Książki

Wojna oczami dziecka. Wysiedleni Dorota Combrzyńska-Nogala, il. Magdalena Kozieł-Nowak


  Wysiedleni autorstwa Doroty Combrzyńskiej-Nogali to najnowsza książka Wydawnictwa Literatura wydana w ramach serii  ‚Wojny dorosłych-historie dzieci’. Opisuje historię pani Kazimiery Łobodziec a wówczas Kazi (dziś Mirosława) i jej rodziny. Dziewczynka urodziła się w Gródku Jagielońskim (tereny dzisiejszej Ukrainy) w miejscu gdzie obok siebie żyli ludzie różnej narodowości: Polacy, Ukraińcy, Żydzi oraz Niemcy. Mimo różnic jakie je dzieliły ludzie byli dla siebie mili i uprzejmi: pomagali sobie nawzajem, wspierali, razem obchodzili święta… Byli  radośni i szczęśliwi.

  Wszystko zmieniło się wraz z wybuchem wojny. Nastały trudne czasy. Dorośli byli przerażeni a dzieci mimo iż do końca wszystkiego nie rozumiały, wiedziały, że dzieje się coś złego, że w ich życiu pojawiły się czarne chmury. Nie działo się dobrze. Wojna nie oszczędzała nikogo, również małej Kazi.
  Dziewczynka doświadczyła i była świadkiem sytuacji, które dla dziecka są ciężkie i trudne do zrozumienia. Głód, nienawiść, widok Żydów zamykanych w getcie, strach o swoje życie gdy celował do niej żołnierz niemiecki, bombardowanie, śmierć przyjaciela… A to i tak nie wszystko…

  Jak wiecie wybuchła wojna. Wraz z nią Polska musiała odstąpić Związkowi Radzieckiemu Kresy Wschodnie, za co w zamian otrzymała ziemie na zachodzie i północy, odebrane Niemcom, czyli Ziemie Odzyskane. W związku z tym ludzie musieli porzucić swoje domy na wschodzie Polski i przenieść się setki kilometrów na zachód albo północ kraju.
  Nie ominęło to również Kazi a także mieszkańców wsi w której mieszkała. Ludzie zostali zmuszeni aby opuścić Gródek Jagielloński i przenieść się do wsi Żarek pod Wrocławiem.
Ludzie byli tym faktem przerażeni. Nie wiedzieli jak teraz będzie wyglądać ich życie, co czeka na nich w nowym miejscu i co tam zastaną. Nie chcieli zostawiać dorobku swojego życia – było im dobrze tutaj, jednak nie mogli pozostać w miejscu, które znali i pokochali. Dzieci z kolei rozpierała ogromna ciekawość tego, co ich czeka w nowym miejscu.

  Tam musieli zmierzyć się z niełatwym wspólnym życiem z niemieckimi rodzinami. Początki nie były łatwe ale wraz z upływem czasu wszystko stawało się prostsze i łatwiejsze. Ludzie pogodzili się ze swym losem i nauczyli żyć ze sobą w zgodzie oraz porozumieniu. Kazia również pokochała nowy dom, ale nigdy nie zapomniała o starym. W sercu i pamięci przez cały czas nosiła Gródek Jagieloński – miejsce gdzie się urodziła i przez jakiś czas dorastała.

    Autorka opisując historię osoby autentycznej – Kazi (dziś Pani Kazimiery Mirosławskiej), przedstawiła losy ludzi Wysiedlonych. Tych, którzy z dnia na dzień musieli porzucić swoje domy na wschodzie Polski i przenieść się w zupełnie nowe dla siebie miejsce. Rozpocząć nowe życie – od nowa, od zera… W strachu i niepewności o swój los a także los swoich dzieci, rodzin, przyjaciół.
  Mówi o tym czego doświadczyli, co myśleli i jak się czuli. Jak stopniowo i powoli oswajali się z nową rzeczywistością i uczyli żyć. Umieszcza również sporo informacji na temat religii, kultury i tradycji poszczególnych narodów: Polaków, Ukraińców, Niemców… Opisuje ich obrzędy a także różnice jakie ich dzielą.

  To nie jest fikcja literacka. To wydarzenia, które naprawdę kiedyś miały miejsce. Prawdziwi ludzie, przeżycia i uczucia ludzi. Prawda. Widziana oczami i opowiedziana oczami dziecka – małej dziewczynki o imieniu Kazia. To jej wspomnienia  przeżycia. Autentyczne.
  Jednocześnie autorka nie chce omamić i oszukiwać. Nie pomija brutalnych elementów wojny takich jak strach, głód, łapanki, śmierć, getta, zabójstwa…. Mówi o nich otwarcie lecz łagodnie, tak aby uświadomić, że takie sytuacje miały miejsce, ale nie przestraszyć młodego czytelnika.  

  „Wysiedleni” to książka na którą warto zwrócić uwagę bez względu na wiek. Dedykowana młodszym czytelnikom aby przedstawić im temat i realia wojny, ale napisana w sposób mądry, by mogli sięgnąć po nią również starsi i dorośli.
  Nie tylko mówi o historii ale również różnicach religijnych i kulturowych, jakie panują w różnych grupach etnicznych. Przedstawia prawdziwe losy ludzi, to przez co musieli przejść i jakie okrucieństwa wojny znieść.

  Historia pani Kazimiery poniekąd jest historią naszych pradziadków, dziadków, babć a być może i rodziców. Bo ileż to rodzin w czasach wojny musiało opuścić swoje domy i przenieść się poza granice kraju, który tak dobrze znał. Ile rodzin po wojnie powróciło do ziemi ojczystej? Być może wśród tych ludzi byli i Wasi bliscy. Być może Wasi dziadkowie opowiadali Wam takie historie?
 Dla jednych książka ta będzie opowieścią a dla innych opowieścią życia – scenariuszem życia, który naprawdę miał miejsce….

Tytuł: Wysiedleni | Autor: Dorota Combrzyńska-Nogala | Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak | Wydawnictwo:Literatura | Okładka: Twarda | Ilość stron: 80 | Seria: Wojny dorosłych-historie dzieci

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s