Książki

Stosik książkowy. Mistrzowie Ilustracji. „Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami” oraz „Mała Księżniczka”


Co jakiś czas na blogu publikuje stosiki książkowe a w nich pozycje, które można uznać za „perełki” nie tylko wydawnicze. Dzisiaj będzie tak samo. Chciałabym pokazać dwie pięknie wydane i ilustrawane książki, które ukazały się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry w ramach serii Mistrzowie Ilustracji

Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami” – Clare Compton, przekład: Krystyna Tarnowska, ilustracje: Maria Orłowska-Gabryś

Historia jedenastoletniej Ani, która wraz z młodszą siostrą Kicią przeprowadza się do Londynu, na czas półrocznej nieobecności Taty. Mama dziewczynek nie żyje dlatego zostają one pod opieką ciotecznej babki Zofii, której nigdy wcześniej nie widziały. Dziewczynki nigdy rozstały się z tatą i boją się tego co czeka je w zupełnie obcym im miejscu. Na miejcu okazuje się, że ich obawy były zbędne – Zofia okazuje się być uprzejmą i ciepłą kobietą a w dodatku prowadzi cukiernię, w której zawsze pachnie świeżo upieczonymi ciastami.

Książka jest ciepła a do tego taka… słodko-cukierkowato-lukrowanata. Każdy jest tutaj dla każdego miły, uprzejmy, życzliwy i dobry. Nikt nikogo nie obraża, nie krzywdzi, nie rani. Nie ma kłótni i nie porozumień. Dziewczynki mimo tęsknoty za tatą nie sprawiają żadnych problemów a ciotka jest dla nich wyrozumiała.
Nie znajdziecie w niej niespodziewanych zwrotów akcji, elementów zaskoczenia, niepewności, uczucia dreszczyku na plecach. Wszystko rozgrywa się swoim rytmem i swoim tempie ale nie mogę powiedzieć, że jest nudno. To niewymagająca lektura na spokojne, leniwe, letnie popołudnie. Powiedziałabym, że w klimacie „Ani z Zielonego Wzgórza„. Czuć specyficzną atmosferę ciepła, życzliwości, słodyczy – pachnie świeżo parzoną kawą, upieczonym ciastem z wiśniami i innymi wypiekami. Jest bardzo przyjemnie, tak rodzinnie. I można spróbować je samemu upiec, gdyż przeplatają się w niej przepisy na przeróżne słodkości i łakocie 🙂

Treści w przekładzie Krystyny Tarnowksiej towarzyszą w moich oczach przepiękne ilustracje Marii Orłowksiej-Gabryś – czarnobiałe z miejscami pojawiającą się czerwienią. Jej prace można również znaleźć w zbiorze baśni „Bajarka Opowiada”. Przepiękne wydanie klasyki.

 Tytuł: Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami | Autor: Clare Compton | Przekład: Krystyna Tarnowska | Ilustracje: Maria Orłowska-Gabryś | Wydawnictwo: Dwie Siostry | Okładka: Twarda | Ilość stron: 280

Mała księżniczka Frances Hodgson Burnett, przekład: Wacława Komarnicka, ilustracje: Antoni Uniechowski

„Mała księżniczka” to powieść Frances Hodgson Burnett. która historię siedmioletniej Sary Crewe. Dziewczynka przyjeżdża do Londynu, gdzie ojciec oddaje ją na pensję. Z uwagi na zajmowaną wysoką pozycję społeczną przez pierwsze lata nauki wychowawczyni szkoły – Pani Minchin, traktowała dziewczynkę z szacunkiem i wszelkimi należnymi jej przywilejami. Wszystko zmieniło się w dniu w dniu jedenastych urodzin Sary, kiedy do szkoły dociera wiadomość o śmierci ojca dziewczynki a wraz z tym utracie całego ich majątku.Tego dnia wszystkie luksusy i szacunek, którymi dziewczynka była obdarowywana, skończyły się. Wszystkie jej rzeczy (oprócz lalki Emilki) zostają skonfiskowane a ona sama zostaje służącą w szkole, mieszkająca w obskurnym pokoju na poddaszu.
Brak szacunku, głód i samotność nie są jej obce. Jedyne co pozostało Sarze to lalka Emilka, którą podarował jej ojciec oraz jej własna wyobraźnia, dzięki której choć na chwilę potrafi zapomnieć o smutnej rzeczywistości, w jakiej przyszło jej żyć.

Ta poruszająca historia pokazuje, że mimo przeciwności losu, zawsze należy mieć nadzieje, gdyż nigdy nie wiemy, kiedy los może się do nas uśmiechnąć i zmienić o 180 stopni jak w kalejdoskopie.
Pokazuje to, że warto i nigdy nie można przestawiać marzyć, gdyż marzenia i nasza wyobraźnia mają potężną moc, która pozwala przezwyciężyć przeciwności jakie niesie z sobą życie.
Mówi o godności, którą nie wyznaczają ubrania, majątek, status społeczny, czy to jak ktoś nas traktuje, gdyż to dobre i czyste serce są wartością człowieka. To książka ponadczasowa, którą można czytać bez względu na upływ czasu i wiek. Za każdym razem można wyciągnąć z niej wiele dobrego.

Całość zdobią ilustracje Antoniego Uniechowskiego… niczym szkice ołówkiem. Piękne i klimatyczne. Czuć w nich historię. Tyko ubolewam nad tym, że jest ich tutaj tak mało – można policzyć na palcach jednej ręki 😦

 Tytuł: Mała Księżniczka | Autor: Frances Hodgson Burnett | Przekład: Wacława Komarnicka | Ilustracje: Antoni Uniechowski | Wydawnictwo: Dwie Siostry | Okładka: Twarda | Ilość stron: 292

Więcej książek z serii znajdziecie TUTAJ.
To przepięknie wydana klasyka literatury dziecięcej i młodzieżowej z oryginalnymi ilustracjami – takimi, którymi pojawiły się w pierwszych wydaniach. Prawdziwa perełka na półce i to nie tylko kolekcjonerska. Podróż w przeszłość a dla niektórych również ta sentymentalna (bo być może ktoś słyszał o tych książkach).

Dziękuję Wydawnictwu Dwie Siostry za to, że wydało te książki właśnie w takiej a nie innej formie. Za oryginały.
Takich książek mi brakuje. Takich książek szukam. Takie książki cenię. Nie tylko niosą ze sobą naukę i przesłanie ale również piękno i historie. Niczym księgi ze starych bibliotek..

Znacie?
Czytaliście?
A może chcielibyście przeczytać?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s