Książki

Stosik |”Niezapominajka”, Agnieszka Świętek|8+2 i Anton z Ameryki, Anne-Cath. Vestly|W cieniu tamtych dni, Magdalena Majcher

 Dzień dobry
Witam wszystkich we wrześniowy poranek. Dzisiaj chciałabym pokazać Wam mały stosik książkowy a także opowiedzieć o książkach, które się w nim znalazły. Bez przedłużania zapraszam do lektury :)  To moja babcia.
Jest najukochańsza i najmądrzejsza na świecie.
Tyle mnie nauczyła!

 
   Są takie książki, które mimo iż mają kilka stron zapadają w pamięci na zawsze. Zostawiają po sobie ślad – w głowie a przede wszystkim w sercu. Takie, które są proste. Proste i piękne zarazem…

  Główna bohaterka „Niezapominajki” uwielbia spędzać czas ze swoją babcią. Bawią się razem, uczą, pieką ciasteczka, chodzą na spacery… Jednak z babcią zaczyna dziać się coś niepokojącego – wydaje się jakaś taka nieobecna, jakby żyła w swoim świecie. Co gorsze co chwile czegoś zapomina w tym raz drogi do domu. Dziewczynka boi się, że babcia zapomni również o niej…

  Nie będę pisać dużo o tej książce, chociaż mogłabym napisać wiele. Słowa nie są w stanie wyrazić tego jaka w rzeczywistości jest ta książka a jest ona niezwykła i wyjątkowa. Pokazuje, że mimo różnic wieku jakie mogą i jakie dzielą ludzi, nić porozumienia jest możliwa. Mało tego… między takimi osobami może wytworzyć się silna więź – przyjaźń a nawet miłość. Wówczas wiek nie ma znaczenia a spędzone ze sobą chwile dają wiele szczęścia. Bo jest się razem z ludźmi, na którym nam zależy i których się kocha – całym sercem.

  Jednak i taka przyjaźń międzypokoleniowa z czasem zostaje naznaczona smutkiem. Starość… ta z czasem może wiązać się z przeróżnymi zmianami i to nie tylko w samopoczuciu i wyglądzie. Może przynieść znacznie więcej: choroby, zaniki pamięci, z czasem jej utrara i znacznie, znacznie więcej…
  To są smutne i przykre zmiany ale nieuniknione – takie, które są nieodłączną częścią naszego życia ale też i takie, które dla najmłodszych mogą być dziwne, niezrozumiałe, być może straszne…

  Wspominałam, że książka jest wyjątkowa. W czym tkwi jej wyjątkowość?
W jej treści.
Jest wyjątkowa bo pozwala spojrzeć na Dziadków, Babcie a nawet i Rodziców z całkiem innej perspektywy. Docenić ich, kiedy są pełni sił i zdrowi ale również zrozumieć kiedy zaczynają niedomagać i postępującą chorobą.
Wyjątkowa bo pomaga zrozumieć i uporządkować własne przemyślenia, myśli i uczucia.
Wyjątkowa bo odpowiada na pytania rodzące się w głowie.
Wyjątkowa bo opowiada o tym co ważne ale i trudne.
Mówi o tym co dla dzieci może być obce i niezrozumiałe.
Wyjątkowa bo w prosty i wzruszający sposób mówi o bliskości wnuczki z babcią (tudzież dziadkiem). Maluje obraz ich relacji przeplatanych chorobą.
Bo wzrusza i zapada w pamięci. Nie przygnębia a rodzi w sercu nadzieję.

A tytułowa niezapominajka?

  To nie tylko ulubiony kwiat babci i wnuczki ale również symbol.

Czego? 

  Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami…
  Nie zapomnieć….

Tytuł: Niezapominajka | Autor: Agnieszka Świętek | Wydawnictwo: Widnokrag | Okładka: Twarda
  Kolejna książka z serii 8+2 jaką miałam przyjemność przeczytać to 8+2 i Anton z Ameryki. Po przeczytaniu wcześniejszego, jak dotąd ostataniego ukazanego w Polsce tomu – 8+2 i promenada Babci, chciałam przekonać się, czy w tej książce również odnajdę tyle ciepła i uroku.

  Mamy wielodzietną rodzinę z małego domku w norweskim lesie. W jej skład wchodzą: ósemka dzieciaków, rodzice oraz pełna energii babcia, Mućka i pies Rurek. Tata to kierowca ciężarówki obdarzonej świadomością a dodatkowo gra w orkiestrze kierowców ciężarówek. Babcia z kolei była kiedyś pasterką. Podczas nieobecności rodziców, którzy bawią się na 25-leciu orkiestry dętej kierowców ciężarówek, późnym wieczorem, przed domkiem w lesie pojawia się obcy mężczyzna. Jednak szybko okaże się, że niepotrzebnie a informacja o tym kim jest ów przybysz nie tylko zadziwi wszystkich ale również znacznie wpłynie na ich życie… i przeżyte Święta. Tak samo jak prezent, który nieznajomy podaruje całej familii.

