczniki do wykorzystania przez całą grę.

To co od razu wpada w oko to karty a właściwie ich oprawa graficzna, która według mnie jest po prostu śliczna. Nie jest skomplikowana ale estetyczna i ma w sobie urok. To jedna z najpiękniejszych gier jakie kiedykolwiek widziały moje oczy. Ponadto wydają się porządnie: są podłużne (formatu kart do tarota) i dość sztywne, jednak nie wygodnie się je tasuje.

 Instrukcja jest czytelna i przejrzysta.

~ Cel gry ~
Kwiatki to gra dla dwóch osób w której gracze wcielając się we florystę, starają się ułożyć jak najpiękniejszy bukiet kwiatów. Korzystając z dostępnych akcji będą sadzić i pielęgnować kwiaty w doniczkach, dbając by urosły jak największe. Następnie będą one ścinane a ze ściętych kwiatów formowane bukiety za które otrzymują punkty.
Im więcej kwiatów posiadają w swoich bukietach oraz im więcej ich gatunków, tym więcej punktów otrzymają.

~ Przygotowanie do gry ~
Przygotowanie gry nie zajmuje wiele czasu.
Na stole rozkładamy cztery doniczki, tasujemy wszystkie karty a następnie wykładamy je tak, aby nad każdą doniczką pojawił się kwiatek innego gatunku (jeśli wyciągniemy drugą taką samą, odkładamy ją na bok).
Pozostałe karty z talii tasujemy i rozdajemy każdemu z graczy po dwie – są one nie widoczne dla przeciwnika. Gracz otrzymuje również po 3 znaczniki akcji w jednym kolorze. Z pozostałych kart układamy stos zakryty. 
   
~ Jak grać ~
Rozgrywka przebiega turowo i obowiązkowo rozpoczyna się od Akcji Rozrostu. Gracz ciągnie z wierzchu talii kartę a następnie dopasowuje ją do odpowiedniej donicy. Każdy kwiatek może składać się tylko z 6 kart (układamy je w taki sposób aby łodygi się na siebie nakładały, tworząc spójną całość).
Jeśli dołożona karta będzie 7 – kwiatek więdnie i zostaje odrzucony.
Jeśli na stole nie ma donicy z kwiatkiem, który wyciągnęliśmy na karcie ze stosu oraz nie ma pustych donic mamy pecha – odrzucamy kartę a nasza tura kończy się.

Jeśli gracz nie miał pecha i ułożył kartę na stole może wykonać jedną z poniższych akcji:
Powtórzyć akcję rozrostu – gracz ciągnie ciągnie karty dalej, pamiętając, że w doniczce nie może być więcej niż 6 kart
Zasadzenie – raz na turę dołożyć do doniczek 1 kartę z ręki zgodnie ze wcześniejszymi regułami.
Uwaga!
Po zagraniu karty nie dobieramy na rękę kolejnej.
 Dodatkowe karty można dobrać po zagraniu Akcji Specjalnej
Ścięcie kwiatka – gracz wybiera donicę, która ma co najmniej 2 kart i zabiera znad niej wszystkie karty. Taki zestaw kładzie przed sobą – będzie punktowany na koniec gry. Każdy zestaw jest zbierany osobno. Użycie tej akcji natychmiast kończy turę.
Spasowanie – gracz kończy swoją turę, nie ścinając kwiatka.

Oprócz tego po wykonaniu obowiązkowej Akcji Rozrostu gracz raz na turę może wykonać Akcję Specjalną, czyli położyć żeton akcji specjalnej na jedną z donic, na której nie znajduje się żaden znacznik. Taka akcja ma jednak dwa znaczenia.
Po pierwsze kwiatek nie może być ścięty przez drugiego uczestnika.
Po drugie w tej turze, w dowolnym momencie gracz może wykonać Akcję Specjalną przypisaną do danej donic (oznaczenia na donicach), z których wyróżniamy:

  • Konewka – gracz może zagrać 1 kartę z ręki i dołożyć ją do donicy z dowolnym rodzajem kwiatka, nawet takiego, który nie pasuje gatunkowo. Karta ta jest wstawiana na sam spód tak, aby było widać tylko łodygę. Nadal nie można przekroczyć limitu 6 kart kwiatków w donic
  • Płotek – raz na turę można zignorować pecha. Kartę, która spowodowała pecha zostaje odrzucona a gracz kontynuuje swoją turę
  • Grabki – ze stosu kart gracz podgląda 3 wierzchnie karty z talii, które następnie odkłada z powrotem w wybranej przez siebie kolejności
  • Sekator – gracz wyciąga ze stosu jedną kartę i dobiera ją do ręki 

Gra kończy się w momencie wyciągnięcia ostatniej karty ze stosu głównego. Wygrywa osoba z najwyższą liczbą punktów.
Punkty przyznawane są w 2 kategoriach: za sumę wartości kwiatków w swojej wiązance oraz za różne rodzaje kwiatków w swojej wiązance. Punkty przydziela się według tabeli na karcie punktacji.

