Książki

„Hotel Dziwny. Przez zime do wiosny”, „Hotel Dziwny. Śpiew Skrzekowyjca”, Kultura Gniewu

  Na rynku pojawia się coraz więcej komiksów dedykowanych do młodszych czytelników. Jednak ile z nich rozgrywa się w baśniowym świecie?
  „Hotel Dziwny” to francuska seria, która w rodzimym kraju cieszy się ogromną popularnością. Dzięki wydawnictwu Kultura Gniewu i serii Krótkie Gatki zawitała również do Polski. Do tej pory ukazały się dwa tomy, natomiast trzeci jest w przygotowaniu do wydruku. Warto tutaj wspomnieć, że pierwsza część początkowo była powieścią dla dzieci, jednak autorzy nie zadowoleni z jej „formy” postanowili przerobić ją na komiks. I to była słuszna decyzja, bowiem komiks okazał się hitem.

  Hotel Dziwny. Przez zimę do wiosny – Hotel Dziwny to miejsce w którym jego mieszkańcy wraz z początkiem zimy zapadają w długi zimowy sen. Budzą się dopiero 21 marca wraz z pierwszym dniem wiosny, jednak w tym roku hotel zaspał. Mieszkańców obudzili pierwsi goście, którzy dobijali się do drzwi hotelu, twierdząc, że mają w nim rezerwacje. Zbudzeni mieszkańcy z przerażeniem stwierdzili, że wiosna jeszcze nie nadeszła i za oknem nadal leży śnieg. Co więcej wygląda na to, że sima ma się świetnie i wcale nie zamierza odejść. Cykl przemienności pór roku został zakłócony. Bohaterowie bez zastanowienia postanawiają wyruszyć na poszukiwania Pana Wiosny, który zawsze był pierwszym gościem hotelu. Po drodze czekają ich mniej lub bardziej niebezpieczne przygody i niecodzienne spotkania.
Hotel dziwny

Hotel dziwny
  Hotel Dziwny tom 2. Śpiew Skrzekowyjca. Nadeszło lato a wraz z nim mieszkańcy Hotelu Dziwnego rozpoczęli przygotowania do obchodów Święta Muzyki. Każdy stara się pokazać z jak najlepszej strony dlatego czas mija im na próbach i szlifowaniu swoich talentów. Zewsząd słychać strojenie instrumentów, próby śpiewu i dźwięki towarzyszące przygotowywaniu sceny do występów. Wszyscy wydają się być zadowoleni z wyjątkiem Kaki’ego, który nie może wznieść wszechobecnego hałasu. Stworek postanawia znaleźć zaciszne schronienie w lesie. Tam spotyka Skrzekowyjca, wielkiego i groźnego stwora, który marzy o wystąpieniu w przedstawieniu. Na domiar złego Kasandrole zwiastują katastrofę a Marietta zostaje uprowadzona przez bandytów…
Hotel Dziwny 2

Hotel Dziwny 2
  Hotel Dziwny to seria komiksów o bardzo prostej fabule, która najprawdopodobniej spodoba się młodszym czytelnikom (w wieku przedszkolnym) a starszych może nieco zanudzić, choć nie koniecznie. Tak na prawdę na to nie ma reguły. Jednak nie oszukujmy się – wyraźnie widać, że jest to komiks kierowany do dzieci.
  Zarówno kreska jak i barwy są bardzo proste, część bohaterów to dzieci, część to postacie baśniowe a dialogi są krótkie. Jest lekkość i prostota ale również swoisty klimat, który czuć tylko wertując komiks. Z jednej strony czuć powiew świeżości, że to coś nowego – natomiast z drugiej wyraźne pewną inspiracje.

   W pierwszym tomie poznajemy głównych bohaterów. Marietta zarządza całym hotelem w czym pomaga jej łakomy stworek imieniem Kaki. Porządku dogląda leniwy stróż Lecair, gości przyjmuje recepcjonista będący duchem a odwiedza ich nie mieszkający w hotelu lecz przyjaźniący się z całą paczką chłopiec z fajką – Celestyn. Jednak to nie jedyni bohaterowie tej opowieści – oprócz wyżej wspomnianych spotkamy w niej również kilka innych stworzeń, jednak zostały one wspomniane ogólnikowo.
  W całej opowieści na pierwszy plan wysuwają takie wartości jak przyjaźń, wzajemny szacunek (bez względu na różnice które nas dzielą) i bezinteresowna pomoc. Poza tym liczy się przygoda i dobra zabawa – razem w gronie najbliższych.
Hotel Dziwny

