Wszystko

Wspomnieniami… Ksiądz Jan Twardowski – Słowa najważniejsze. Wybór myśli z lat 2001-2003


 Pomnik ks Jana Twardowskiego w Warszawie
 Jakiś czas temu moja biblioteczka wzbogaciła się o kolejną książkę księdza Twardowskiego „Słowa najważniejsze….” Nie będę pisać o tym jaki jest mój stosunek do tego Człowieka i Jego twórczości, gdyż powtarzałabym się jak stara, zacięta płyta. Sam fakt, że jest to kolejna pozycja po którą sięgnęłam nasuwa odpowiedź, więc słowa byłyby zbędne. Zdradzę Wam tylko tyle, że jest to tomik do którego z pewnością będę wracać, jednak najprawdopodobniej nie podarowałabym go w prezencie osobie nie wierzącej lub nie lubiącej twórczości ks. Twardowskiego. Dlaczego? Sporo w niej odniesień do Boga i samej ewangelii – w moim odczuciu do pozycja dla wierzących. A może się mylę? W każdym bądź razie zapraszam do zapoznania się z krótkim opisem książki. Może macie inne zdanie?

 18 stycznia  2016 roku przypadała dziesiąta rocznica śmierci księdza Jana Twardowskiego. Z tej okazji Wydawnictwo Świętego Wojciecha wydało wybrane refleksje księdza z lat 2001-2003. Teksty do tego tomiku wybrała Aleksandra Iwanowska, która od lat zajmuje się i zagłębia w twórczość księdza.

 Całą treść podzielono na cztery części. Pierwsza z nich odnosi się do Boga, druga do wiary, kolejna życia a ostatnia porusza zagadnienie dobra i zła. To właśnie nim zostały poświęcone rozważania księdza, które są całymi homiliami, bądź fragmentami kazań wygłoszonych w Warszawie w kościele pod wezwaniem Sióstr Wizytek w latach 2001-2003. Bardzo często dany temat (a jest ich tutaj sporo) poprzedzony jest wybranym fragmentem z Pisma Świętego, który ksiądz stara się w prosty i jasny sposób przekazać. Porusza wątki nie tylko związane z wiarą takie jak: miłość do Boga, świadoma modlitwa, chrzest ale również tematy bliskie każdemu człowiekowi. Mówi o wdzięczności, szczęściu, miłości, bólu, rozpaczy, cierpieniu, samotności… Nie ucieka od trudnych tematów, stara się je przeanalizować i przekazać w taki sposób aby przybliżyć je człowiekowi.

 Opowiada o tym co nasz uszczęśliwia, ale również tym o czym nie chcemy mówić, gdyż przeraża i jest dla nas zagadką jak chociażby śmierć. Wielu ludzi boi się śmierci, tego co jest potem i czy cokolwiek jest, kiedy opuścimy ten świat. Najczęściej odsuwamy od siebie tę myśl a to „wydarzenie” spotka każdego z nas. Jednak można się na nie przygotować. Ksiądz Twardowski przypomina, że życie to dar o który człowiek powinien się troszczyć, dbać o niego i być za niego wdzięczny. Nie jest to jednak dar na zawsze, dlatego powinniśmy zastanowić się nad tym jak traktujemy własne życie. Dobrze nim kierujemy? Szanujemy je? Postępujemy właściwie, czy może tak na prawdę mamy nasze życie gdzieś – nie obchodzi nas to jak ono wygląda i jakie jest.

    Dlatego wciąż aktualny jest żal.
    Żal, że się za mało kochało.
    Żal, że się myślało o sobie.
    Żal, że się spóźniło, że było z późno.

 Ksiądz przypomina nam również o tym co w życiu jest najważniejsze – nie ciągła gonitwa za sławą, pieniędzmi, dobrami materialnymi. One nigdy nie dadzą nam szczęścia – nie wielkość się liczy a czyste serce i dobroć. Mówi o pokorze, ufności, przebaczeniu dobru i złu a także o tym, że każdy człowiek powinien potrafić z siebie żartować.
 Opowiada również o tym jak to ludzie często narzekają na brak czasu a tak na prawdę współczesna technologia i rozwój wszystko nam ułatwiają (szybkie samoloty, telefony komórkowe, samochody, pralki, zmywarki). „Jeśli mówimy: Nie mam czasu, to trzeba się zastanowić, czy rzeczywiście go nie mamy” . Mówi również o tym, że nie możemy bać się trudności i problemów w rodzinie, bo to nic złego – to normalne a nawet i konieczne.

 Z pewnością nie jest to książka, którą można i którą przeczyta się w kilka godzin. Teksty w niej umieszczone pozwalają na chwilę wytchnienia, odpoczynku i wewnętrznej rozmowy z samym sobą oraz swoim sumieniem. Zastanowieniu się nad swoim życiem, tym jak się postępuje i czy postępuje się słusznie. To książka do której co jakiś czas bez obaw można wracać i za każdym razem od nowo odkrywać jej piękno – zwłaszcza kiedy jest nam smutno i źle. Na uwagę zasługuje również wydanie książki. Twarda okładka z odcieniem zieleni i motywem małych czerwonych kwiatuszków urzeka i wpada w oko – jest taka delikatna, subtelna i na swój sposób niezwykła.

Ławeczka ks. Jana Twardowskiego w Warszawie
 ~~~~~~~~~~~~
 Tytuł: Słowa najważniejsze. Wybór myśli z lat 2001-2003
 Autor: Jan Twardowski
 Wydawnictwo: Święty Wojciech 2017
 Ilość stron: 216
 Okładka: Twarda

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s