Świat gier

Szybka gra karciana „Origami” od Rebel

Origami to sztuka składania papieru, pochodząca z Chin a rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. Z jednej kartki papieru można stworzyć prawdziwe cuda.
Jak się okazuje to również gra jaką proponuje nam Rebel

~ Informacje ~
Nazwa: Origami
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: od 8 lat
Czas trwania jednej rozgrywki: ok. 15 – 30 minut
Wydawca: Rebel
Cena:
50 zł (wg ceneo od 34 zł)


~ Zawartość pudełka ~
♦ 90 kart po 18 z każdej spośród 5 kategorii (zwierzęta gospodarskie, latające, wodne, żyjące na sawannie, żyjące w trawie)
♦ kartka papieru z której należy złożyć origami pierwszego gracza
♦ instrukcja

~ Wygląd ~
W małym kartonowym pudełeczku znajdziemy 90 kart, które dzielą się na 5 kategorii, zaznacznik pierwszego gracza a także instrukcje.
Jakość wykonania kart jest na przyzwoitym poziomie. Przedstawione na nich ilustracje nie przypominają tradycyjnego origami a zostały wykonane z polygonu co może przynieść zawód tym, którzy oczekiwali zwierzątek „typowo” wykonanych w tej technice. Z drugiej strony gracz od razu wie z jakim zwierzęciem ma do czynienia.

~ Cel gry ~
Zbieranie punktów

~ Przygotowania do gry ~
Nim omówię przygotowania do gry wspomnę co nieco o samym wyglądzie kart.
Po pierwsze karty z tej samej kategorii mają takie same tła, dzięki czemu łatwo je rozróżnić.
Po drugie na każdej umieszczono kilka informacji:
 ♦ przynależność do danej grupy, nazwy i ilustracji
 ♦ dwie cyfry – czarna/większa to koszt zakupu, natomiast mniejsza to liczba zagięć
 ♦ efekt karty – krótka informacja o tym co dzięki tej karcie możemy zyskać, zrobić lub osiągnąć
♦ czerwone kwadraciki z chińskimi znakami – punkty na koniec gry (jeden kwadrat = 1 punkt).

 W trakcie rozgrywki korzystamy z liczby kategorii kart równej liczbie graczy (np. przy 2 graczach będą to dwie kategorie, czyli dwie talie). Sami wybieramy jakie to będą kategorie. Karty z pozostałych kategorii pozostawiamy w pudełku – nie będą brały udziału w rozgrywce.

Karty tasujemy i rozdajemy odkryte najpierw jednemu graczowi, potem drugiemu itd. Gracz otrzymuje karty pojedynczo, do momentu aż liczba zagięć (mniejsza liczba w górnym rogu) osiągnie lub przekroczy 10.
Osoba, która otrzymała najmniejszą liczbę zagięć, otrzymuje origami pierwszego gracza i zatrzymuje je do końca gry. Od tej pory gracze nie widzą swoich kart.

Z reszty kart formujemy zakryty stos, z którego odkrywamy cztery górne karty, które umieszczamy obok stosu.

~ Przebieg gry ~
Pierwszy gracz otrzymuje znacznik i rozpoczyna turę wybierając jedną z trzech dostępnych akcji:
1. Dobieranie kart
Z rzędu dobierania kart (karty odkryte) gracz może dobrać dowolną liczbę kart. Ważne aby suma zagięć dobieranych kart nie przekroczyła 4. Karty trafiają do gracza a puste miejsca uzupełniamy kartami ze stosu.
2. Zagranie karty origami.
Aby zdobyć jedną kartę należy zapłacić jej koszt wyrażony czarną cyfrą w lewym górnym rogu. By to zrobić gracz musi odrzucić z ręki karty, których suma zagięć (ikona obok nazwy tych kart) jest co najmniej równa kosztowi zagrywanej karty.

Opłaciwszy koszt karty origami, gracz umieszcza ją przed sobą awersem do góry. Zaczyna tworzyć kolekcje, które zawsze układa w dwóch kolumnach.
Kolekcje mogą być tylko dwie a różnica w ich liczbie nie może być większa niż jeden.
Karty układa się na zmianę, raz w jednej, raz w drugiej kolumnie w taki sposób aby na siebie zachodziły. Tylko karty widoczne na wierzchu pozwalają na skorzystanie z ich akcji specjalnych w turze gracza.

A co to za efekt?
Każda z kart posiada swój „efekt”. Są one trzy do wyboru: natychmiastowy (korzystamy w momencie zagrania karty), punktacja (na koniec gry) i akcja specjalna (efekt stały, który możemy odpalić co kolejkę)

3. Akcja specjalna
Z akcji specjalnej korzysta się za pomocą karty, która leży na wierzchu naszej kolekcji. Kartą tą możemy aktywować efekt specjalny, który daje nam „bonusy” np. pozwala dobrać nie jedną a trzy karty, zabrać kartę ze stosu kart odrzuconych itp.

~ Koniec gry ~
Gra kończy się momencie w którym talia wyczerpie się po raz drugi. Wówczas możemy dokończyć jeszcze jedną kolejkę która należy do osoby, która siedzi po prawej stronie pierwszego gracza.
Po rozegraniu ostatniej rundy sumujemy punkty i wyłaniamy zwycięzcę.

Na wynik końcowy gracza wpływają wszystkie jego punkty z kart origami (1 zaznacznik – 1 punkt) a także dodatkowe punkty otrzymane dzięki kartom origami z efektem punktacji, które znajdują się w jego kolekcjach (nawet jeśli zostały zakryte innymi kartami).
Wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów. Jeśli mamy remis wygrywa ten, któremu zostało więcej kart na ręce.

~ Uwagi ~
W talii znajdują się karty wpływające na punktację na koniec gry np. jeżeli posiadamy w kolekcji dwie karty mrówki każda z nich jest warta 5 punktów a nie 3.

~ Posumowanie ~
Origami to bardzo prosta gra karciana, która w tłumaczeniu może wydawać się skomplikowana, jednak kiedy przychodzi do rozgrywki okazuje się bardzo prosta.
Jak nam się w nią grało?
Kiedy opanowaliśmy zasady zgodnie stwierdziliśmy, że bardzo przyjemnie, chociaż przy któreś kolejce wysice prawdopodobne jest, że gra zacznie powoli nużyć. Jednak nie koniecznie.

Origami to gra na myślenie. Każdy z graczy musi nauczyć się umiejętnego zarządzania własnymi kartami ale spryt również się przyda. Dostarcza nie tylko rozrywki ale również nutki niepewności, bo tak na prawdę do samego końca nie wiemy, kto wygra. Ponadto dobrze sprawdza się również na większej liczbie graczy niż tej, którą podaje producent (maksymalnie 4 osoby). Grę przetestowaliśmy na 5-tce graczy 🙂

Plusy:
♦ pomysł
♦ proste zasady
♦ solidne wykonanie
♦ składnia do myślenia i inteligentnego przeprowadzenia rozgrywki
♦ dostarcza rozrywki
♦ bez limitu wiekowego

Minusy:
♦ każda runda wygląda tak samo, dlatego za jakiś czas może się znudzić, chociaż niekoniecznie – nie ma na to reguły
♦ za mało emocji

Ocena 5/6

 http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s