Świat gier

Jednym słowem od Rebel

Od zawsze lubiłam łamigłówki, krzyżówki, rebusy, quizy oraz gry wymagające myślenia. Rozwiązywanie przeróżnych zagadek sprawiało i nadal sprawia mi przyjemność.

~ Informacje ~
Nazwa: Jednym słowem
Liczba graczy: 3-7 osób
Wiek graczy: +8
Czas gry: ok. 20 minut
Wydawca: Rebel
Cena:
89 zł (wg ceneo od 60 zł)

 ~ Zawartość pudełka ~
110 kart z hasłami
    7 tabliczek
    7 ścieralnych mazaków
    instrukcja

~ Wygląd ~
Nie ma co za dużo pisać o wyglądzie gry. W poręcznym pudełku znajdziemy 110 kart średniej grubości na której umieszczono 5 różnych haseł do odgadnięcia.
Do tego 7 tabliczek oraz 7 ścieralnych mazaków. Przyznam, że w naszej grupie spodobał się pomysł z tymi mazakami – wiadomo, że kiedyś się wypiszą i będzie konieczność zakupienia nowych (lub przerzucenia się na kartkę i ołówek), jednak to taki fajny „gadżet”, który w jakimś stopniu urozmaica grę a z pewnością cieszy młodszych 🙂

~ Cel gry ~
Jednym słowem to kooperacyjna gra towarzyska (taka w której gracze współpracują ze sobą aby osiągnąć cel gry) w której gracze wspólnymi siłami starają się aby osoba zgadująca odgadła tajemnicze słowo umieszczone na karcie. W udzielaniu odpowiedzi kieruje się wskazówkami, które pozostali gracze zapisują na tabliczkach, nie pokazując ich innym.
Na koniec rundy gracze obliczają swój wynik na podstawie liczby odgadniętych słów.

~ Przygotowanie gry ~
Każdy z graczy otrzymuje po tabliczce i ścieralnym mazaku.
Karty tasujemy a następnie losowy wybieramy 13 z których tworzymy zakryty stos na środku stołu. Pozostałe karty odkładamy do pudełka – będą przydatne w kolejnej rundzie.
W dowolny sposób wybieramy uczestnika, który jako pierwszy będzie zgadywać.

~ Przebieg rozgrywki ~
Gra składa się z czterech etapów.
1. WYBÓR TAJEMNICZEGO SŁOWA
Osoba zgadująca wyciąga pierwszą kartę ze stosu i nie patrząc na nią umieszcza ją na swojej tabliczce w taki sposób, aby była widoczna dla pozostałych graczy, jednak nie dla niego (tabliczka po jednej stronie ma podpórkę, na której można oprzeć kartę).
Następnie osoba zgadująca wybiera liczbę od 1 do 5, wskazując tym samym, które tajemnicze słowo mają jej pomóc odgadnąć.

2. WYBÓR PODPOWIEDZI
Bez porozumienia z innymi każdy z graczy zapisuje podpowiedź na swojej tabliczce. Podpowiedź ta ma na celu naprowadzić osobę zgadującą na hasło i może się składać wyłącznie z 1 słowa.
UWAGA!
Cyfra, skrótowiec, wyraz dźwiękonaśladowczy albo znak specjalny traktowane są jako słowo np. podpowiedź „007” jest dozwolona dla hasła „Bond”, podobnie jak „Drrrrrryń” albo „SMS” dla hasła „Telefon”.

   NIEDOZWOLONE PODPOWIEDZI
 ● tajemnicze słowo zapisane z błędem ortograficznym np. słowo „róża” jest niedozwolone jako podpowiedź dla hasła „Róża”
 ● słowo należące do tej samej rodziny wyrazów co tajemnicze słowo np. słowo „księżna” jest niedozwolone jako podpowiedź dla hasła „Książę”
 ● wymyślone słowo np. słowo „cukropiek” jest niedozwolone jako podpowiedź dla hasła „ciasto”.
 ● identycznie brzmiące słowo, ale mające inne znaczenie np. słowo „jesz” jest niedozwolone jako podpowiedź dla hasła „Jeż”

3. PORÓWNYWANIE PODPOWIEDZI
Gdy wszyscy gracze zapiszą swoje podpowiedzi, osoba zgadująca zamyka oczy. W tym czasie pozostali odwracają swoje tabliczki i porównują swoje podpowiedzi z podpowiedziami innych graczy. Identyczne oraz niedozwolone podpowiedzi zostają eliminowane.

