Książki

Krasnale i olbrzymy, Joanna Papuzińska, il. Maciej Szymanowicz, wyd. Literatura


  Krasnale i olbrzymy to książka autorstwa Joanny Papuzińskiej, którą przeczytałam zaraz po skończonej lekturze „Mój tato szczęściarz”. Tym razem autorka zabiera nas w podróż po historii swojej małej ojczyzny – warszawskiego Śródmieścia.
  Wojna już się skończyła i teraz nie jest już małą Asiunią, ale Joasią. Opowiada życiu w powojennej Warszawie, kiedy jeździły tam głównie konie z furmankami, odbudowie stolicy, która zmieniała się z dnia na dzień, osiedlaniu się wygnańców, nowym planowaniu ulic a także nowego porządku, czyli tajemniczej i niebezpiecznej „Władzy ludowej”. Czytamy o tym jak powstawały nowe budynki, maleńkie urocze sklepiki zamieniały się w zimne i obce miejsca, sklepowe półki często świeciły pustkami, miasto było zimne i puste. Wszystko co znane i urocze znikało ustępując miejsca obcym i mniej sympatycznym budynkom i nie tylko. Zrujnowana Warszawa powoli zmieniała swe oblicze.

  Mimo tego a także ciężkich przeżyć i bolesnych wspomnień, Joasia zachowała w sobie optymizm i potrafi cieszyć się małymi rzeczami, których nikt nie zauważał. Z radością opisuje swój powrót do szkoły a także zabawy i wygłupy z kolegami. Otwarcie mówi o swoich uczuciach, tym jak widzi świat i wyobraża sobie potwory ze swojej rzeczywistości.
   Front to wściekły olbrzym, który niszczy wszystko na swojej drodze a „Władza Ludowa” jest wielką, okropną babą”, bardzo silną i potężną. Metafory, ukryte symbole, dziecięca (choć nie do końca) wizja świata i tłumaczenia sobie tego co trudne, obce i nie do końca zrozumiałe.

  Utrzymana w spokojnym i melancholijnym tonie książka nie opowiada o walce i obronie kraju a o życiu w czasach kiedy wojna już odeszła. O rozbudowie Warszawy, zmianach jakie w niej zachodziły i czasach PRL-u, który pamiętają nasi dziadkowie. Mimo iż jest to punkt widzenia młodej dziewczynki sporo w niej zagadnień nie zrozumiałych dla małego człowieka, które trudno będzie wyjaśnić dziecku. Autorka porusza temat powstania Władzy Ludowej a także o Froncie, który straszył dzieci w snach.
  Wspomina puste pułki w sklepach, błyszczące główki aniołków, wielkie czerwone lizaki, konfrontacja z komunistyczną propagandą, zakaz rozmawiania na niektóre tematy, wyburzanie małych, całkiem dobrych domków, by wybudować MDM, zakupy, relacje w szkole…. taka podróż w czasie. W przeszłość a to wszystko spacerem po powojennym Śródmieściu.

  Czuć, że to historia pisana przez życie i z życia, a jednocześnie z dziecięcej wyobraźni. Wzbogacają ją nie tylko dziecięce wspomnienia autorki z tego okresu, ale również mapa powojennego Śródmieścia po którym wędrujemy wraz z fabułą, jak również ilustracje Macieja Szymanowicza.
  Książka nie tylko będzie stanowić lekcję historii ale również stanie się pretekstem do zadawania pytań dziadkom i rodzicom odnośnie tego jak było dawniej. To również zachęta do tego aby poznać i zwiedzić tę „inną” Warszawę.

  Tytuł: Krasnale i Olbrzymy | Autor: Joanna Papuzińska | Ilustracje: Maciej Szymanowicz |  Wydawnictwo: Literatura | Okładka: Twarda | Liczba stron: 36

Ostatnio dla Taty upiekłam wegańskie bułeczki/drożdżówki z masłem orzechowym, malinami i czekoladą. Tato do tej pory nie wie, że były wegańskie – smakowały mu 🙂


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s