Książki

Wielka Księga Prawdziwych Tropicieli – Adam Wajrak, wyd. Agora | Wegańska zapiekanka

 

  Adam Wajrak. Mówi Wam coś to nazwisko? Polski działacz na rzecz ochrony przyrody, dziennikarz, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej oraz autor artykułów i książek o tematyce przyrodniczej. Człowiek znany nie tylko miłośnikom zwierząt, ale również wszystkim, którym na sercu leży dobro przyrody. Niedawno ukazała się jego najnowsza książka „Wielka księga prawdziwych tropicieli”
  Na jej treść składają się już wcześniej wydane przewodniki: Wiosna, Lato, Jesień oraz Zima. Jednak tym razem zamiast osobnych tomów wszystkie zebrano w jednym – w twardej półpółciennej oprawie. Ponadto zostały one uaktualnione, odświeżone a także ilustrowane zdjęciami autora, dlatego mogą różnić się od osobnych wydań.

  Niech Was nie zmyli fakt, że książka znalazła się w kategorii książek dla dzieci i młodzieży. Dorosły czytelnik również znajdzie w niej całą masę ciekawostek, przydatnych informacji, wskazówek a także inspiracji aby oderwać wzrok od ekranów telefonów oraz komputerów, ruszyć tyłek z kanapy i wyjść z domu by rozejrzeć się dookoła siebie.
  A
utor pisze z taką lekkością i swobodą, że nie czuć tego iż czytamy przewodnik lub książkę przyrodniczą. Obiektywnie patrząc ciężko mówić o pisaniu – to jest opowiadanie. Można poczuć się jakby uczestniczyło się w spotkaniu z Panem Wajrakiem. Wyraźnie czuć, że książka powstawała z miłości i pasji a nie „na potrzeby” rynku/wydawnictwa lub po to aby zarobić. Czuć, że Pan Wajrak kocha przyrodę, zwierzęta i to co robi – nie tylko się angażuje ale również oddaje temu całe swoje serce.

  Autor zabiera czytelników w podróż której szlak wyznaczają cztery pory roku. Podróż po Polsce: do lasów, na łąki, pola i bagna. W góry, nad morze, rzeki, zatoczki i stawy. Do ukochanej Puszczy Białowieskiej, którą zamieszkuje a także na ulice miast i miasteczek. Podróż niezwykłą pełną przygód, ukrytych „zagadek” i przyrodniczych sekretów. Pokazuje jak piękna i fascynująca jest nasza rodzima ziemia – wcale nie trzeba jechać daleko, poza jej granice aby zobaczyć jaka jest cudowna, zaskakująca i niezwykła. Tutaj w Polsce również mamy fascynujące zwierzęta, rośliny i krajobrazy. Wystarczy tylko odrobina wiedzy, cierpliwości, spostrzegawości i naszego zaangażowania aby zobaczyć to jaka jest cudowna, ciekawa i zaskakująca.

  Razem z Adamem Wajrakiem poznajemy przeróżne gatunki zwierząt, dowiadujemy się o ich zachowaniach, wędrówkach, zwyczajach. Zwiedzamy przeróżne regiony Polski z których każdy zachwyca swoim pięknem, przyciąga niezwykłością i zaskakuje tym co można tam znaleźć/zobaczyć. Widzimy środowisko bardzo nam bliskie takie jak pobliski park, łąka czy las ale i te odległe np. Puszcza Białowieska. Nie brakuje również ciekawostek a także wielu cennych rad np w jaki sposób zachowywać się na szlaku a także propozycji do obserwacji przyrody i tego co nas otacza. Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, że leśne wrzosowisko tętni życiem – pełno w nim wiele przeróżnych współistniejących gatunków.

  Autor zachęca do tego aby wyjść z domu: do lasu, parku, na pola, łąki… aby wyjść, odetchnąć świeżym powietrzem i rozejrzeć się dookoła siebie. Zacząć obserwować i przyglądać się temu co nas otacza – przyrodzie, „naszemu” – Polskiemu światu.
  Zwraca uwagę i jednocześnie zachęca do szacunku, który należy się faunie i florze. Tego, że należy o nią się troszczyć i szanować. Nie brakuje również wyróżnionych ciekawostek, pozwalających zachwycić się tą porą roku.

  Całość napisana jest prostym językiem, dzięki czemu będzie zrozumiała dla dzieci w różnym wieku. Jednak tak na prawdę każdy znajdzie w niej coś dla siebie – dowie się czegoś, czego wcześniej nie wiedział lub nigdy nie słyszał.
  To również dobra pozycja do tego aby wyjść z domu i zacząć obserwować przyrodę. Docenić jej piękno, uroki, walory a także zwrócić uwagę na to jaka jednocześnie jest krucha. Pobudza wrażliwość. Uwrażliwia.
  Takich książek brakuje. Dziękuję, że została wydana.

 Tytuł: Wielka księga prawdziwych tropicieli | Autor: Adam Wajrak | Wydawnictwo: AGORA | Oprawa: Twarda | Ilość stron: 448

ilustracje 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s