  IDENTYCZNE PODPOWIEDZI
 ● takie same słowa np. „wulkan” i „Wulkan”
 ● słowa należących do tej samej rodziny wyrazów np. „kopciuszek” i „kopciuch”, „książę” i „księżna”
 ● różne warianty tego samego słowa (liczba mnoga, inny rodzaj albo błędy ortograficzne nie liczą się jako różnice) np. „róża” i „róży”, „nauczyciel” i „nauczycielka”, „porządek” i „pożądek” uznawane są za identyczne podpowiedzi

UWAGA!
Jeśli wszystkie podpowiedzi zostaną wyeliminowane, kartę z tajemniczym słowem umieszczamy w pudełku i przechodzimy do etapu „Koniec rundy”.

4. ZGADYWANIE HASŁA
Po wyeliminowaniu niedozwolonych i identycznych podpowiedzi osoba zgadująca otwiera oczy i próbuje odgadnąć tajemnicze słowo, korzystając z pozostałych podpowiedzi. Może podjąć tylko 1 próbę.

Jeśli odpowiedź będzie poprawna gracz umieszcza kartę z odgadniętym hasłem rewersem do góry obok stosu.
Jeśli osoba zgadująca nie odgadnie prawidłowo tajemniczego słowa, odkłada tę kartę oraz wierzchnią kartę ze stosu do pudełka
Jeśli osoba zgadująca zdecyduje się nie odpowiadać i spasuje, odkłada kartę z hasłami do pudełka

Po skończonej partii kolejka przechodzi na następnego gracza. Gra się kończy, gdy wszystkie karty ze stosu zostaną wykorzystane. Wówczas liczymy karty, z których udało się odgadnąć słowo, a następnie porównujemy z tabelą umieszczoną w instrukcji.

~Wariant dla 3 graczy~
Gdy w grze bierze udział 3 graczy, runda przebiega zgodnie z wyżej wymienionymi zasadami z jedną zmianą.
W trakcie przygotowania do gry każdy z graczy bierze 2 tabliczki. Podczas wybierania podpowiedzi każdy z zapisuje po jednej podpowiedzi na każdej ze swoich tabliczek. Tym samym każdy udziela dwóch podpowiedzi zamiast jednej.

Takie same podpowiedzi są również eliminowane na etapie porównywania

~ Podsumowanie ~
Jednym słowem to prosta w zasadach i nieco trudniejsza w rozgrywce familijna gra słowna, która podbije serca wyjadaczy krzyżówek i lubiących tego typu rozgrywki. Sprawdzi się dobrze w rozgrywkach z rodzicami, dziadkami, wujkami, ciotkami, dziećmi… 

W naszej grupie sprawdziła się rewelacyjnie i duża w tym zasługa nie tylko faktu, że wszyscy lubimy gry słowne i na skojarzenia ale również samej gry. Wymyślanie haseł nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Tak jak w grze „Łap za słówka” tak i tu nasze pomysły muszą być nietuzinkowe – żaden z pozostałych graczy nie może wpaść na to co my a do tego dochodzą jeszcze „hasła zabronione”. Dla przebiegu rozgrywki ważne jest to co zapiszemy na naszej tabliczce.

Jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to gra dla każdego. Spodoba się fanom gier słownych (w tym krzyżówek) oraz tych, którzy lubią trochę pogłówkować a w grach nie jest dla nich istotny brak rywalizacji. W grze „Jednym słowem” wszyscy gramy w tej samej drużynie i razem zdobywamy punkty – zostajemy razem ocenieni.
Ci, którzy w grach stawiają na rywalizację i liczą na sporą dawkę emocji, najprawdopodobniej będą zawiedzeni, chociaż i tak na ich miejscu dałabym grze szansę. Rozgrywka przebiega tutaj szybciej niż w Scrable ale wolniej niż grze „Mistrz Słowa”. Tak jak wspomniałam byliśmy zadowoleni, chociaż znalazły się osoby, które gra szybciej znudziła.

Plusy:
♦ pomysł
♦ proste zasady
♦ czytelna instrukcja
♦ poszerza słownictwo
♦ uczy synonimów
♦ składnia do myślenia a tym samym pozytywnie wpływa na nasz mózg

Minusy:
♦ nie jest to gra dla tych, którzy nie lubią myśleć
♦ nie jest to gra dla tych, którzy po grach oczekują rywalizacji

Ocena: 5/6
http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s