Świat gier

Gra rodzinna „Moje na górze”, wydawnictwo Alexander


~ Informacje ~
Nazwa: Moje na górze
Liczba graczy: 3-6
Wiek graczy: od 8 lat
Czas trwania jednej rozgrywki:
Wydawca: Alexander
Cena:
57 zł (wg ceneo od 38 zł)

~ Zawartość pudełka ~
plansza
klepsydra
pionki – 6 sztuk
łapki – 6 sztuk
karty pytań – 165
1 kolorowa karta losująca
podkładka
instrukcja

~ Wygląd ~
W tekturowym pudełku umieszczono wszystkie wyżej wspomniane elementy gry – są one dobrej jakości. Szata graficzna jest utrzymana przede wszystkim w odcieniach niebieskiego i granatu.

~ Cel gry ~
Celem gry jest dotarcie pionkiem na pole meta. Gracze przesuwają swój pionek tylko po wygraniu swojej rundy. Rundę wygyrwa gracz, której łapka znajdowała się na górze stosu w momencie, gdy skończył się czas na odpowiedź.

~ Przygotowania do gry ~
Plansze układamy po środku stołu, natomiast podkładkę (okrągłe kółko) tak aby gracze siedzieli dookoła niej i mieli do niej równy dostęp. Pionki i łapki rozdzielamy pomiędzy graczy, tak by każdy miał pare tego samego koloru (różowy pionek – różowa łapka). Pionki stawiamy na polu START. Karty tasujemy i układamy w stosie obok planszy rewersem do góry.

~ Przebieg gry ~
Gra posiada tak zwanego gracza prowadzącego. jest to funkcja tymczasowa i zmienna. W pierwszej rundzie zostanie nim osoba o najjaśniejszych włosach, natomiast kolejnych zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Gracz prowadzący rzuca kolorową kostką, bierze pierwszą z góry kartę i czyta na głos pytanie z pola znajdującego się na wylosowanym kolorze. Po jego przeczytaniu odwraca klepsydrę i zasłania ją przed innymi graczami, tak aby nie widzieli upływającego czasu. Od tego momentu pozostali gracze na wyścigi udzielają odpowiedzi na pytanie, kładąc swoją łapkę na podkładce. W pierwszej kolejności odpowiada ten, którego łapka jest na górze. Jeżeli łapka gracza leży pod innymi łapkami, ten podając odpowiedź wyciąga ją na wierzch i kładzie na górze.

Jeden gracz może udzielić wielu odpowiedzi, ale muszą być one logiczne i nie mogą powtarzać się z już udzielonymi, także tymi, które podali pozostali. Jeśli gracz spostrzeże, że dana odpowiedź już wcześniej padła lub jest nielogiczna powinien to zgłosić. Osoba odpowiadająca błędnie zabiera swoją łapkę ze stołu. Może położyć ją ponownie dopiero gdy udzieli prawidłowej odpowiedzi.
Aby odpowiedź została uznana, łapka musi znajdować się w polu podkładki.

Kiedy piasek w klepsydrze przesypie się, gracz prowadzący oznajmia koniec czasu a tym samym koniec odpowiadania.
Zawodnik, którego łapka znajduje się na górze przesuwa swój pionek po planszy.
Wygrywa ten, który pierwszy dotrze do mety

~ Podsumowanie ~
Moje na górze to  prosta i szybka w rozgrywce gra w której liczy się refleks a także także sprawność umiejętnego i logicznego myślenia w celu udzielania prawidłowych odpowiedzi.
Pytania umieszczone na kartach trochę skojarzyły mi się z teleturniejem Familiada ewentualnie Milionerzy – nie są banalne ale też wybitnie trudne również nie. Wymagają zastanowienia się chociaż mając na uwadze upływający czas (którego dodatkowo nie znamy), może namieszać w głowie 🙂 Sama niejednokrotnie byłam w kropce… „W jakich filmach grał Tome Cruise?” kilka filmów z Jego udziałem kiedyś widziałam, ale zapamiętaj tytuł jeśli było to wieki temu :P.

Przyznam bez bicia, że po pierwszym spotkaniu i ocenie po wyglądzie nie spodziewałam się po grze zbyt wiele. „Ot taka gra dla dzieciaków”, jednak kiedy przyszło do rozgrywki okazało się, że zostałam pozytywnie zaskoczona. Zresztą nie tylko ja – moi bliscy również. Trochę irytowały nas łapki przypominające packi na muchy, ale ogólnie miło spędziliśmy przy niej czas (dzieci na pewno będą zachwycone łapkami). A pytania niejednokrotnie zaskoczyły a co jeszcze fajniejsze nawet kiedy gramy już któryś raz z kolei i ponownie udzielamy odpowiedzi na to samo pytanie, odpowiedzi mogą być różne.

Wadą tej gry jest wygląd planszy – na średniej wielkości kartonie umieszczono tylko 8 pól, tak więc czas trwania rozgrywki jest dość krótki (szybko dochodzimy do mety). Według mnie powinno być ich więcej i kiedy graliśmy rodzinnie sami „wydłużyliśmy” sobie drogę do mety. Jakby nie było to jedna z gier, które integrują a także uczą i dobrze wpływają na rozwój mózgu. Wydaje mi się, że młodsi gracze (ale też nie tacy najmłodsi bo skąd przedszkolak może znać tytuły niektórych filmów – tutaj radziłabym zamienić na jakąś bajkę np. „Jakie zwierzęta pojawiły się w animacji „Król Lew”) powinni być z niej zadowoleni 🙂

Plusy:
♦ proste zasady
♦ pytania skłaniają do myślenia i zastanowienia się
♦ jest to też gra na refleks
♦ pytania są o różnym poziomie trudności
♦ gra bez limitu wiekowego.
♦ łapki z pewnością zachwycą dzieciaki 

Minusy:
♦ łapki mogłyby być stabilniejsze.
♦ klepsydra nie jest najlepszej jakości
♦ zbyt mało pól na planszy

Ocena: 4/6
http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s