Książki

Historia opowiedziana bez słów. Przybysz – Shaun Taun, Kultura Gniewu

   Kolejny picturebook od Kultury Gniewu, który miałam przyjemność przejrzeć i popodziwiać. Taki, który chciałam zobaczyć od dawien dawna. Mimo trudności, gdyż nakład został wyczerpany w końcu, po kilu latach udało się. Wszystko dzięki księgarni internetowej Albertus.pl, gdzie wypatrzyłam ten album.
  „Przybysz” Shaun’a Tan’a to liryczna opowieść bez słów. Historia człowieka, ojca i emigranta w jednym. Mężczyzny, który po raz ostatni czule całuję swoją żonę i córkę, by za chwilę wejść na pokład statku, którym przemierzy ocean. Wyrusza w nieznane w poszukiwaniu lepszego miejsca na świecie dla siebie i swojej rodziny.
Nie znamy powodów dla których musi wyjechać. Wiemy, że to robi, choć jest pełen obaw. Zostawia w domu tęskniącą żonę i dorastającą córkę. Opuszcza to co dobrze mu znane i trafia do innego świata, którego na początku nie może zrozumieć. Zamieszkały przez ludzi mówiących w obcym dla niego języku, dziwne rośliny, maszyny a także stworzenia niczym ze snu. Pełen monumentalnych budowli i posągów zapierających dech w piersiach a także niecodziennych zjawisk. Czuje się bardzo zagubiony i przygnębiony. Jest tutaj obcy. Jest Przybyszem.
  Shaun Taun stworzył uniwersalną opowieść o emigracji, której napędem siłowym są obrazy. Jedne z nich zajmują całą stronę, inne to poszczególne kadry (np. kadry z tłoczącymi się ludźmi) a kolejne plansze podzielone na wiele mniejszych okienek, przedstawiających szczegółowo jakąś historię.
Narysowane ołówkiem na kredowym papierze i utrzymane w kolorach bieli, czerni, a także szarości. Pełen emocji, detali, symboli w tym również tych ukrytych w połączeniu z surrealistycznym pejzażem odległego świata robią wrażenie. Widać w nich precyzję a także dbałość o szczegóły, co w połączeniu ze wszystkim wymienionym wcześniej wzbudza podziw dla talentu twórcy.   Realizm miesza się w nich z fantastyką a nawet baśniowością, co w przypadku tego albumu ma znaczenie. Te drugie mają na celu podkreślić sytuacje w której znalazł się bohater. Jego niepewność, obawy i strach a także zagubienie.
Wszystkie fantastyczne budynki, niezwykłe maszyny, ludzie, zwierzęta jak język w mieście do którego przybył nasz bohater, uświadamiają jak czuje się człowiek, który musiał opuścić to co jest mu dobrze znane: kulturę, język, ojczyznę w której się urodził i wychował. Pozostawić swój dom i przenieść się w w zupełnie nowe miejsce, gdzie wszystko wydaje się obce. Wszystko wywołuje strach, obawy, poczucie zagubienia. W świecie gdzie nie czuje się pewnym i bezpiecznym a proste czynności urastają do rangi trudnych, wręcz niewykonalnych. Shaun Tan po mistrzowsku ukazał poczucie wyobcowania (alienacji) na emigracji. Nowe miejsce, kultura, język, zasady, którym trzeba się podporządkować. Nowe realia i rzeczywistość, której do końca się nie rozumie. Tęsknota za tym co się zostawiło – co trzeba było zostawić, trudności w odnalezieniu się w całkiem obcym świecie a także powolne oswajanie się z nową rzeczywistością.
Wszystko to i wiele więcej można poczuć w tych obrazach. Czuć te wszystkie emocje. Nie potrzebne są żadne słowa – słowa są zbędne. Wszystko widzimy oczami a w głowach dopowiadamy resztę. Chociaż trudno znaleźć słowa, które w pełni oddałyby jak wzruszającą i piękną pod każdym względem, jest opowieścią. W szczególności w dzisiejszych czasach i tym co się dzieje na świecie. Takim Przybyszem może być każdy – każdy z nas.
  Shaun Tan tworzył tę powieść 4 lata. W krótkiej nocie umieszczonej na końcu książki zaznacza, że inspiracją do powstania tego albumu były anegdoty opowiedziane przez imigrantów z różnych stron świata (w tym ojca Shauna Tana, który przybył do Australii z Malezji w 1960 roku) a także stare albumy, rysunki i obrazy z XIX i XX wieku. I rzeczywiście kiedy oglądałam album czułam się jakbym przeglądała stare fotografie i rodzinne pamiątki sprzed lat – kawał historii.
Wydanie „Przybysza” jest niczym stary, zapomniany album… taka wisienka na torcie.
  Lista wybranych nagród i wyróżnień, które otrzymał Przybysz:
♦ Bologna Ragazzi Award – Specjalne Wyróżnienie
♦ World Fantasy Award – Artysta Roku
♦ Publishers Weekly – Najlepsza książka roku 2007
♦ New York Times – Najlepsza ilustrowana książka roku 2007
♦ Amazon.com’s – Najlepsza książka dla młodego czytelnika 2007
♦ The Columbus Dispatch – Najlepsza książka roku 2007
♦ A School Library Journal – Najlepsza książka roku 2007
♦ The Washington Post – Najlepsza książka dla młodego czytelnika 2007
♦ Nagrody Locus – Najlepszy album roku 2008
♦ Fauve d’or – Najlepszy album festiwalu w Angouleme

Tytuł: Przybysz | Autor: Shaun Tan | Wydawca: Kultura Gniewu | Okładka: Twarda | Ilość stron: 128 | Cena okładkowa: 89,90 zł – można kupić już od 58 zł

ilustracje Gildia Komiksu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s