  Na dobrą sprawę niby nic się tutaj nie dzieje – normalne życie, wielodzietnej rodziny w której panuje miłość, zaufanie, wzajemna akceptacja i troska. Radość, troski dnia codziennego, czasem jakieś zwady i kłótnie ale zawsze w rezultacie pojednanie. Wydawać by się mogło, że to błahostki – rodzina, która nie istnieje i nie mogłaby istnieć. A jednak autorce z tak prostego pomysłu udało stworzyć się coś ciekawego, ciepłego i na swój sposób wyjątkowego przyprawionego subtelnym humorem.

  Przykładem takiego humoru mogą być chociażby dialogi babci z ojcem dzieci – bezpośrednie, czasem złośliwe jakby jedno drugiemu wbijało szpilę, ale zawsze sporo w nich szacunku i wzajemnej sympatii. Takie droczenie się ale nie na zasadzie aby kogoś krzywdzić i zranić – powiedziałabym, że wynikające z charakteru i stylu bycia.
  Bo każdy w tej rodzinie jest inny. Jest w czymś lepszy lub gorszy, posiada inne cechy charakteru, zalety, wady i jest w innym wieku… Ale to co ich różni, jednocześnie łączy ze sobą – bez względu na różnice i pułapy wieku, zawsze ładnie dogadują się ze sobą i współpracują. Jest między nimi nić porozumienia, silna więź, której nikt i nic nie jest w stanie rozerwać.

 Tytuł: 8+2 i wuj Anton z Ameryki | Autor: Anne-Cath. Vestly | Ilustracje: Marianna Oklejak | Tłumaczenie: Milena Skoczko | Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2018 | Liczba stron: 184 | Okładka: twarda
  Mikołaja wychowywała babcia – osoba, która była jemu najbliższa. Pewnego dnia mężczyzna odnajduje na strychu szkatułkę pełną starych listów i skrywanych tajemnic. Emilia (babcia Mikołaja) wie, że przez lata skrywane rodzinne sekrety, w końcu muszą ujrzeć światło dzienne. To jej historia – Jej a także tysiąca innych ludzi. Historia naznaczona wojną, bólem, cierpieniem.

     „Każdy z nas ma jakąś historię. Musisz poznać przeszłość swojej rodziny, aby zrozumieć teraźniejszość i dać szansę przyszłości”. 

  W cieniu tamtych dni autorstwa Magdalena Majcher to książka o której dowiedziałam się u Agnieszki z bloga kocie-czytanie. Po przeczytaniu Jej recenzji, wiedziałam, że sama muszę sięgnąć po te książkę. I nie zawiodłam się…
  Lubię książki, które mają w sobie pierwiastek historyczny.
  Lubię książki, które poruszają ważne tematy – nie mówią o sprawach błahych a wymagają myślenia i wczucia się.
  Lubię książki, które wzruszają, skłaniają do refleksji, zadumy.
  Lubię książki wartościowe.
  Według mnie na tę książkę zdecydowanie warto zwrócić uwagę i przeczytać. Czyta się szybko, przyjemnie a co ważniejsze wciąga… od początku do końca. Mnie wciągnęła.

A treść?

  To opowieść o tym jak wydarzenia z przeszłości odciskają w nas ślad i jakie pozostawiają piętno.
  O tym, że nie da się żyć bez rozliczenia się z przeszłością.
  Opowieść podszyta historią, którą najczęściej znamy pobieżnie.
  Historią i wydarzeniami ważnymi, cennymi – takimi o których trzeba pamiętać.

 „Są rany, których nie jest w stanie zabliźnić czas”.

  Książka w moim odczuciu może nie należy do wybitnych, ale nie pozostawia czytelnika z niczym. Wzrusza, niekiedy do łez i skłania do zastanowienia się nad sobą, swoim życiem i tym co jest w nim ważne.
  Główna bohaterka ma imię mojej zmarłej Babci, która widziała i przeżyła wojnę… opowiadała o niej. Skrót Jej imienia był taki jak mówiono i nadal mówi się na na moją Babcię. Wojny już nie ma, mojej Babci również. Zostały wspomnienia….
  Mocniej przeżywałam tę lekturę. Polecam i zachęcam do przeczytania….

Tytuł: W cieniu tamtych dni | Autor: Magdalena Majcher |Wydawnictwo: Pascal | Ilość stron: 368 

Jedna z tych książek jednym zdaniem wzruszyła mnie do łez a także zapisała się w sercu na zawsze.
Druga na dłużej zapadła w pamięci.
Trzecia rozbawiła i sprawiła, że miło spędziłam przy niej czas.
Być może domyślicie się która z książek jaki miała na mnie wpływ i sami je dopasujecie.
Z przyjemnością poznam Wasze zdanie i refleksje o tych tytułach. Może któryś z nich znacie lub czytaliście?
Zapraszam do dyskusji :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s