.~ Dłuższa rozgrywka (wariant)
Rozgrywamy 3 partię z rzędu. Drugą i trzecią partię zaczyna ten gracz, który ma łącznie mniej punktów z poprzednich partii. Wygrywa osoba, która ma wyższą sumę punktów po 3 partiach  ~


~ Gra z dzieckiem (wariant) ~
Ten wariant przebiega tak samo co podstawowy z tą różnicą, że w trakcie gry gracze nie korzystają z Akcji Specjalnych – ignorują ikonki umieszczone na doniczkach – znaczniki akcji służą jedynie do rezerwacji kwiatków.

~ Wariant gry z Kartą Nocny Irys ~
Karta Nocny Irys była dodawana do gry aż do wyczerpania zapasów. Gra z jej udziałem przebiega trochę inaczej i dodajemy ją do talii kiedy chcemy urozmaicić rozgrywkę. Taka karta jest tylko jedna.

   ~ Podsumowanie ~
Kwiatki to mini gra dla dwóch osób, która od razu skojarzyła mi się z Pasjansem – ciągniemy karty (w ciemno), układamy je na odpowiednim stosie a kiedy uzbieramy odpowiedni zestaw, zbieramy go. To jak szybko nam pójdzie zależy od losu, dociągania kart a także podjętego przez nas ryzyka. Bo to gracz decyduje, czy po Akcji Rozrostu będzie wyciągał kolejne karty, spasuje, czy użyje Akcji Specjalnej. Strategii nie zaplanujemy, gdyż nie wiemy jakie karty wyciągniemy.
  
To bardzo prosta (wręcz banalna) i lekka gra przede wszystkim dla początkujących i młodych graczy (dzieci). Fakt – odnajdzie się w niej każdy, bez względu na wiek, jednak Ci którzy od gier wymagają emocji, wrażeń i większego zaangażowania mogą być zawiedzeni. Gra będzie dla nich zbyt prosta i powolna.
Z jednej strony można uznać ją za lekki wstęp do bardziej wymagających gier. Z drugiej nie jestem do końca przekonana, czy będzie gościć na stole dość często. Faktycznie wizualnie cieszy oko i rozgrywka jest przyjemna, ale na dłuższą metę staje się monotonna a o grze po prostu się zapomina. Gra ma potencjał ale nie do końca wykorzystany.

Nie oznacza to, że gra jest zła, bo taka nie jest. Już sam pomysł jest ciekawy. Ponadto jeśli nie przeszkadza Wam losowość, nie wymagacie od gier zbyt wiele, szukacie czegoś lekkiego a zarazem nie wymagającego, lubicie układać pasjansa i macie w domu dzieci, to Kwiatki będą dobrym wyborem. Gra sprawdzi się w roli prezentu dla osób, które nie grają lub grają bardzo rzadko a także aby zaprosić do wspólnej rozgrywki rodziców, dzieci a nawet dziadków.

Moją Mamę (zakochaną w kwiatach) wizualnie gra zachwyciła – nie mogła napatrzeć się na te „przepiękne ilustracje”. Na bardzo długi czas zawieszała przy nich wzrok w wyniku czego jej tura trwała dłużej niż pozostałych graczy xD Odnośnie samej rozgrywki, miała pozytywne wrażenia. Stwierdziła, że „jest to dobra gra na spokojne popołudnie i uspokojenie”.  

Plusy:
♦ ciekawa tematyka – gra ma potencjał
♦ wykonanie (te grafiki!)
♦ przejrzysta instrukcja
♦ proste zasady
♦ wygodny format – można zagrać w nią praktycznie wszędzie
♦ dwa poziomy trudności: dla dorosłych i dla dzieci

Minusy:
♦ według producenta gra jest tylko dla 2 osób
♦ mało decyzji do podjęcia
♦ dla niektórych będzie być zbyt prosta
♦ wysoka losowość
♦ przypomina pasjansa
♦ nie jest to gra dla osób szukających emocji

Grafika: 6/6
Ogólna ocena graczy
:
4/6
Ocena mojej Mamy: 5/6
http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

ilustracje z gry materiały prasowe

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s