Książki

Mitologia. Przygody słowiańskich bogów, wyd. Art-Egmont


Na wodzie unosiła się łódź. W łodzi płynął Perun. Perun był bogiem. Pod wodą zaś żył Weles. On także był bogiem. I płynął boski czas. Czas Peruna i czas Welesa. Aż Perun uczuł pustkę. Wtedy rozgorzała w nim wola tworzenia. Lecz choć był potężnym bogiem, nie mógł stworzyć świata sam.


  Mitologia grecka, rzymska. Kultura starożytnych Inków, Majów, Azteków, niekiedy Indianie. A gdzie Słowianie? Nasza rodzimość. Coś co było na naszej ziemi – kiedyś, dawno temu? Uczymy się o starożytnych Grekach, Majach, Inkach a o tym co nasze przelotnie zostanie wspomniane w szkołach.
  Nie orientuje się w tym temacie, ale na polskim rynku chyba nie ma zbyt wielu książek z tej dziedziny. Jest Bestiariusz słowiański, Drzewo Wierzbickiego, Mitologia słowiańska Bobrowskiego i Wrony a także Mitologia Słowian Aleksandra Gieys. W czerwcu pojawiło się coś jeszcze – zbiór dedykowany młodszym: Mitologia. Przygody słowiańskich bogów.

  Mimo iż dawno przekroczyłam docelowy wiek czytelnika (3-7 lat) do którego dedykowana jest ta publikacja, wzbudziła ona moje zainteresowanie. Mitologię uwielbiam od zawsze, jednak słowiańską zaczęłam poznawać dopiero w tym roku. Wcześniej nie było mi dane.
  Opisywana książka to zbiór najważniejszych słowiańskich mitów/tekstów, które przybliżają świat wierzeń naszych przodków. Przeczytamy w nich o Świętowicie, Perunie, Welesie a także innych bóstwach, które dbały o ład i porządek na świecie. Dowiemy się jak według naszych przodków powstał i wyglądał świat, skąd wziął się człowiek, czym według nich były zjawiska atmosferyczne jak np. pioruny, dlaczego dąb uważano za drzewo szczególne, czym jest pień drzewa kosmicznego a także idea axis mundi. A to i tak nie wszystko…

  Mimo iż książka liczy tylko 80 stron (przy czym większość miejsca zajmują ilustracje), autorce udało się umieścić w niej sporo (jak na taką objętość) treści. Oczywiście są to podstawowe i najważniejsze informacje, do tego w wersji skróconej, co osobom interesującym się tym zagadnieniem, może sprawić i najprawdopodobniej sprawi niedosyt. Jednak nie zapominajmy do kogo kierowana jest książka. To osoby młode. Przedszkolak bądź też dziecko w wieku szkolnym (I-IV klasa) z pewnością nie chciałoby czytać długich referatów a także notatek z encyklopedii. W ten sposób przedstawione informacje byłyby dla niego nudne i monotonne – taką książkę szybko odłożyłoby na półkę. A przecież chodzi o to aby zainteresować i przybliżyć ten temat a nie zniechęcić.

  Język jest bardzo prosty i przystępny na tyle że będzie zrozumiały już dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zdania są krótkie, niektóre słowa a w szczególności imiona słowiańskich bogów często się powtarzają, co na dłuższą metę może nieco irytować dorosłego. Jednak nie zapominajmy, że to pozycja kierowana w szczególności do młodszego odbiorcy – to dla niego ma być zrozumiała.

  Czy spodoba się dzieciom? Wszystko zależy od dziecka i tego, czy lubi takie opowieści. Według mnie warto mu ją podsunąć pod nos do samodzielnego czytania lub czytać na głos – zobaczyć jak zareaguje.
  Dorośli również mogą miło spędzić przy tej książce czas i dowiedzieć się czegoś nowego – poznać chociaż skrawek historii naszych przodków. Z drugiej strony osoby trochę zaznajomione z tematem, być może nie znajdą w niej nic nowego.  Ale to przecież książka dla młodszych czytelników, chociaż mogą sięgnąć po nią również dorośli.

 Treść zdobią wyraziste, ciekawe i pełne kolorów ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło. Publikacja jest godna uwagi i zainteresowania. Dla jednych będzie czymś nowym, zachętą do dalszego poszukiwania informacji, z kolei dla drugich formą ich przypomnienia – tego co już znane.
 Zastanawia mnie tylko jedno. Skąd ta cena i 50zł?


Tytuł:
Mitologia. Przygody słowiańskich bogów | Autor: Melania Kapelusz | Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło |Wydawnictwo: Art-Egmont | Oprawa: twarda | Objętość: 80 stron | Cena: 49,99 | Grupa docelowa: 3-7 lat (według mnie mogą sięgnąć również starsi)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s