Wszystko

Gdy Jedzenie Staje Się Wyzwaniem, czyli walka z zaburzeniami odżywiania na Polach Marsowych we Wrocławiu.


Gdy zgłoszono się do mnie z Fundacji Przyjaciół Dobrych Inicjatyw z prośbą o promocję ich działań, nie zastanawiałam się długo. Owa fundacja powstała stosunkowo niedawno i jej misją jest rozwijanie szeroko pojętej kultury oraz ochrona zdrowia. Fundacja organizuje i nagłaśnia różne problemy społeczne nie raz poruszając tematy tabu, poprzez realizację różnych projektów.
 
 Dnia 23 sierpnia na Polach Marsowych we Wrocławiu fundacja organizuje wydarzenie społeczno – kulturalne, które traktować będzie o zaburzeniach odżywiania. Wydarzenie nosi nazwę Gdy Jedzenie Staje Się Wyzwaniem i towarzyszyć mu będzie festiwal muzyczny Beatstock Festival.

Dlaczego o tym piszę?

 O zaburzeniach odżywiania mówi i pisze się wiele. Niestety najczęściej mówi się o tym w zły sposób a choruje coraz więcej młodych osób. Anoreksja, bulimia, ortoreksja… to poważne choroby, które uniemożliwiają normalne życie. Osoba chora jest często nie rozumiana przez społeczeństwo, zamyka się w sobie, pozostaje sama ze swoim problemem. Wielu uważa, że jest to „widzi mi się” i nie rozumie, że osoba chora wcale nie chce chorować. Są też tacy, którzy nie wiedzą jak takiej osobie pomóc lub robią to w zły sposób.

 O zaburzeniach odżywiania powinno się mówić i to wiele, nie tylko po to aby wiedzieć jak pomóc chorej osobie ale i zapobiegać chorobie. Trzeba jednak wiedzieć jak o tym mówić a wielu stawia te choroby w świetle pewnych stereotypów.
 Wydarzenie Gdy Jedzenie Staje Się Wyzwaniem jest pierwszą tak wielką kampanią kreującą prawdziwe i „życiowe” oblicze a także prawidłowe postawy wobec zaburzeń odżywiania.

 Nie bądźmy obojętni na ten problem!!! Dnia 23 sierpnia zjednoczmy się i jak największą grupą zbierzmy na Polach Marsowych we Wrocławiu. Weźmy udział w tym ważnym i przyjdźmy na Beatstock Festival oraz jego część społeczną. Bawiąc się przy muzyce i projektach fundacji będziemy mogli pozać prawdziwe oblicze anoreksji czy bulimii a także zrozumieć ten problem. 

Na końcu zachęcam Was do przeczytania notki prasowej na ten temat

Gdy Jedzenie Staje Się Wyzwaniem, czyli walka z zaburzeniami odżywiania na Polach Marsowych we Wrocławiu.

Dlaczego niektórzy potrafią odchudzać się z głową a inni popadają w obsesję? Dlaczego ktoś, ważąc niecałe 30 kilo, zjada dziennie 100 kalorii albo spożywa 100 razy tyle, po czym wszystko zwraca?

Czy wiesz, że 10% dziewcząt oraz kobiet i około 6% chłopców tudzież mężczyzn zmaga się z chorobami takimi jak anoreksja czy bulimia? Czy wiesz, że śmiertelność anoreksji bez leczenia wynosi około 20%?

Powyższe pytania dotyczą zaburzeń odżywiania, które w dzisiejszym społeczeństwie są okryte kurtyną tabu. Fundacja Przyjaciół Dobrych Inicjatyw, której celem jest ochrona zdrowia poprzez organizację życia kulturalnego, chce w tym roku zmienić postrzeganie tychże chorób. Swój cel zamierza osiągnąć poprzez stworzenie wydarzenia społeczno – kulturalnego o nazwie Gdy Jedzenie Staje Się Wyzwaniem. Event odbędzie się 23 sierpnia na Polach Marsowych we Wrocławiu, a wstęp będzie wolny.

Fundacja pragnie przybliżyć prawdziwy obraz głodu, ukazać jak wielopłaszczyznowe i skomplikowane są zaburzenia odżywiania, gdzie jedzenie wcale nie jest istota choroby a jedynie objawem.W Polsce nie odbyła się dotychczas żadna kampania społeczna nt. zaburzeń odżywiania, nikt nigdy nie dotknął tego problemu.Gdy Jedzenie Staje Się Wyzwaniem będzie pierwszą aktywną akcją poruszającą to trudne zagadnienie.

Fundacja przewiduje kilkanaście projektów kulturalnych ukazujących, na czym polegają i jak wyglądają choroby takie jak anoreksja czy bulimia, m.in pierwsza w kraju wystaw ukazująca sylwetki kobiet, które po wielu latach choroby dziś mogą powiedzieć „wygrałam”. Do tego dochodzi też panel dyskusyjny z udziałem psychologa, a także osób, które na własnej skórze doświadczały zaburzeń. Na Polach Marsowych będą miały miejsce też wykłady psychologów, dietetyka, instruktora jogi, oraz warsztaty budujące samoświadomość ciała i własnego ja.

Gdy Jedzenie Staje Się Wyzwaniem odbędzie się 23. sierpnia na Polach Marsowych we Wrocławiu, wstęp bezpłatny w godzinach 11:00 – 16:30.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s