Książki

Poznając kultury i baśnie świata. Sługa Lamy. Baśnie tybetańskie


 Wydawnictwo Media Rodzina po raz kolejny zabiera nas na fascynującą podróż po świecie baśni i legend. Tym razem na wycieczkę do tajemniczej krainy Tybetu.
 „Sługa lamy” to zbiór 28 opowieści, który ukazał się w ramach serii Baśnie Świata. Baśni w których nie tylko poznamy opowieści przekazywane z pokolenie na pokolenie ale również dowiemy się sporo o tamtejszej kulturze i nie tylko…

  Wśród bohaterów baśni spotkamy wieśniaków, mieszkańców miasteczek, ludzi bardziej i mniej zamożnych. Joginów, wróżbitów oraz istoty nie „z tego” świata a związane z religią. Jedni ludzie są uczciwi a drudzy dwulicowi i dbający o własne interesy nawet kosztem innych. Jednak bez względu na wszystko to dobro i uczciwość są górą – to one są najważniejsze. 

  Książkę barwnie i obficie zilustrował Piotr Fąfrowicz. Przeważnie są one barwne i kolorowe, jednak znajdą się również i te w odcieniach czerni i bieli a także te naśladujące symbole etniczne. Osobiście te kolorowe nie specjalnie przypadły mi do gustu – to nie jest mój styl ale upodobania są różne i znajdą się tacy, którym się one spodobają.

 Jeśli miałabym podsumować całość, to uważam ją za dobrą a nawet bardzo dobrą. Może w moich oczach nie okazała się być rewelacyjna (nie urzekła mnie tak bardzo jak baśnie węgierskie), ale baśnie przeczytałam z zainteresowaniem. To czego mi zabrakło to morał, którego nie doszukałam się we wszystkich baśniach, jednak może tylko ja go nie dostrzegłam. Po drugie ilustracje – te które znajdują się w zbiorze z nielicznymi wyjątkami nie kojarzyły mi się z kulturą Tybetu. To takie dwa minusy. Jakby nie było według mnie to dobra pozycja dla tych, którzy interesują się baśniami. Do niektórych baśni z tej książki będę wracać.

Recenzje pozostałych baśni:
               

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s