Hotel Dziwny
  W drugiej części nie tylko spotkamy bohaterów znanych z poprzedniego tomu, ale również poznamy nowych jak chociażby Skrzekowyjca – gigantycznego stwora o niezbyt melodyjnym głosie a także… niech to pozostanie tajemnicą, którą poznacie przeczytawszy ten album 🙂
  Treść podobnie jak poprzednio nie pozostaje bez morału. Po pierwsze: każdy może robić to co lubi i co sprawia mu przyjemność – jeden lepiej, drugi gorzej, ale jeśli to nas uszczęśliwia to róbmy to. Spełniajmy i dążmy do realizacji marzeń, bo one mogą się spełnić.
 Po drugie: nie jest ważne to jak wyglądamy, co lubimy a czego nie i co robimy dobrze a co źle. Bez względu na różnice, które nas dzielą wszyscy jesteśmy sobie równi i powinniśmy wzajemnie siebie akceptować.
Hotel Dziwny 2

Hotel Dziwny 2
  Kiedy wspominałam o magicznych stworach i inspiracji miałam na myśli Muminki. Wertując komiks wielokrotnie przed oczami miałam Muminkową Dolinę i jej mieszkańców. To było moje pierwsze skojarzenie i to nie nie tylko ze względu na sam klimat i postacie, ale również ich wygląd. Muminki, Paszczak, Hatifnatowie… niczym żywcem wyjęci z książki. Dzieci najprawdopodobniej tego nie zauważą, jednak starsi i dorośli czytelnicy znający Muminki jak najbardziej.

  Podobieństwa te nie stanowią wady komiksów. Wszystko to ma swój urok, któremu można ulec w szczególności kiedy powrócą wspomnienia z dzieciństwa (to już do starszych i dorosłych czytelników). Poza tym tak na prawdę Hotel Dziwny to zupełnie inne miejsce niż Dolina Mumików. Nie czuć w nim kopii a jedynie inspiracje – pewne nawiązania a według mnie to znaczna różnica.

  Hotel Dziwny to seria komiksów, którą czytałam razem z moją malutką Bratanicą a następnie oceniałam pod kątem komiksów dla najmłodszych. Według mnie to dość udana lektura dla dzieci i fanów tego typu opowieści. Jest w nim przygoda, humor i baśniowość. Różnorodni bohaterowie, dziecięca wyobraźnia a także przekazanie ważnych wartości – morał i nauka ale bez usilnego moralizatorstwa. To bardzo prosta ale ciepła i na swój sposób urzekająca historia z przepisem na gościnotki, czyli ciasteczka z mielonymi migdałami, którymi bez opamiętania zajada się Kaki.

  Nie powiem aby komiksy powaliły mnie na kolana. Brakuje w nim zwrotów akcji – elementów zaskoczenia, takiego „bum”, jednak miło spędziłam z nimi czas. Dzieciaki również powinny. Moja Bratanica z zainteresowaniem i uwagą przyglądała się poszczególnym ilustracjom, śmiejąc się i komentując je po swojemu. Treści z pewnością nie zrozumiała, ponieważ ma tylko półtora roku ale była zadowolona 🙂

A starsi i dorośli? 

  Według mnie również mogą po nie sięgnąć. Dla nich może to być sentymentalna podróż do dzieciństwa a także możliwość oderwania się od szarej codzienności.. oczywiście jeśli mają w sobie jeszcze coś z dziecka. Ja takiej podróży doświadczyłam i była to przyjemna podróż, mimo iż za Muminkami nigdy nie przepadałam.


Tytuł: Hotel Dziwny. Przez zimę do wiosny | Autor: Florian Ferrier, Katherine Ferrier | Ilustracje: Katherine Ferrier | Tłumaczenie: Aleksandra Jaszak | Wydawnictwo: Kultura Gniewu | Seria: Krótkie Gatki | Okładka: twarda | Ilość stron: 46
 
Tytuł:  Hotel Dziwny. Śpiew Skrzekowyjca. | Autor: Florian Ferrier, Katherine Ferrier | Ilustracje: Katherine Ferrier | Tłumaczenie: Aleksandra Jaszak | Wydawnictwo: Kultura Gniewu | Seria: Krótkie Gatki | Okładka: twarda | Ilość stron: 40

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s