Książki

Poznając kultury i baśnie świata. Cudowny jeleń – baśnie węgierskie


 Dziś po raz kolejny zabiorę Was w podróż po kulturze i baśniach świata. Tym razem niedaleko bo na Węgry. „Cudowny jeleń” to ilustrowany zbiór 34 baśni w wyborze i z posłowiem Marty Gedeon. 
 Książka tak jak i poprzednie z serii Baśnie Świata posiada kwadratowy format, twardą okładkę i gruby papier z wyraźną i czytelną czcionką – przy czym jest dość ciężka (waga kuchenna wskazała ). Na jej okładce widnieje jeleń jeden z bohaterów zebranej tutaj baśni (swoją drogą okładka jest hipnotyzująca ^_^). Tematyka baśni  jak i ich bohaterowie są różni. Spotkamy w nich: królów, królewny, pasterzy, ludzi biednych, postacie historyczne a nawet diabły…  To historie, które z pewnością Wielu z Was nie znało ale również i takie, które mogą przywołać na myśl pewne skojarzenia.

  Baśnie umieszczone z w zbiorze związane są z tradycją, kulturą a także historią naszych sąsiadów. To również ludowe podania i legendy przekazywane przez pokolenia. Ich bohaterami są nie tylko ludzie ale również zwierzęta (jelenie, dziki czy niedźwiedzie) oraz magiczne istoty takie jak gryfy, diabły a także krasnale. 
  W baśniach cenię sobie również możliwość poznania często nieznanej nam kultury – przyjrzenia się jej dokładnie i to nie ze szkolnych podręczników, które często bywają nudne. To poznawanie po przez zabawę w lekki i przyjemny sposób. Tak też jest w przypadku baśni węgierskich. Z ich treści dowiemy się o węgierskich zwyczajach, muzyce, zawodach a także tym co się jadało i nadal jada. Przy czym nie są to suche fakty – wszystkie te informacje wynikają z treści opowiedzianych historii.

 Ilustracje do książki wykonała Marianna Jagoda. Przyznam, że kiedy po raz pierwszy na nie spojrzałam nie wszystkie przypadły mi do gustu – część z nich wydała mi się dziecinna, przypominająca prace dzieci z przedszkola, natomiast niektóre po protu brzydkie. Po dokładniejszym zagłębieniu się w temacie, wiem, że taki był zamysł artystki. Na Węgrzech zarówno młodzi jak i starsi bardzo poważnie i z szacunkiem podchodzą do tradycji, kultury i folkloru. Każda z pór roku ma swoje „święto”, które jest hucznie obchodzone, tradycyjne Święta również, mnóstwo tam festiwali a ludowe motywy często są umieszczane na tradycyjnych strojach.

 Węgierski folklor jest bardzo barwny co zostaje odzwierciedlone w pracach Marianny Jagody. Wszystkie przepełnione są mnogością barw a także motywów związanych z kulturą węgierską taką jak np. kwiaty czy hafty. I kiedy tak je przeglądałam, przypomniały mi się ilustracje jednej z książek, którą czytałam jako mała dziewczynka – Baśni narodów ZSRR wyd. Raduga – tam były bardzo tam były bardzo podobne.
 Jednak jeśli mam być szczera to nie wszystkie ilustracje z książki przypadły mi do gustu – nie spodobały mi się ogromne, haczykowate nosy postaci a także niektóre z ich twarzy…. to ma się nijak do folklory węgierskiego. Natomiast we wszystkich podoba mi się to, że wyglądają tak jakby były malowane bezpośrednio na papierze – akwarelami.. nie widać tutaj ingerencji komputera, dzięki czemu są takie „żywe” i prawdziwe. Poza tym według mnie świetnie uzupełniają treść książki dodając klimatu.

 Książka zachwyciła mnie od pierwszych stron – śmiało mogę ustawić ją na pierwszym miejscu z podaniami indiańskimi jeśli nie odrobinkę wyżej. W tych z pozoru prostych i nie za długich historiach umieszczono ogrom wiedzy zarówno kulturze jak i przyrodzie węgierskiej. To wszystko w połączeniu z klimatycznymi ilustracjami czynią z tej pozycji nie tylko prawdziwą skarbnicę wiedzy, ale również małe dzieło sztuki.

Recenzje pozostałych baśni:
             

  

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s